Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Párizs elbukta, a kisvárosok megnyerték a kirajzási csatát
No menu items!

Párizs elbukta, a kisvárosok megnyerték a kirajzási csatát

Kép forrása: Bigstock

Egyre kevesebben élnek Franciaország fővárosában. Az ingatlanárak máris csökkennek, az iskolákban osztályokat zárnak be. A környező kisvárosok pedig jó érvekkel táplálják a párizsi elvándorlást.

A járványnak vége, a turisták visszatértek Párizsba, de az ott élők egyre nagyobb részének láthatóan elege van a városból. A francia metropolisz lakossága egy ideje már csökken. Most a csillagászati ingatlanárak is csökkennek kissé, a városi tanács pedig az iskolai osztályok bezárásáról tárgyal.

A szigorú Covid-korlátozások idején a lakók egy része a szűkös városi lakásokból vidékre menekült, ahol van hely és természet. Az új otthonteremtési lehetőségekkel néhányan most a végleges költözés mellett döntenek, és néhány vidéki város máris csábítja a nagyvárosi lakosokat – számolt be a Spiegel.

Párizsban már ősszel a szimbolikus 10 ezer eurós határ alá süllyedt a négyzetméterenkénti átlagár – állapította meg a Century 21 ingatlanügynökség. A 2022 szeptemberi 9 758 eurós ár jó 1000 euróval volt alacsonyabb a tavaly ugyanekkor mért értéknél. Az emelkedő kamatlábakon kívül ennek más okai is vannak: az ügynökség kifejtette, hogy a Covid-járvány következményei eltolták a keresletet és a kínálatot, ami az árak csökkenéséhez vezetett. Egy lakás eladása most érezhetően tovább tart, mint korábban.

Párizs 2012 óta folyamatosan veszíti lakosait az Insee statisztikai hivatal adatai szerint. A lakosok száma 2021-ben 7800 fővel 2 139 900-ra zsugorodott. A csökkenés időközben az iskolákban is érezteti hatását. Osztályokat kell bezárni, ami általában inkább a zsugorodó vidéki közösségeknél jellemző jelenség. A 2022-es tanévre 50 általános iskolai osztályt szüntettek meg, mert a tanulók száma 6000 fővel csökkent. A városvezetés még mindig küzd az ellen, hogy a nyári szünet után további 157 általános iskolai osztályt kelljen bezárni. A tavalyinál 4000-rel kevesebb gyermek kezdi meg az iskolát.

A kisvárosok a nyertesek

Az Insee tanulmánya számszerűsíti a párizsi elvándorlás dinamikáját: 2022-ben a fővárosba költöző 35 háztartás áll szemben a Párizst elhagyó 100 háztartással. A tanulmány szerint a kisgyermekes családok hozzájárulnak a tendenciához. Az iskoláskorú gyermekek száma Párizsban 2021-ben 2,1 százalékkal csökkent.

A kisebb városok, mint például a bretagne-i Vannes vagy az elzászi Colmar, profitálnak a fővárosiak beáramlásából. A főváros elvándorlását a “télétravail”, azaz az otthoni munka lehetősége is hajtja.

Adrien és Marion – egy fiatal pár két gyermekkel – úgy döntöttek, hogy a járvány idején elhagyják Párizst. Adrien a Le Figaro című lapnak elmondta, hogy új karriert akarnak kezdeni, és a családjukra akarnak koncentrálni. “És elegünk volt Párizsból, elegünk volt az állandó bizonytalanságból, a robogólopásokból és abból, hogy az emberek nem köszönnek a folyosón“. Egy dordogne-i kisvárosba költöztek, nyitottak egy vendégházat és egy éttermet.

Johanne számára, aki Párizsból költözött az északi Amiens-be, a bérleti díjak is jó okot jelentettek. “Párizsban 1400 eurót fizettünk 36 négyzetméterért“. Most 800 euróért él 75 négyzetméteren egy házban a városközpont közelében.

A kisebb városok kifejezetten a vidéki élet előnyeivel udvarolnak a Párizsból és más metropoliszokból érkező lakosoknak, és többek között a természettel, a jó oktatási lehetőségekkel és az ingyenes helyi közlekedéssel kecsegtetnek.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.