Nagyvadat, a Huawei-t készül kilőni a Trump-kormányzat a telekommunikációs globális óriásvállalat alelnökének, Wanzhou Mengnek a letartóztatásával. A jelek szerint már teljes erővel tomboló kínai és amerikai kereskedelmi háború. Az sem kizárható, hogy az övön aluli ütéssel amerikai versenytársai akarják tönkretenni a Huaweit. Az Irán elleni amerikai szankciók megsértése a vád – véli a Bloomberg.
Kanadában amerikai kérésre, az Irán elleni amerikai szankciók megsértésének gyanújával vettek őrizetbe a Huawei Technologies Co. pénzügyi főnökét. A hírügynökség úgy véli, hogy ez nemcsak durva sértés Kínával szemben, de a kereskedelmi kapcsolatokat tovább gyengíthetik az események.
A kanadai kínai nagykövetség és a Huawei tiltakozott a szerintük jogsértő és megalapozatlan eljárás ellen, és követelték a kanadai kormánytól a kínai üzletasszony szabadon bocsátását. A vállalat közleményben szögezte le, hogy minden törvényi előírást és szankciós korlátozást betart.
A bejelentés hírére zuhanni kezdett a Huawei részvény árfolyama. Az ügy furcsaságát jelzi, hogy az amerikai igazságügy minisztérium megtagadta a kommentálását, ugyanakkor a kanadai miniszterelnök – szóvivője szerint – írásos kérdést intézett saját igazságügyi tárcájához.
Nagy vadat készül kilőni a Trump adminisztráció. Az üzletasszony apja, a kínai topmenedzserek között számon tartott Ren Zhengfei ugyanis korábban már beszállítójává vált az Apple-nek, a Boeing-nél pedig viszonteladói pozíciója van. A Huawei mára Kína legnagyobb globális vállalatává nőtte ki magát, jelen van Afrikában, Európában és Ázsiában egyaránt. Már a mesterséges intelligencia beépítésébe, valamint az ötödik generációs chipgyártásba kezdett.
Az előrejelzések szerint a cég rövid időn belül Amerika második legnagyobb chipgyártójává léphet elő. Talán ez „verhette ki a biztosítékot” az amerikai versenytársak körében – vélik a Bloomberg újságírói – és a politikai vezetés is vélhetően így próbálja meg elejét venni a kínai fél további piaci térnyerésnek. Annál is inkább – mutatnak rá az elemzés -, mert az USA ezzel a lépéssel „szíven döfheti” a kínai elnök hosszútávú tervét, hogy Kínát technológiai vezető hatalmává tegye.
Nem ez az első amerikai lépés a kínai technológiai cégekkel szemben, a Huwaei egyik versenytársát, a ZTE konszernt nemrégiben hasonló vádakkal és intézkedésekkel a csőd szélére sodorta az Egyesült Államok.
A hírügynökségi jelentés szerint Wanzhou Menget, aki nem mellesleg a Huawei alapítójának a lánya, egyben pedig a globális vállalatóriás alelnöke – várhatóan kiadják az Egyesült Államoknak, jelentette be a kanadai igazságügy minisztérium szóvivője.
A kínai üzletasszonyt még december elsején – aznap, amikor az amerikai és kínai elnök együtt ebédelt Buenos Airesben – tartóztatták le Kanadában. Tették ezt az Egyesült Államokban ellene április óta érvényben lévő nyomozás következményeként, annak gyanújával, hogy az Irán ellenes amerikai szankciókat megsértve, a Huawei telekommunikációs technológiát adott el Iránnak.