A Brexit felkavarta az európai pénzügyi világot. A Londonból menekülő bankokért, a pénzügyi központ szerepére törő két legnagyobb konkurens, Párizs és Frankfurt felhagyott a küzdelemmel, a további vetélkedés helyett az együttműködés mellett döntöttek. Közben az is kiderült, hogy egy bírósági ítélet rontja a francia esélyeket.
Frankfurti puhatolózás, párizsi kézfogó
A Brexit miatt Londont elhagyó bankokért vívott harcban nem várt szövetséget kötött a két legnagyobb konkurens, Párizs és Frankfurt.
Egy párizsi pénzügyi konferencián jelentették be a kooperációt, amelyet Edouard Philippe francia miniszterelnök és Valérie Pécresse, a Párizsi régió elnöke is támogatásáról biztosított.
A Párizsban aláírt kooperáció előjele volt Pécresse júniusi frankfurti látogatása. A meglepő bejelentésre a világ távoli helyein fekvő pénzügyi központokban, többek között Tokióban és Abu Dhabiban is felfigyeltek.
A két város pénzügyi lobbiszervezete, a párizsi Europlace és a Frankfurt Main Finance szerint együtt attraktívabb ajánlatokkal tudnak tenni a Londonból távozni készülő bankokat, valamint később azoknak is, akik újak Európában, és a Brexit miatt már nem gondolkoznak Nagy-Britanniában.
Több között közös oktatási és továbbképzési programokkal akarják megnyerni a székhelyet keresőket. Különösen nagy hangsúlyt fognak fektetni a pénzügyi start-up-ok megszólítására. Ezek ritkán jöttek Európába, vagy ha mégis, szinte kivétel nélkül London lett a főhadiszállásuk.
A német és a francia kormány is igyekszik növelni Frankfurt illetve Párizs attraktivitását. Németországban például lazították a pénzügyi szektor bizonyos területein dolgozókra vonatkozó speciális felmondási szabályokat. Franciaországban csökkent a bankok alkalmazásában állók után fizetendő munkáltatói járulék.
Mások is versenyben vannak
Különösen Amszterdam, Dublin és Luxemburg a konkurencia.
A fő vetélytársak Amszterdam, Dublin és Luxemburg, de az észt főváros, Tallinn és Varsó is egyre népszerűbb a pénzügyi vállalkozások körében. A lengyel fővárosba bankok call centerei és más, alacsonyan képzett dolgozókat foglalkoztató részlegei költöznek nagy számban Londonból.
A barátság ellenére Párizs és Frankfurt között azért megmarad a rivalizálás. Ezt jelzi, hogy Pécresse minden baráti gesztus mellett a párizsi repülőtér vezetőjével tartott közös sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a Brexit után a francia főváros lesz az EU egyetlen ’globális metropolisza’. Ezért 200 vállalkozás letelepedésére és 8000 új munkahelyre számít.
Megoszlanak a vélemények, melyik város lesz a legnagyobb nyertes. Egy pénzügyi központok kiválasztásánál tanácsokat adó agytröszt szerint banki szemszögből Frankfurt a tizedik, Párizs a huszonhetedik a városok attraktivitási sorrendjében.
A pénzügyi vállalkozások közül, akiknek ők adtak tanácsot 10-10 a német város és a francia főváros, 7 Luxemburg, 6 Dublin, 5 pedig Amszterdam mellett döntött.
A politika segít, az igazságszolgáltatás akadályoz?
Párizs erőfeszítéseit egy csapásra teheti semmivé egy friss bírósági ítélet. A verdikt 1,4 millió euró bónusz kifizetésére kötelezte a Morgan-Stanley bankházat egy korábban a francia részlegnél dolgozó top-menedzser számára. A felperes az éves bónusz kifizetése előtt mondott fel, ezért a bank megtagadta az őt az előző évi teljesítménye után megillető plusz járandóság kifizetését.
A Morgan-Stanley hazájában, az USA-ban a teljesítménybónusz egyben hűségprémium is. A cégek csak jóval az év vége után fizetik ki. Ha egy munkavállaló az utalás előtt mond fel, elesik a pénztől. A francia bírák szerint a bónusz nem a hűség, hanem a megkötött üzletek után jár a munkaszerződésben meghatározott mértékben.
Korábban kevés hasonló jogvita volt, mert az új munkáltatók a legtöbb estben egyfajta üdvözlőpénzként odaadták a máshol megkeresett, de a munkahely változtatás miatt ki nem fizetett bónuszt.
A párizsi vezetés és a francia kormány nem örül az ítéletnek. Tartanak tőle, hogy elriasztja az új európai központot kereső pénzügyi vállalkozásokat.