Kezdőlap Gazdaság Beindulnak az adóellenőrzések: a NAV megcélozza a multikat 
No menu items!

Beindulnak az adóellenőrzések: a NAV megcélozza a multikat 

Fotók (forrás: ICT Európa)

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén kiemelten ellenőrzi a legnagyobb cégeket, köztük a bankokat, biztosítókat és a többmilliárdos adóteljesítményű vállalatokat – hívta fel a figyelmet Vizer József, az ICT Európa vezető adószakértője. A vizsgálatok középpontjában a társasági adókedvezmények, a kapcsolt cégekkel kötött ügyletek árazása és a transzferáras dokumentációk állnak. Az új globális minimumadó miatt a NAV külön figyelmet fordít az adózott eredmény és az elhatárolt veszteségek könyvelésére is.

Noha már márciusban kihirdetésre került a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2025. évi ellenőrzési terve, az éves beszámolók és az éves adóbevallások közelgő határidejére tekintettel (amely a naptári évvel megegyező adóév esetén 2025. június 2-a lesz) mégis érdemes áttekinteni, hogy a legnagyobb adózók milyen ellenőrzésekre számíthatnak az év hátralevő részében.

A kiemelt adózók

A NAV tájékoztatója szerint nemzetgazdasági súlyuk, nagy volumenű beruházásaik miatt idén is különös hangsúlyt kap a kiemelt adózók és a legnagyobb adóteljesítményű adózók ellenőrzése.

„Kiemelt adózónak minősülnek a részvénytársaság formájában működő hitelintézetek és biztosítók, valamint (a költségvetési szervek és Szja alanyok kivételével) a tevékenységüket legalább két éve folytató és legalább 4,8 milliárd forint adóteljesítményű adózók. A legnagyobb adóteljesítménnyel rendelkező adózók közé azok tartoznak, amelyek adóteljesítménye az 1,7 milliárd forintot elérte. Mindkettő esetében feltétel, hogy az adóévet megelőző év utolsó napján ne álljanak csőd-, felszámolási-, végelszámolási-, vagy kényszertörlési eljárás alatt és adószámukat sem törölték” – foglalta össze Vizer József vezető adószakértő, az ICT Európa cégcsoport Advisory üzletágának vezetője.

Esetükben a korábbi évekkel azonosan idén is a társasági adó bevalláson, azon belül is az igénybe vett adókedvezmények, az adóalap növelő és csökkentő tételek, valamint a kapcsolt vállalkozásokkal bonyolított ügyletek árazásának vizsgálatán lesz a fő fókusz.

Akik globális minimumadó alanyok

2024-től egy új, jogszabályi hátterét és gyakorlati alkalmazását tekintve is még kiforratlan adónemmel bővült a cégcsoportok adózása: a globális minimumadóval. A globális minimumadó kapcsán lényegi kérdés, hogy a lefedett adók mértéke eléri-e az elvárt 15%-os mértéket. Noha csak 2026. június 30-ig kell benyújtani a 2024-es (naptári évvel megegyező) adóév globális minimumadó bevallását, azonban a kiegészítő adó kötelezettséget már a 2024. évi beszámolóban is szerepeltetni kell, valamint a várható kiegészítő adóról 2025. november 20-ig adóelőleg bevallást is be kell nyújtani.

„A fentiekre való tekintettel a NAV 2025-ben hangsúlyt fektet a globális minimumadó alanyok esetében a 2024. évi lefedett adók ellenőrzésére, különös tekintettel az adózott eredményt és adókötelezettségeket érintő számviteli elszámolás és az elhatárolt veszteség vizsgálatára” – hívta fel a figyelmet Vizer József.

A NAV a lefedett adók közül a társasági adót, az energiaellátók jövedelemadóját, valamint az innovációs járulékot ellenőrzi. A Magyarországon lefedett adóként nevesített negyedik adónemet, a helyi iparűzési adót a területileg illetékes önkormányzati adóhatóságok jogosultak ellenőrizni.

„Mivelhogy az innovációs járulék alapja megegyezik a helyi iparűzési adóéval, így ha a NAV adókülönbözetet állapít meg innovációs járulék tekintetében, abban az esetben arról köteles hivatalból tájékoztatni az érintett önkormányzati adóhatóságokat, amelyek így egy gyors és eredményes helyi iparűzési adó ellenőrzést tudnak lefolytatni” – tudtuk meg az üzletágvezetőtől.

Tehát a globális minimumadó alanyoknak érdemes a szokásosnál is körültekintőbben eljárni a 2024. évi társasági adó és helyi iparűzési adó kalkulációjuk készítésénél és akár tapasztalt szakértőt is bevonni a bevallások elkészítésébe, mert még az idei évben adóellenőrzéssel szembesülhetnek. A bevallási határidőt követően az ellenőrzésre történő kiválasztást segíti, hogy a globális minimumadó alanyoknak e tényről az adóévük utolsó napjáig bejelentést kellett tenniük a NAV felé a GLOBE-adatlap benyújtásával.

„A globális minimumadó mentességi feltételeknek megfelelő társaságoknak mindenképpen érdemes erről az éves beszámolójuk kiegészítő mellékletében információt szolgáltatni, hiszen a NAV a beszámolók adatait figyelembe veheti az ellenőrzésre való kiválasztás során és mivel mentesség esetén nincs jelentősége a lefedett adók összegének, így jó eséllyel az adóellenőrzés is elkerülhető” – tanácsolta Vizer József.

A kapcsolt vállalkozásaikkal üzletelők

Mind a társasági adó, mind a kisvállalati adó, mind pedig a helyi iparűzési adó alapját a szokásos piaci árnak megfelelő szintre kell korrigálni, amennyiben a kapcsolt vállalkozásokkal folytatott ügyletek során eltértek a szokásos piaci ártól. A társasági adó alanyok közül az adóév utolsó napján kisvállalkozásnak nem minősülő gazdasági társaságok, egyesülések, európai részvénytársaságok, szövetkezetek és európai szövetkezetek, valamint a külföldi vállalkozók (a közhasznú nonprofit gazdasági társaságok és állami tulajdonban lévő adózók kivételével) kötelesek adóbevallásuk benyújtásáig a szokásos piaci áron (egyedileg, vagy összevontan) 100 millió forintot meghaladó kapcsolt vállalkozással bonyolított ügyleteikről transzferár dokumentációt készíteni és adóbevallásukban adatszolgáltatást is teljesíteni annak tartalmi elemeiről.

„Mivel a kapcsolt felekkel bonyolított ügyletek mind nemzetközi, mind hazai viszonylatban is kiemelt adóelkerülési kockázatot hordoznak, ezért a NAV az utóbbi években jelentősen bővítette és fejlesztette transzferár ellenőrzési kapacitásait és ennek megfelelően az idei évi ellenőrzési tervben több részterületre bontva igen hangsúlyos szerepet kapnak a szokásos piaci árakkal kapcsolatos vizsgálatok.” emelte ki az ICT Európa adószakértője.

A NAV 2025-ös transzferár ellenőrzései során az alábbi területekre fókuszál:

– kapcsolt vállalkozások ellenőrzése,

– a transzferár-adatszolgáltatás teljesítésének ellenőrzése,

– a transzferár-adatszolgáltatás adatai alapján kockázatosnak minősített kapcsolt tranzakciók ellenőrzése,

– az országonkénti jelentések (CbCR) és a határon átnyúló konstrukciók adatai alapján kockázatosnak minősített tranzakciók ellenőrzése,

– kapcsolt vállalkozások közötti immateriális javakat érintő tranzakciók, hitel- vagy más egyéb pénzügyi ügyletek transzferár-szempontú ellenőrzése,

– cégcsoporton belüli gyártási tevékenységet, vagy ügynöki, bizományos, illetve disztribúciós tevékenységet végző veszteséges, vagy igen alacsony nyereséget elérő adózók transzferár-szempontú ellenőrzése,

– szokásos piaci árat megállapító határozatban foglalt feltételek teljesítésének ellenőrzése.

Vészesen közeleg a 2024. évi éves beszámolók, társasági adó-, és helyi iparűzési adó bevallások, valamint a transzferár dokumentációk elkészítésének június 2-ai határideje. A NAV célirányos vizsgálati tervének ismeretében érdemes szakértőt bevonni a kalkulációk, bevallások és transzferár dokumentációk elkészítésébe, csökkentve ezáltal az adóellenőrzések során felmerülő kockázatokat. Akkor sincs minden veszve, ha már benyújtásra kerültek a bevallások, mert az adót, illetve adóalapot nem érintő tévedések utólagosan javíthatók, illetve az adóellenőrzés megkezdéséig az adót és adóalapot érintő hibák önellenőrzés keretében helyesbíthetők, sőt, a már elkészült transzferár dokumentációk utólag is felülvizsgálhatók és módosíthatók.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tovább terjeszkedik Pesten a Mamaison

Tovább erősít a magyar piacon a CPI Hotels. Közép-Európa...

Északra és délre: új Wizz Air járatok indulnak

A Wizz Air mától négy új városba is repül...

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg
Hirdetés

Hírek

A Budapest Kártya a BKK hatáskörébe került

A Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntése értelmében a korábban a Budapest Brand hatáskörébe tartozó Budapest Kártya kiadásával, fejlesztésével és menedzselésével összefüggő feladatokat 2025. július 1-jétől a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) látja el

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése – a sárga a jó

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg

Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet

A jelentés megállapítja: bár Közép-Európában lassabban terjed az 5G, Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is.

Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata

Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az aszályok és a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokat

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg