Hirdetés
Kezdőlap Zöld üzlet Nem taposni, hanem visszavinni!
No menu items!

Nem taposni, hanem visszavinni!

Hamarosan, 2024. január elsejétől kezdődik hazánkban a kötelező csomagolóanyag-visszaváltási rendszer. Ez egyformán érinti a gyártókat, a kereskedőket, az újrahasznosításért felelős MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt-t, de azt a háziasszonyt is, aki napi bevásárlása során ásványvizet, üdítőt, bort pakol a kosarába.

A szabályozás ugyanis éppen ezekre vonatkozik: a kötelezően visszaváltási díjas termékek körébe tartozik minden üveg-, fém- és műanyag palackos ital, valamint a dobozos, egy deciliter és három liter közötti űrtartalmú ital. Tehát az esti borozás után a palackot is vissza kell – pontosabban: lehet – majd vinni, viszont a reggeli tej, és a tejalapú italtermékek csomagolását, az ízesített tejek dobozát nem. Ugyanis a tejeknél, és bizonyos gyümölcsleveknél használt papír- műanyag-fém kombinációjú tasakok még nem kapcsolódtak be a rendszerbe.

A jelenlegi hírek arról szólnak, hogy az újrahasznosítási rendszer januári indulásakor a visszaváltási jelöléssel ellátott üveg, fém és műanyag palackos italok csomagolását nagyjából 2000 visszaváltási ponton fogadják be. Ez a szám azonban, a visszaváltó automaták számának növekedésével egyre nagyobb lesz, a tervek szerint 4-5000 boltban működnek majd visszaváltó automaták.

De nem mindenhol van arra kapacitás, hogy automatákat helyezzenek ki. A kisebb üzletek kézi visszaváltó pontként is csatlakozhatnak a rendszerhez, ha a visszaváltást kézi úton, mobil alkalmazás támogatásával tudják megoldani. Ez nemcsak azért fontos a kiskereskedőknek, mert ők kapják meg a kezelési díjat, hanem azért is, mert nem kerülnek versenyhátrányba azokhoz képest, ahol a vásárló egyszerre, egy időben tudja elintézni a bevásárlást és a visszaváltást. A kiskereskedelmi forgalom drasztikus csökkenése idején tehát a kisebb boltoknak érdeke, hogy hozzájuk hozzák majd vissza az üveg, fém és műanyag palackokat. Az sem mellékes, hogy azt a visszaváltási díjat, amit a boltban kapunk, nagy valószínűséggel ott helyben el is költjük.

Az újrahasznosítási rendszernek az a lényege, hogy minden, egyszerhasználatos üveg, fém és műanyag palackos italtermék vásárlásakor palackonként, egységesen, az áron felül plusz 50 forint visszaváltási díjat fizetünk a boltban, amit visszakapunk, amikor visszavisszük és visszaváltjuk a palackot. De nem érdemes már most gyűjteni a palackokat, mert januártól csak azokat váltják vissza, amik 2024. január 1. után kerültek forgalomba. Ezt az bizonyítja majd, hogy ezek a palackok rendelkeznek a visszaváltási logóval és a korábbi csomagoláson találhatóhoz képest új vonalkódot kapnak.

Jövő januártól kizárólag az egyszer használatos üvegeket, műanyagokat, fémdobozokat ajánlott visszavinnünk a boltokba. Ezeken kívül gyakran kerül a kosarunkba többször használatos palack is, de ezekre sem vonatkozik a visszaváltási kötelezettség. A palackokon egyértelmű szimbólum fogja jelezni, hogy az ital, amit vásároltunk, az egyszer használatos-e, vagy pedig többször.

A visszaváltást gépi úton oldják meg a 400 m2-nél nagyobb eladóterű boltok, olyan automatákkal, amelyek csak akkor tudják pontosan azonosítani a palackot, annak formáját és vonalkódját, ha az sértetlen. A kisebb sérülést, horpadást még befogadja az automata, de ha a régi reflex- szel laposra taposva adjuk át, akkor azt már nem. A sikeres visszaváltás után az automata a hatékony szállíthatóság érdekében maga roncsolja és tömöríti a palackokat, mert így biztos, hogy nem kerül ugyanaz a palack még egyszer a körforgásba – és visszaváltójának nem hoz darabonként újabb 50 forintot.

Előfordulhat, hogy azt a palackot, amit visszaviszünk, az automata nem váltja vissza. Akkor sem, ha a palack sértetlen, de azzal utasít el, hogy a vonalkódot nem rögzítették a rendszerben. Az ilyen eseteket jelezni kell a MOHU-nak, ahol ellenőrzik a beküldött vonalkódot, és felszólítják az ital gyártóját a regisztrációra.

Ha egy ép palackról nem lehet egyértelműen eldönteni, hogy regisztrációs probléma vagy a vonalkód sérülése miatt nem lehet visszaváltani, akkor a palackot el kell juttatni a MOHU-nak, ahol ezt panaszként kivizsgálják. De ezt a körutat érdemes egy másik napra időzíteni.

Ha minden rendben van, és a palackot befogadta az automata, akkor három módon juthatunk a pénzünkhöz. Vagy úgy, hogy a visszatérítendő összegről a visszaváltó automata utalványt ad, ami a boltban készpénzre váltható, vagy pedig levonják az aktuális vásárlás összegéből. A második megoldás, hogy az automatába épített vonalkód-leolvasó segítségével a regisztrált ügyfél az elektronikus ügyfélkódjával (a telefonja segítségével) azonosíthatja magát, a visszaváltási díj pedig automatikusan jóváíródik az ügyfélprofiljában rögzített bankszámláján. A harmadik esetben van lehetőségünk jótékonykodni is, mert felajánlhatjuk az összeget a rászorulóknak. Erre majd a visszaváltó automata kommunikációs paneljén lesz lehetőségünk. Az egy adott időszak alatt így felajánlott összegeket az időszak végén átutalják a kedvezményezettnek.

Jó tudni, hogy nem ugyanott kell visszaváltanunk a vásárolt termékek csomagolásait, ahol megvettük. Bárhova visszavihetjük, az üzleteknek ugyanis biztosítaniuk kell valamennyi kötelezően visszaváltandó egyutas csomagolás visszaváltását. Ebből következik, hogy a vásárlási blokkot sem kell megőrizni és bemutatni a visszaváltáskor.

Egy kis kavarodást okozhat jövő év elején, hogy 2024. július 1-ig még forgalomban lesznek a visszaváltási címkével már megjelölt italtermékek és a korábban gyártottak is, tehát azok, amelyek még nem rendelkeznek ilyen címkével. Ezekért természetesen nem is jár visszatérítés.

Szerző: Szikora Katalin

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A hazai települések 11 százalékára terjed ki a natúrpark megjelölés

Az első helyet a Nógrád vármegyei Varsány nyerte el a falufejlesztés legkiemelkedőbb minőségű megvalósításáért.

A pénzügyi bűnözés elleni rugalmas kockázatértékelés kell

A kockázatértékelés nagyobb mértékű integrálása a kontrollkeretrendszerhez pedig azt teszi lehetővé, hogy a kockázatok változásakor felgyorsítsák az újraértékelés folyamatát.

Erősödéssel nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Pluszban indítottak a főbb nyugat-európai tőzsdemutatók hétfőn.

Kína kaszálna az európai elektromos autó támogatásból, így lett parkoló a nagy kikötőkből

A kínai EV-k célzottan profitálnak az európai piaci trendekből, sősorban a több országban nyújtott állami támogatásokból, amelyek célja valójában az, hogy az európai országok a saját, vagy legalább az európai elektromos járművek választására ösztönözzék a vásárlókat.

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Gazdaság

Heti várható: Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatokat közöl a KSH

Kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa kamatdöntő ülést tart.

Nagy Márton: május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresőket segítő támogatások

Május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak elhelyezkedését célzó támogatások, az uniós társfinanszírozással megvalósuló program teljes kerete több mint 150 milliárd forint

A többség családon belül dönt a pénzügyeiről

meghaladja az 50 százalékot azok aránya, akik családtagoktól kérnek tanácsot pénzügyi döntésekben, de a baráti, ismeretségi körben tájékozódók aránya is megközelíti a 30 százalékot.

Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP-nél

Sok OTP-ügyfél most, az internet- vagy mobilbanki belépésénél szembesül azzal az üzenettel, hogy május 8-tól a pénzintézet biztonsági okokból automatikus napi limitösszeget vezetett be...