Példátlan ütemben, 19,1 százalékkal zuhant a brit hazai össztermék (GDP) a májussal zárult három hónapban a koronavírus-járvány átszűrődő reálgazdasági hatásai miatt – közölte a brit statisztikai hivatal (ONS).
Májusban 1,8 százalékkal nőtt ugyan havi összevetésben a brit gazdaság teljesítménye, de a koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozó intézkedések hatására a hazai össztermék értéke a februárban – a korlátozások bevezetése előtti utolsó teljes hónapban – mért szintnél így is 24,5 százalékkal alacsonyabb volt.
A brit kormány március utolsó hetében vezette be a szinte teljes gazdasági zárlattal járó korlátozásokat.
A májussal véget ért három hónapban intenzíven gyorsult a visszaesés üteme: az ONS felülvizsgált adatai szerint a február és április közötti három hónapban 10,8 százalékkal, a márciussal zárult háromhavi időszakban 2,2 százalékkal csökkent a brit GDP-érték.
Ráadásul a májusban mért 1,8 százalékos havi összevetésű GDP-növekedés is messze elmaradt az elemzői várakozásoktól: az előrejelzések konszenzusos átlaga a brit hazai össztermék 5 százalékos havi emelkedését valószínűsítette arra a hónapra.
A statisztikai hivatal közölte: számításai szerint a brit hazai össztermék 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor teljesítménye a májussal zárult három hónapban 18,9 százalékkal, a termelőágazatoké 15,5 százalékkal, az építőiparé 29,8 százalékkal zuhant.
A vizsgált időszak egészében mért összágazati GDP-zuhanás nem volt váratlan, hiszen a felülvizsgált adatok szerint márciusban 6,9 százalékkal, áprilisban példátlan ütemben, 20,3 százalékkal esett vissza havi összevetésben a brit gazdaság teljesítménye.
Jonathan Athow, az ONS gazdaságstatisztikai részlegének vezetője az keddi adatismertetéshez fűzött kommentárjában kiemelte, hogy a gazdaság egészének szempontjából fontos szolgáltatási ágazaton belül a kiskereskedelemben már látszik valamelyes élénkülés, de sok más szolgáltatási terület továbbra is stagnál, több szektor teljesítménye pedig még mindig csökken.