Bioszféra-rezervátumok közösségi és természetalapú fejlesztése kezdődhet el a magyar-szlovák határ mentén a biodiverzitás közös védelme érdekében, az Európai Unió Interreg programjának támogatásával – közölte a BURST Nonprofit Kft. szerdán az MTI-vel.
A fejlesztés veszélyeztetett őshonos növény- és állatfajok megőrzésében, természetes élőhelyek revitalizációjában segít, és invazív fajokat szorít vissza, és hozzájárul a környezeti neveléshez is azzal, hogy ismertebbé teszi a bioszféra-rezervátumokat, valamint ösztönzi az önkéntességet és a környezettudatosságot.
Magyarországi partnerei a Pilis Bioszféra Rezervátumért felelős pilisborosjenői önkormányzat, a Pilisi Parkerdő Zrt. és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, illetve a Fertő-tavi bioszféra-rezervátumért felelős Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság. Szlovák oldalon a projekt a Poľana Bioszféra Rezervátumot érinti, az ottani partnerek a Náš región – Podpoľanie regionális társulás, valamint Vígľaš (Végles) község önkormányzata.
A részt vevő BURST Nonprofit Kft. a pilot projektek akciótervének elkészítését, a résztvevő bioszféra rezervátumok közösségi szemléletű stratégiájának kidolgozását, a szakmai tudásmegosztást szolgáló módszertani útmutató készítését, pályázati lehetőségek felkutatását, projektötletek generálást, valamint a projekt nemzetközi megjelenítését vállalta.
A természetalapú megoldásokkal foglalkozó szakértői társaság a feladataira 65 228,80 euró (csaknem 30 millió forint) támogatást kapott az Interreg VI-A Magyarország-Szlovákia Program keretéből. Az Interreg VI-A Magyarország-Szlovákia Program a 2021 és 2027 közötti időszakra az Európai Regionális Fejlesztési Alapból 124,5 millió eurót kapott.
Magyarországi irányítója és nemzeti hatósága a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM), forrásai szociális, intézményi és zöld együttműködések fejlesztésére fordíthatók. A teljes programterület a szlovák oldalon 3,34 millió, magyar oldalon 5,45 millió embert érint – olvasható a program honlapján.