A Credit Suisse utolsó részvényesi gyűlése számvetéssé alakult a kényszereladás miatt. Az igazgatótanács elnöke, Axel Lehmann bocsánatot kért, de szerinte a bukás elkerülhetetlen volt. Mint mondta, a bankot már nem lehetett megmenteni.
A bajba jutott Credit Suisse utolsó közgyűlése kedden az igazgatótanács elnökének bocsánatkérésével kezdődött. “Minden erőnkkel a jó irányba akartuk fordítani a kereket” – mondta Axel Lehmann a részvényesek előtt Zürichben a Spiegel beszámolója szerint.
“Az, hogy erre nem volt meg az idő, és hogy terveinket meghiúsították a márciusi végzetes hét után, fáj nekem, és őszintén sajnálom. Elnézést kérek, amiért nem tudtam megállítani az évek során felgyülemlett bizalomvesztést, amiért csalódást okoztam mindannyiuknak” – jelentette ki.
A svájci kormány március közepén rendezte meg a Credit Suisse sürgősségi átvételét a rivális UBS által, miután egy banki vihar a 167 éves intézményt a fizetésképtelenség szélére sodorta. “A végzetes hét kezdetéig hittem a sikeres fordulatban” – folytatta Lehmann. De a kamatemelések, az infláció és a bizalomvesztés, valamint az amerikai bankok problémái tűzvészt okoztak – mondta. “A bank menthetetlen volt“. Ez volt az első alkalom, hogy Lehmann elnök és Ulrich Körner, a csoport vezérigazgatója nyilvánosan beszélt a részvényesek előtt a felvásárlás óta.
Az igazgatótanács öt régóta hivatalban lévő tagja, Shan Li, Seraina Macia, Blythe Masters, Richard Meddings és Ana Paula Pessoa bejelentette, hogy nem indulnak újra a posztjukért. Korábban a befolyásos norvég állami vagyonalap elutasította újraválasztásukat, akárcsak Lehmannét.
Az, hogy a hagyományokkal rendelkező bank egyáltalán idáig juthatott, a botrányok és kudarcok hosszú sorára vezethető vissza, amelyek a Credit Suisse-t az európai bankok legnagyobb problémás gyermekévé tették. Csak a legutóbbi üzleti évben a bank 7,3 milliárd svájci frank veszteséget termelt.
Az Ethos tanácsadó cég szerint nem sikerült “megakadályozni, hogy a svájci gazdaság egyik zászlóshajója eltűnjön a vezetők kapzsisága és hozzá nem értése miatt“. A részvényesek hatalmas összeget veszítettek, és több ezer munkahely forgott kockán.
A 2023-as közgyűlés a bank gyalázatos végét jelenti, amelyet Alfred Escher vállalkozó alapított a svájci vasúthálózat és a Szent Gotthárd-hágón átvezető alagút építésének finanszírozására. A részvényesi gyűlésnek otthont adó rendezvényterem előtt tüntetők is megjelentek, és egy felborult hajót állítottak fel a bank vesztét jelképezve.
Körner szerint az UBS által hárommilliárd frankért történő átvételi bejelentése azonnal stabilitást teremtett, és most lehetővé teszi a rendezett átmenetet. Mint mondta, “mindent megtesz annak érdekében, hogy ez az egyesülés végbemenjen, és a két bankban rejlő nagyszerű lehetőségek teljes mértékben kiaknázódjanak“. Az üzlet bejelentésekor az UBS azt helyezte kilátásba, hogy az ügyletet néhány héten vagy hónapon belül lezárják.
A menedzsment nem kap bónuszokat
A részvényesek keserűségüket fejezték ki a fejlemény miatt, és következményeket követeltek. “Cefetül érzem magam részvényesként” – mondta az egyik részvényes. Nem utolsósorban a bank felügyelete során súlyos hibákat követtek el.
Lehmann bejelentette, hogy a közgyűlés tervezett szavazását az ügyvezető igazgatóság bónuszáról visszavonják. “Ezt a különleges javadalmazást tehát nem fogják kifizetni“.
Lehmann és Körner csak 2022 óta van hivatalban. Saját bevallásuk szerint mindketten megpróbálták megfordítani a botrányoktól sújtott banknál a dolgok menetét. Az első sikereket ezen az úton azonban a márciusi drámai események teljesen megsemmisítették. Több amerikai bank problémái felerősítették a globális bankválságtól való félelmet, és különösen a Credit Suisse-t sújtották.