Kezdőlap Agrár SZJA bevallás - a NAV elkészíti, de tekintsük tervezetnek!
No menu items!

SZJA bevallás – a NAV elkészíti, de tekintsük tervezetnek!

A magánszemélyeknek, a korábban az adóbevallás megkönnyítésének szimbólumává vált söralátéttel sem kell már bajlódniuk az idén. Tamásné Czinege Csilla helyettes államtitkár a NAV Adószakmai Ügyeiért Felelős Szakmai Helyettese szerint a NAV által a lakosság korábbinál is nagyobb körének elkészített SZJA adóbevallási tervezet idén már 5,6 millió honfitársunk számára készül el, de azért érdemes ellenőrizni a tartalmát.

– Mik a legfőbb tudnivalók az idei SZJA bevallásról, melyek a legfontosabb változások?

Tamásné Czinege Csilla

– Az idei év újdonsága, hogy az adóhatóság minden magánszemély számára – ide értve az egyéni vállalkozókat is – készít adóbevallási tervezetet a nyilvántartásában szereplő munkáltatói, kifizetői adatok alapján. Az egyéni vállalkozóknak – hasonlóan a mezőgazdasági őstermelőkhöz és az áfa fizetésére kötelezett magánszemélyekhez – ki kell egészíteniük a bevallási tervezetet a vállalkozói tevékenységre vonatkozó adatokkal, vagyis esetükben sem válik automatikusan bevallássá az adóbevallási tervezet a bevallási határidő leteltét követően.

A bevallás benyújtásának és az adó megfizetésének határideje egységessé vált, így az valamennyi adózóra vonatkozóan 2019. május 20. napja. További változás, hogy az adóbevallási tervezetekhez kapcsolódó kiegészítő nyilatkozat adattartalma az előző évhez képest bővült. Idén már az őstermelők és családi gazdálkodók részére is küld a NAV a papír alapú tervezet mellé kiegészítő nyilatkozatot. Az érintettek egy kódkocka kitöltésével jelezhetik, hogy az adóévben nem keletkezett mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származó bevallásköteles (évi 600 ezer forintot meghaladó) bevételük. A nyilatkozat megtételével a tervezet – ha tartalmaz más bevételi, jövedelmi adatot – érvényes szja-bevallásnak minősül. Ha a visszaküldött nyilatkozaton a jelölőnégyzet üres, úgy az őstermelőnek, családi gazdálkodónak továbbra is önálló bevallást kell készítenie. Ha az adózó az adóbevallási tervezet adataival nem ért egyet, úgy a kiegészítő nyilatkozat helyett 18SZJA bevallást kell benyújtania.

– A többségnek nem erőssége az internetes ügyintézés, milyen felkészültség kell ahhoz, hogy az SZJA-val boldoguljon valaki?

– A NAV az adóbevallási tervezeteket az adóévet követő év március 15-étől elérhetővé teszi a magánszemélyek számára az erre a célra szolgáló elektronikus felületen. A felület rendkívül egyszerűen, online módon érhető el az ügyfélkapu segítségével. A használatához elegendő egy internet eléréssel rendelkező eszköz ami akár egy okos telefon is lehet. Használata nem igényel telepítést, igénybevételéhez mobil eszközökön sincs szükség külön applikáció letöltésére. Különösebb felkészültség nem szükséges az eSZJA rendszer használatához, az internetezésben alapvető jártassággal rendelkező magánszemélyek számára is egyszerűen alkalmazható.

Milyenek voltak a tavalyi tapasztalatok az eSZJA-val és miként szélesedik az adózók köre idén? Hány embert érint az SZJA kérdése?

– Az előző évi tapasztalatok alapján a magánszemélyek pozitívan fogadták az új SZJA-bevallási módot. A közvetlen visszajelzések szerint egyrészt üdvözölték, hogy az adóbevallási tervezet elkészítésével az adóhatóság jelentős adminisztrációs terhet vett le a vállukról, másrészt elismeréssel szóltak az új online felület adózóbarát kialakításáról, a letisztult, átlátható megjelenítésről és a közérthető nyelvezetről.

A 2017. adóévre vonatkozóan a beérkezett kifizetői, munkáltatói adatszolgáltatások alapján összesen 5,1 millió adóbevallási tervezet készült. Az eSZJA rendszer sikerének köszönhetően, a tervezetek automatikus bevallássá válásával mintegy 2,1 millió magánszemély mondhatta el magáról, hogy adózói interakció nélkül határidőben teljesítette bevallási kötelezettségét.

A 2018. adóévre az egyéni vállalkozókkal bővült az adóbevallási tervezettel érintett adózók köre. Így 2019-ben már 5,6 millió magánszemély részére készít a NAV adóbevallási tervezetet.

– Milyen adatok alapján?

– Az adóhatóság a munkáltatók, kifizetők által benyújtott havi adó- és járulékbevallások, kontroll adatszolgáltatások alapján készíti el a magánszemélyek adóbevallási tervezetét. Ha a magánszemély egyetért az adóbevallási tervezet adataival, és nem kell azt kiegészítenie olyan adattal, amely érinti az adókötelezettségét, további teendője nincs. Ilyenkor a webes felületen nem feltétlenül szükséges az adatok jóváhagyása, és a papír alapú tervezetet sem kell visszaküldeni a NAV-hoz. Az eSZJA rendszerben a tervezet a bevallási határidő leteltével az adózó bevallásává válik, ha nem nyújt be önállóan bevallást és elektronikusan sem hagyja jóvá a tervezet adatait.

Ha a bevallási tervezetben feltüntetett adatokkal az adózó nem ért egyet, azt a webes felületen javíthatja, továbbá kiegészítheti azt, vagy önállóan nyújthat be bevallást. A kitöltésben kizárólag akkor kell részt vennie a magánszemélynek, ha az adóévben olyan jövedelmet szerzett, amelyről a NAV-nak nincs tudomása (pl. az év közben nem érvényesített családi kedvezmény, más magánszemélynek történő ingatlan-bérbeadás).

– Az adóbevallás tervezetét mennyiben és mi alapján lehet módosítani?

– Az adóbevallási tervezet az adózó rendelkezésére álló igazolások alapján módosítható, illetve azon adatokkal szükséges kiegészíteni, melyről a NAV-nak nincs tudomása (pl: nem kifizetőtől származó jövedelmek), továbbá a magánszemély döntését igénylő nyilatkozatokkal (pl: befizetendő adó esetén részletfizetésre vonatkozó nyilatkozat, visszaigényelhető adó esetén kiutalásra, átvezetésre vonatkozó döntés, ill. kiutalási adatok megadása). Az áfa fizetésére kötelezett magánszemélyeknek, a mezőgazdasági őstermelőknek és az egyéni vállalkozóknak ki kell egészíteniük a tervezetet a tevékenységükre vonatkozó jövedelmi adatokkal (megszerzett bevételek, felmerült költségek, illetőleg az őstermelők, egyéni vállalkozók esetében a kedvezményekre, elhatárolt veszteségre vonatkozó adatokkal).

Az adóbevallási tervezet kiegészítésére bárkinek lehetősége van a webes felületen, ahol a kitöltés során folyamatosan tájékoztatást kapnak az adózók, ha a beírt adatokkal teendőjük van. Ugyancsak figyelmeztet a kitöltő program arra, ha a munkáltatók, kifizetők által megadott forrásadatokban ellentmondást talált a rendszer, vagy vélhetően a tervezet kiegészítésére van szükség.

Akik postai úton kapják meg tervezetüket, azoknak a kísérő levél tartalmaz hasznos információkat. A papír alapú tervezet módosítására nincs lehetőség, ilyen esetben az adózónak ki kell töltenie egy 18SZJA bevallást.

– Nem biztos, hogy minden szervezet – ahonnan jövedelemhez jut az adózó -megfelelő precizitással küldi meg az adózó adatait.

– A NAV kizárólag a hozzá beérkezett adatokat használja fel az adóbevallási tervezetek összeállításakor. Az adóbevallási tervezetek tartalmazzák kifizetőnként a NAV által felhasznált adatokat az erre a célra kialakított külön lapokon (18SZJA-AF lap). Az adózóknak a birtokukban lévő igazolásokkal, az elszámoláshoz szükséges bizonylatokkal ajánlott összevetniük a kiajánlott adatokat. Amennyiben eltérést tapasztalnak, úgy az adóbevallási tervezetet módosítaniuk kell a webes felületen annak érdekében, hogy az a helyes adatokat tartalmazza, illetve papír alapú bevallási tervezet esetén a megfelelő adatokkal kitöltött bevallást kell beküldeniük május 20-áig a NAV-hoz.

– Ha valaki maga is elkészíti a bevallását és a NAV is, melyik írja felül a másikat?

– A jogszabályi rendelkezések szerint több bevallás benyújtása esetén az elsőként megtett bevallás minősül érvényesnek. Ha az adózó 2019. május 20-áig önállóan nyújt be 18SZJA bevallást, akkor ez lesz az érvényes bevallása. Ha a bevallási határidőig nem ad be bevallást, akkor a 2019. május 20-i határidő leteltével az adóbevallási tervezet válik érvényes bevallássá.

Tekintettel arra, hogy az egyéni vállalkozók, mezőgazdasági őstermelők és az áfa fizetésére kötelezett magánszemélyek esetében az adóbevallási tervezet az adóbevallási határidő leteltével nem válhat bevallássá, ezért esetükben az általuk benyújtott bevallás számít érvényes bevallásnak.

– Millyen módon küldik az érintetteknek a tervezetet? Mit tegyen, aki nem kapta meg azt?

– Az adóbevallási tervezet 2019. március 15-től érhető el a www.magyarorszag.hu vagy a www.nav.gov.hu honlap eSZJA oldalán. Az adóbevallási tervezetek publikálásáról minden magánszemély kap ügyfélkapu tárhelyére értesítést (egyéni vállalkozók esetében az adóhatósághoz bejelentett képviselők is).

A NAV elektronikus úton külön értesítést küld, ha a tervezet visszatérítendő vagy befizetendő adót tartalmaz, illetve a nyilvántartott adatokban ellentmondás van, és 2019. április 30-ig a bevallási tervezetben foglaltakat az adózó nem javítja, nem egészíti ki, vagy bevallási kötelezettségét egyéb módon nem teljesíti.

Az adóhatóság a bevallási határidőt megelőzően azoknak is felhívja a figyelmét a bevallás véglegesítésének szükségességére, akik a webes felületen szerkesztett bevallásukat elmentették, de azt nem küldték be a NAV-hoz. A módosított adatokat kizárólag a beküldött bevallások esetében tudja figyelembe venni az adóhatóság. Ennek hiányában a tervezet 2019. május 20-ával az eredeti adatokkal válik érvényes bevallássá.

Az ügyfélkapu regisztrációval nem rendelkező magánszemélyek idén is kérhetik a tervezet postai kiküldését. Az igénylésre 2019. március 18-án éjfélig több módon (SMS, web-űrlap, formanyomtatvány, személyesen vagy levélben) van lehetőség. A kérelem bármely formájának választása esetén a magánszemély adóazonosító jelének és születési dátumának megadására van szükség. Ezen időpontot követően az adóbevallási tervezet személyesen vehető át a NAV ügyfélszolgálatain vagy ügyfélkapu nyitást követően az online felületen megtekinthető. A postai úton megküldött tervezetek tértivevényes küldeményként az adózó NAV által nyilvántartott címére kerülnek továbbításra, legkésőbb 2019. április 30-ig.

Az adóhatóság azoknak az adózóknak is küld papír alapú adóbevallási tervezetet, akik azt nem kérték, azonban a tervezetben szereplő adókülönbözet meghaladja az 1000 forintot, vagy az adatok pontosítására, kiegészítésére van szükség.

Ha a magánszemély több önkéntes pénztárba is teljesített befizetést, illetve a tervezetében visszaigényelhető vagy befizetendő adó szerepel, akkor a részére papír alapon megküldött  adóbevallási tervezet mellé kiegészítő nyilatkozatot is kap, amelyen az adatok elfogadásán túl kiegészítéseket tehet. Például megadhatja azt a számlaszámot, ahová a visszaigényelhető adó kiutalását kéri, vagy eldöntheti, hogy melyik önkéntes pénztárba kéri a rendelkező nyilatkozatban szereplő összeg átutalását.

– Mi történik, ha a munkavállaló egyszerre több helyről is élvez jövedelmet?

– Az adóbevallási tervezetben minden munkáltatótól, kifizetőtől származó jövedelem szerepel, amelyről a NAV felé adatot szolgáltattak. Ha tehát egy magánszemélynek több munkaviszonya is volt 2018-ban, akkor a munkáltatók bevallásaiban közölt adatokat a NAV összesíti a bevallási tervezetben. Az adatok ellenőrzését segíti az adóbevallási tervezetek adatforrás kimutatása (18SZJA-AF lap), melyben kifizetőnként külön-külön sorban jelennek meg az adatok.

– Mi történik, ha valaki év közben elvesztette az állását – a NAV ilyenkor is elkészíti a tervezetét?

– Természetesen igen, hiszen nem befolyásolja a bevallási tervezet elkészítését az a körülmény, hogy a magánszemélynek volt-e az adóév egészében munkaviszonya, illetve bérjövedelme vagy sem. Az adóbevallási tervezetet a NAV az év során beérkezett munkáltatói, kifizetői bevallások, illetve az adóévet követően benyújtott adatszolgáltatások alapján készíti el.

– Ha az adózónak befizetési kötelezettsége van, miként tehet annak eleget és lehet-e részletfizetést kérni?

– Ha a magánszemélynek bármely adónemen 1000 forintot meghaladó adófizetési kötelezettsége keletkezett, azt az adóbevallás benyújtására előírt határidőig kell teljesítenie. A webes felületen lehetőség van az összeg azonnali bankkártyás (VPOS) fizetéssel történő megfizetésére. Emellett az adófizetési kötelezettség egyéb módokon (csekken, átutalással, a NAV ügyfélszolgálatain bankkártyás fizetéssel) is teljesíthető.

Ha a magánszemély nem folytat vállalkozási tevékenységet, és nem kötelezett áfa fizetésére, akkor a bevallásában a bevallási határidőig nyilatkozhat úgy, hogy az együttesen 200 ezer forintot meg nem haladó személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás-fizetési kötelezettségét legfeljebb hat hónapon keresztül havonként egyenlő részletekben pótlékmentes részletfizetés keretében teljesíti.

Ez a nyilatkozat legegyszerűbben a webes felületen az erre szolgáló kódkocka kitöltésével tehető meg. A kiegészítő nyilatkozattal érintett adózók annak visszaküldésével is jelezhetik részletfizetési igényüket. Egyéb esetben önálló bevallás benyújtása szükséges.

– Tapasztalataik szerint mennyire élnek az adózók az 1%-os felajánlás lehetőégével? Növekszik-e a felajánlók köre és a felajánlott összeg?

– A 2017. és 2018. rendelkező évi adatok alapján megállapítható, hogy a felajánlók lehetséges körét tekintve a magánszemélyek 41%-a, illetve 37%-a tett szja 1+1%-os felajánlást.

A 2017. rendelkező évhez képest a 2018. rendelkező évben csökkent a felajánlók száma, azonban a 2018. évi érvényesen felajánlott szja 1+1%-os összeg 6%-kal meghaladta a megelőző évi összeget. A 2017. rendelkező évben 13,7 milliárd forint, a 2018. rendelkező évben 14,5 milliárd forintot ajánlottak fel érvényesen a magánszemélyek a kedvezményezettek részére.

Említést érdemel még az a tény is, hogy a hivatkozott két év távlatában jelentősen növekedett azon felajánlók száma, akik a NAV által biztosított korszerű elektronikus megoldások nyújtotta lehetőségekkel élve, ügyfélkapun vagy online felületen keresztül nyújtották be a NAV-hoz az szja 1+1%-os rendelkező nyilatkozataikat. A 2017. rendelkező évben 789 ezer fő, a 2018. rendelkező évben 1.126 ezer fő rendelkezett elektronikus úton.

Jelentős könnyítést jelent, hogy a bevett egyházak részére tett rendelkezést már nem kell évről-évre megismételni, az amíg a magánszemély nem vonja vissza, vagy nem módosítja, érvényes rendelkezésnek számít.

– Hogyan lehet érvényesíteni a különféle családi adókedvezményeket – honnan lehet tudni milyen címen, mi jár. Ebben mennyire tud segíteni a NAV?

– Ha a magánszemély év közben érvényesítette a családi (járulék)kedvezményt, akkor a NAV a munkáltatók, kifizetők havi adó- és járulékbevallásai alapján szerepelteti a családi kedvezményre vonatkozó adatokat. A kedvezmény adatait célszerű az adózóknak ellenőrizni és szükség esetén módosítani.

Ha a magánszemély év közben nem kérte a munkáltatótól a családi (járulék)kedvezmény érvényesítését, akkor lehetősége van arra, hogy az adóbevallási tervezetet kiegészítse a családi kedvezményre vonatkozó adatokkal. Ha a gyermekekre tekintettel a családi kedvezményre több magánszemély jogosult, akkor lehetőségük van arra is, hogy az év közben történő igénybevételhez képest másként érvényesítsék a családi kedvezményt a bevallásban (a családi járulékkedvezmény kivételével, mert annak az év közben igénybe vett összege nem módosítható a bevallásban). Ha pedig a családi kedvezményre csak egy magánszemély jogosult, akkor ez a magánszemély a személyijövedelemadó-bevallásban megoszthatja azt a kedvezményre nem jogosult házastársával, élettársával.

A családi kedvezményre való jogosultság a családi pótlékra való jogosultságtól függ, ezért amennyiben a magánszemélyek számára nem egyértelmű, hogy jogosultak-e a családi pótlékra, akkor erre nézve a fővárosi és megyei kormányhivatal családtámogatási ügyekben eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalától kérhetnek felvilágosítást. A családi kedvezménynek a személyijövedelemadó-bevallásban történő igénybevételével kapcsolatos kérdéseket az adózók feltehetik személyesen az adóhatóság ügyfélszolgálatain, telefonon a NAV Infovonalán (a 1819-es telefonszámon), illetőleg emailben is (http://nav.gov.hu/nav/e-ugyfsz/e-ugyfsz.html).

– Megosztható-e a családi adókedvezmény a házas, vagy élettársak között?

– A családi kedvezményt fő szabály szerint az a magánszemély veheti igénybe, aki a saját háztartásban nevelt gyermek után családi pótlékra jogosult. A gyermek szülei (akár házasságban, akár élettársi kapcsolatban élnek) jogosultak a családi pótlékra és ezáltal a családi kedvezményre is. Az élettárs abban az esetben jogosult az általa nevelt, nem saját (vagyis az élettársával nem közös) gyermek után családi pótlékra és családi kedvezményre, ha a gyermekkel együtt él és az élettársi kapcsolat legalább egy éve szerepel a közjegyző által vezetett Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában.

Ezen jogosultak esetében a családi kedvezmény közös érvényesítésére kerülhet sor, akár év közben, akár év végén a bevallásban, vagyis a jogosultak eldönthetik, hogy a gyermek(ek)re tekintettel igénybe vehető kedvezmény milyen arányban érvényesítik.

Ha a családi pótlékra és ezáltal a családi kedvezményre egy magánszemély jogosult, az őt megillető kedvezményt a bevallásában megoszthatja a vele közös háztartásban élő, jogosultnak nem minősülő házastársával, élettársával, ideértve azt az esetet is, ha a családi kedvezményt a jogosult egyáltalán nem tudja érvényesíteni.

A családi kedvezmény érvényesítésének feltétele a magánszemély írásbeli nyilatkozata a jogosultság jogcíméről, illetve a családi kedvezmény megosztása, közös érvényesítése esetén az érintett magánszemélyek adóbevallásban közösen tett, egymás adóazonosító jelét is feltüntető nyilatkozata, amely tartalmazza a kedvezmény összegének felosztására vonatkozó döntésüket.

– Ha valaki vissszaigénylő státusba kerül, mennyi idő alatt számíthat a visszautalásra?

A visszaigényelhető adót tartalmazó bevallási tervezetet az összeg kiutalásához ki kell egészíteni. Az adózók számlaszámukat vagy postai címüket egyszerűen megadhatják a webes felületen. Ügyfélkapu hiányában kiegészítő nyilatkozat visszaküldésével vagy önállóan elkészített bevallás benyújtásával kérhető a visszaigényelhető adó kiutalása.

A NAV a visszatérítendő adót a visszaigényléshez szükséges adatokkal kiegészített bevallási tervezet online felületen történő jóváhagyásától, illetve a kiegészítő nyilatkozat vagy az önállóan elkészített bevallás beérkezésétől számított 30 napon belül utalja ki.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Emelkednek a nyugdíjak, 3,2 százalékkal

Az első emelt összegű nyugdíjat január 10-én utalják a nyugdíjasoknak, februárban pedig az emelt összegű 13. havi nyugdíj is érkezik az idősekhez.

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla...

Csaknem 10 százalékra ugrott a diákhitel kamata a nulla százalékos munkáshitellel szemben

A gyermekek megszületésekor egyaránt több éves törlesztési moratórium jár, a második gyermeknél elengedik a tartozás felét, a harmadik gyermeknél pedig a teljes összeget

Új vezérigazgató a Bosch Rexroth Kft.-nél

A budapesti székhelyű hajtás- és vezérléstechnikai gyártó a német Bosch csoport 8 magyarországi tagvállalatának egyike, 133 dolgozót foglalkoztat.

Hírek

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

A forint reggel óta tovább erősödött

Az euró a csütörtök reggeli 1,0398 dollár után magasabban, 1,0402 dolláron állt.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama szerda reggel

Az euró 411,14 forintra erősödött 7 órakor a kedd esti 410,82 forintról.

Alig változott a forint árfolyama péntek reggelre

A decemberi kezdéshez képest a forint az euró ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 2,5 százalékkal a svájci frankkal szemben 0,6 százalékkal gyengült.

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Gazdaság

Vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is?

Évente átlagosan közel 35 ezer forintba kerül egy bankszámla fenntartása egy lakossági ügyfélnek, pedig vannak ingyenesen elérhető bankszámlák is - írja a Privátbankár.huEgy magyar...

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...

Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték

A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.

A Fed 25 bázisponttal csökkentette az irányadó dollárkamatokat

z irányadó dollárkamatláb az idén átlagosan 4,4 százalék lesz.