Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Facebook pénz. „Veszélyes projekt - Meg kell állítani!”
No menu items!

Facebook pénz. „Veszélyes projekt – Meg kell állítani!”

Heves tiltakozást váltott ki a Facebook terve. Sokan nagyon veszélyesnek tartják, hogy a közösségi média saját digitális fizetőeszközt akar bevezetni.

Nagyratörő tervek

Facebook-pénz

A Facebook uralni fogja a pénzvilágot is? Mark Zuckerberg tervi szerint igen. A világ legkedveltebb szociális médiája ’Libra’ néven digitális fizetőeszközt készül bevezetni. A felhasználók a jövő év elejétől válthatnák Facebook-pénzre hagyományos fizetőeszközüket, hogy ezzel vásároljanak termékeket és vegyenek igénybe szolgáltatásokat az online világban. A ’Libra’ a világ eddig legelterjedtebb kriptovalutájához, a ’Bitcoinhoz’ hasonlóan a ’bloklánc’ elméleten alapulna.

Tiltakozás határok nélkül

A terv világszerte barikádokra hívta a felhasználók, a fogyasztóvédők, az állami pénzügyi felügyeletek és politikusok sokaságát. Németországban ’Finanzwende’ (’Változás a pénzvilágban’) néven civil szervezet jött létre, amely aláírásgyűjtésbe kezdett a ’Libra’ bevezetésének megakadályozása érdekében. Az alapítók közé tartozik a Zöldek pénzpiaci szakértője, Gerhard Schick, aki a német törvényhozásnak is tagja.

Gerhard Schick nagy veszélyt lát a Libra-tervben

Hiteltelen az ígéret, hogy a fizetési és a vásárlási információkat nem kapcsolják össze a szociális médián gyűjtött személyes adatokkal. A felvásárlás után a WhatsApp adatbázisát is összekötötték a Facebookéval, pedig akkor is az ellenkezőjét mondták” – magyarázza Schick, miért lát hatalmas veszélyt a Facebook tervében.

A ’Librát’ a Facebook mellett száz további céget, többek között a Mastercardot, a Visát és az Ubert tömörítő konzorcium bocsátaná ki. Az átváltás után hozzájuk került igazi pénzt befektetnék, de ígéretük szerint mindig elég forgótőke maradna, hogy a felhasználók kívánságára a ’Librát’ bármikor vissza lehessen váltani. Schick ennek az állításnak a valóságtartalmát is kétségbe vonja:

A Facebooknak 2 milliárd felhasználója van. Ha csak egy részük vált Librát és csak kis részük akarja egy időben visszacserélni, akkor is sok milliárdos tőke kell a kifizetéshez. Ennyivel még a világ legnagyobb pénzintézetei sem rendelkeznek minden pillanatban.

Akik profitálnak, és akik kockáztatnak

A szakértők szerint elsősorban a ’Libra’ mögött álló konzorcium nyerne a digitális pénzzel. A hozzájuk kerülő euró és dollár befektetéséből származó profitból a felhasználók egyáltalán gazdagodnának. Ők legjobb esetben kezdeményeket kapnának, ha a konzorciumban résztvevő cégeknél ’Librával’ egyenlítenék ki a számlát. Ami biztos, az árukért és szolgáltatásokért azonban az adataikkal is fizetni fognak.

Ha a Facebook terve bejön, és sikerül a felhasználóit megnyerni a ’Librának’, a világ legnagyobb pénztömege felett rendelkező szervezete jöhet létre.

Ebben a német pénzpiaci felügyeletnél is komoly veszélyeket látnak:

Aggódunk és vizsgálódunk, de egyelőre mi sem tudok sokat a tervekről.”

Schick szerint, ha már működik a rendszer, késő lesz cselekedni. Ezért még bevezetése előtt be akarja tiltani.

Kérdés, hogy ez jogilag lehetséges-e, és ha igen, ki tehetné meg. Németországban még piacfelügyeleti vizsgálatokra is korlátozottan van lehetőség. Egyrészt, mert a konzorcium központja Svájcban van. Másrészt, mert az online pénzügyi szolgáltatók tevékenységének felügyelete elsősorban az Európai Központi Bank szakosított hivatalai és az Európai Bizottság hatáskörébe tartozik.

„Ha nincs jogalap a ’Libra’ megakadályozásához, sürgősen meg kell teremteni azt” – mondja Schick, aki minden eszközzel harcolni akar a Facebook-pénz ellen.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.