Együttműködött a Gazdasági Versenyhivatallal (GVH) a megtévesztő hirdetések miatt elmarasztalt Innovelle Pharma Kft., amelynek ennek hatására több mint 10 millió forinttal kevesebb, 36 millió 450 ezer forintos bírságot kell fizetnie – közölte a GVH.
A közlemény szerint még 2020 októberében a megtévesztő hirdetései miatt marasztalta el a hivatal a vállalkozást, amelyre csaknem 47 millió forintos bírságot szabott ki.
Felidézték, hogy a GVH a 2020 októberében lezárt korábbi eljárásában megállapította: az Innovelle Pharma Kft. 2016. október 1-jétől 2020 áprilisáig a CalciTrio kalciumot, K2 vitamint és D3 vitamint tartalmazó étrendkiegészítő filmtabletta és pezsgőtabletta készítmény népszerűsítésénél alkalmazott, egészségre vonatkozó állításokkal tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot és ezzel jogsértést követett el.
Az üggyel kapcsolatban a nemzeti versenyhatóság arra hívja fel a vállalkozások figyelmét, hogy az élelmiszerekkel összefüggő, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó reklámállításokat az európai közösségi jog közvetlenül szabályozza.
A szabályozás szerint az élelmiszerekkel kapcsolatban tilos egészségre vonatkozó állítást tenni, kivéve, ha az megfelel a rendeletben meghatározott feltételeknek és szerepel a tudományos ismereteken alapuló, engedélyezett állítások tételes EU-s listáján.
Ezekkel az engedélyezett feltételekkel szemben az Innovelle Pharma Kft. megtévesztően azt állította reklámjaiban, hogy terméke segít eljuttatni és beépülni a kalciumot a csontokba, míg kizárólag azt állíthatta volna, hogy termékének összetevője részt vesz a normál csontozat fenntartásában.
Ezért a vállalkozás kereskedelmi gyakorlata tisztességtelennek minősült – olvasható a GVH közleményében.
Kiemelték, hogy az Innovelle Pharma Kft. a versenyhivatal döntését követően élt a jogorvoslati lehetőségével. A bírósági felülvizsgálatok eredményeképpen a Kúria a jogsértésre vonatkozó megállapítást helyben hagyta, a bírságot tekintve azonban új eljárásra kötelezte a GVH-t.
A nemzeti versenyhatóság a megismételt eljárásban a bírság újra számolásánál figyelembe vette, hogy a vállalkozás egy termékes középvállalkozó, valamint azt, hogy az új eljárásban együttműködő volt és lemondott a jogorvoslati jogáról.
Mindemellett a cég vállalta a megfelelési programjának fejlesztését a jövőbeli jogkövető kereskedelmi gyakorlat biztosítása érdekében.
A GVH-nak nem elsődleges célja a bírságolás, ezért számos együttműködési lehetőséget kínál a vállalkozásoknak, aktív együttműködéssel az eljárások során is jelentősen mérsékelhető a bírság összege – ismertette közleményében a Gazdasági Versenyhivatal.