Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Önkéntes pénztárak. Csökkentek a munkáltatói befizetések
No menu items!

Önkéntes pénztárak. Csökkentek a munkáltatói befizetések

A nyugdíj- és egészségpénztáraknál jelentősen visszaesett a munkáltatói befizetés aránya az első negyedévben, de ezt ellensúlyozta a hozam és az egyéni befizetések gyarapodása – mondta Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) elnöke.

A tavalyi azonos időszakhoz képest az első három hónapban az ÖPOSZ-hoz tartozó önkéntes nyugdíjpénztárak vagyona 5 százalékkal 1381 milliárd forintra, az egészségpénztárak vagyona 2,1 százalékkal 52,6 milliárd forintra nőtt.

Az előbbieknél 31 százalékkal 6,5 milliárd forintra, utóbbiaknál 63 százalékkal 1,3 milliárd forintra csökkentek a munkáltatói befizetések. A nyugdíjpénztáraknál a 14,8 milliárd forint egyéni befizetés éves szinten gyakorlatilag stagnálást jelent, a negyedéves hozam viszont kiugró, 3,65 százalékos volt. Az egészségpénztárak egyéni befizetései 17 százalékos növekedéssel 6 milliárd forintot értek el.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma lényegében változatlan, az 1,088 millió tagra fejenként 5,6 százalékkal magasabb vagyon, 1,27 millió forint jut. Az egészségpénztárak taglétszáma 1,0 százalék éves bővüléssel 900 ezerre nőtt, az átlagvagyon 1,1 százalékkal 58,4 ezer forintra emelkedett. Az első negyedévben az egészségpénztárak 12,2 milliárd forint értékben finanszírozták a tagok által 2,3 millió alkalommal igénybe vett egészségügyi szolgáltatásokat, melyek átlagos értéke 5300 forint volt.

A munkáltatói befizetési arány csökkenését az ÖPOSZ vezetője a cafeteriarendszer átalakításával és az adószabályok változásával magyarázta. Hozzátette, hogy a munkaadók jelentős része tavaly év végére előrehozta az idei befizetések egy részét, illetve a cafeteriáról csak tavasszal rendelkezett, a pénztártagok pedig a munkáltatói döntést figyelve kivártak.

Kravalik Gábor

Kravalik Gábor trendfordulónak nevezte az idei első negyedévet, megjegyezve, hogy a munkáltatói hozzájárulás aránya a nyugdíjpénztári befizetéseken belül 2012 óta 59 százalékról 30 százalékra, az egészségpénztáraknál pedig 81 százalékról 19 százalékra csökkent. Hosszabb távon ugyanakkor a visszaesés korrekciójára számít, amit véleménye szerint az áprilisi adatok is megerősítenek.

Az ÖPOSZ vezetője szerint a pénztárak jelentik az egyik legjobb megoldást az öngondoskodásra, ám sokan csak munkáltatói hozzájárulással tudják ezt elkezdeni, ezért annak ösztönzését sürgette. Hozzátette, hogy az adójóváírásnak köszönhetően a munkavállalók jobban járnak a pénztári takarékoskodáshoz adott munkaadói hozzájárulással, mintha ugyanazt az összeget bérként kapnák.

Kiemelte, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárakból hiányoznak az új belépők, egyrészt a munkáltatók visszavonulása miatt, másrészt mert a nyugdíjcélú takarékosság csak 40 éves kor fölött jellemző. Az egészségpénztárak iránt ugyanakkor jobban érdeklődnek a fiatalok, mivel egyénileg esetleg nem tudnának fizetni olyan szolgáltatásokat, amelyeket a munkáltató olcsóbban megszerezve biztosíthat számukra – fűzte hozzá Kravalik Gábor.

Az ÖPOSZ az önkéntes nyugdíjpénztárak 96 százalékát, az egészségpénztárak 86 százalékát képviseli vagyon és taglétszám alapján – tette hozzá az MTI.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.