Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Brexit után a pénzvilág. Frankfurt-Párizs, vetélytársból partnerek
No menu items!

Brexit után a pénzvilág. Frankfurt-Párizs, vetélytársból partnerek

A Brexit felkavarta az európai pénzügyi világot. A Londonból menekülő bankokért, a pénzügyi központ szerepére törő két legnagyobb konkurens, Párizs és Frankfurt felhagyott a küzdelemmel, a további vetélkedés helyett az együttműködés mellett döntöttek. Közben az is kiderült, hogy egy bírósági ítélet rontja a francia esélyeket.

Frankfurti puhatolózás, párizsi kézfogó

Párizs esélyei romlottak, de az egyezség létezik Frankfurttal

A Brexit miatt Londont elhagyó bankokért vívott harcban nem várt szövetséget kötött a két legnagyobb konkurens, Párizs és Frankfurt.

Egy párizsi pénzügyi konferencián jelentették be a kooperációt, amelyet Edouard Philippe francia miniszterelnök és Valérie Pécresse, a Párizsi régió elnöke is támogatásáról biztosított.

A Párizsban aláírt kooperáció előjele volt Pécresse júniusi frankfurti látogatása. A meglepő bejelentésre a világ távoli helyein fekvő pénzügyi központokban, többek között Tokióban és Abu Dhabiban is felfigyeltek.

Frankfurt készül a szerepre

A két város pénzügyi lobbiszervezete, a párizsi Europlace és a Frankfurt Main Finance szerint együtt attraktívabb ajánlatokkal tudnak tenni a Londonból távozni készülő bankokat, valamint később azoknak is, akik újak Európában, és a Brexit miatt már nem gondolkoznak Nagy-Britanniában.

Több között közös oktatási és továbbképzési programokkal akarják megnyerni a székhelyet keresőket. Különösen nagy hangsúlyt fognak fektetni a pénzügyi start-up-ok megszólítására. Ezek ritkán jöttek Európába, vagy ha mégis, szinte kivétel nélkül London lett a főhadiszállásuk.

A német és a francia kormány is igyekszik növelni Frankfurt illetve Párizs attraktivitását. Németországban például lazították a pénzügyi szektor bizonyos területein dolgozókra vonatkozó speciális felmondási szabályokat. Franciaországban csökkent a bankok alkalmazásában állók után fizetendő munkáltatói járulék.

Mások is versenyben vannak

Különösen Amszterdam, Dublin és Luxemburg a konkurencia.

A fő vetélytársak Amszterdam, Dublin és Luxemburg, de az észt főváros, Tallinn és Varsó is egyre népszerűbb a pénzügyi vállalkozások körében. A lengyel fővárosba bankok call centerei és más, alacsonyan képzett dolgozókat foglalkoztató részlegei költöznek nagy számban Londonból.

A barátság ellenére Párizs és Frankfurt között azért megmarad a rivalizálás. Ezt jelzi, hogy Pécresse minden baráti gesztus mellett a párizsi repülőtér vezetőjével tartott közös sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a Brexit után a francia főváros lesz az EU egyetlen ’globális metropolisza’. Ezért 200 vállalkozás letelepedésére és 8000 új munkahelyre számít.

Megoszlanak a vélemények, melyik város lesz a legnagyobb nyertes. Egy pénzügyi központok kiválasztásánál tanácsokat adó agytröszt szerint banki szemszögből Frankfurt a tizedik, Párizs a huszonhetedik a városok attraktivitási sorrendjében.

A pénzügyi vállalkozások közül, akiknek ők adtak tanácsot 10-10 a német város és a francia főváros, 7 Luxemburg, 6 Dublin, 5 pedig Amszterdam mellett döntött.

A politika segít, az igazságszolgáltatás akadályoz?

Párizs erőfeszítéseit egy csapásra teheti semmivé egy friss bírósági ítélet. A verdikt 1,4 millió euró bónusz kifizetésére kötelezte a Morgan-Stanley bankházat egy korábban a francia részlegnél dolgozó top-menedzser számára. A felperes az éves bónusz kifizetése előtt mondott fel, ezért a bank megtagadta az őt az előző évi teljesítménye után megillető plusz járandóság kifizetését.

A Morgan-Stanley hazájában, az USA-ban a teljesítménybónusz egyben hűségprémium is. A cégek csak jóval az év vége után fizetik ki. Ha egy munkavállaló az utalás előtt mond fel, elesik a pénztől. A francia bírák szerint a bónusz nem a hűség, hanem a megkötött üzletek után jár a munkaszerződésben meghatározott mértékben.

Korábban kevés hasonló jogvita volt, mert az új munkáltatók a legtöbb estben egyfajta üdvözlőpénzként odaadták a máshol megkeresett, de a munkahely változtatás miatt ki nem fizetett bónuszt.

A párizsi vezetés és a francia kormány nem örül az ítéletnek. Tartanak tőle, hogy elriasztja az új európai központot kereső pénzügyi vállalkozásokat.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Jó, hogy van: pozitívan fogadták a zsugorinflációs tájékoztatást

A lakosság kétharmada hallott már az élelmiszer-kereskedőket érintő tájékoztatási kötelezettségről, amely a kiszereléscsökkentett termékekre hívja fel a figyelmet.

Jól állunk – Dinamikusan nő a turisztikai ágazat teljesítménye

A szálláshelyek márciusban 63,6 milliárd forint bevételt könyvelhettek el, 24 százalékkal többet, mint tavaly ilyenkor

Nagyobb hozzájárulást várunk Brüsszeltől a határvédelmi költségekhez

Magyarország a migránsválság 2015-ös kezdete óta 700 milliárd forintot fordított határvédelemre, miközben az uniós hozzájárulás mértéke alig haladja meg az 1 százalékot

Az agglomerációban 10 százalékkal nőtt a házak négyzetméterára

A járásokat tekintve közölték, hogy a használt családi házak terén a rekorder a Váci járás 798 ezer forintos négyzetméterárral, majd a Budakeszi járás következik 745 ezer forintos átlag értékkel.
Hirdetés

Hírek

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.
Hirdetés

Gazdaság

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.