Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az Európai Parlament megtorpedózza a korona-konjunktúracsomagot?!
No menu items!

Az Európai Parlament megtorpedózza a korona-konjunktúracsomagot?!

Brüsszelben teljes gőzzel folyik az egyeztetés az Európai Parlament (EP) a Tanács és a Bizottság között a 1.800 milliárd eurós 2021-2027-es költségvetésről és a COVID-konjunktúracsomagról. A képviselők első olvasatban elutasították mindkettőt. Jelentős módosításokat követelnek – továbbra is.

Merev frontok

Hat héttel a tagállami vezetők maratoni vitát követő megegyezése után veszélybe került az EU hét éves költségvetése és a részben ebbe integrált gazdasági élénkítőcsomag. Az EP első olvasatban nagy többséggel elutasította mind a kettőt. A Tanács, a Bizottság és a frakciók is hosszú tárgyalásokra számítanak. Ezért

a zárószavazásra csak novemberben vagy decemberben kerülhet sor.

A tagállami kormányok képviselői kevés mozgásteret látnak lényeges módosítására. „A tervezet hosszú és nehéz tárgyalások után született meg. Sok ország nehezen bólintott rá. Ha akárcsak egy elemét is kivesszük a helyéről, összedől az egész” – érzékelteti a helyzetet a Tanács elnöke, Charles Michel a Zeitnak. „A válság egyre mélyül, mihamarabb cselekedni kellene. Nincs időnk további tárgyalásokkal hónapokat elveszteni” – teszi hozzá a vezető német közéleti hetilapnak.

Andersen: nemmel szavaznak a zöldek

Mindez nem hatja a meg a jelentős változtatásokat követelő strasbourgi képviselőket. „Módosítások nélkül ismét nemmel fogunk szavazni” – nyilatkozta a Zöld frakció tárgyalási főképviselője, Rasmus Andersen. A három nagy frakció Ursula von der Leyennek, a Bizottság elnökének és Angele Merkelnek, az EU soros elnökségét ellátó Németország kancellárjának címzett levélben összegezte legfőbb követeléseiket.

Charles Michel: a vezetők gyorsan cselekedtek

A konzervatívok, a szociáldemokratás és a zöldek leginkább a klímavédelemre, a k+f szektorra, az egészségügyre és az oktatásra akarnak több forrást. Elvi kérdésnek tartják, hogy a EU normáit megsértő tagállamok elessenek a források egy részétől. Konkrétan az igazságszolgáltatás függetlenségének és a sajtó szabadságának megsértésével vádolt Lengyelországra és Magyarországra gondolnak. „A tagállami vezetők felismerték a helyzet súlyosságát és gyorsan cselekedtek. Nagyobb élénkítőcsomag-javaslatot tettünk a képviselők elé, mint amit Kínában vagy az USA-ban elfogadtak” – mondta a Tanács elnöke, Charles Michel a vétóval fenyegető strasbourgi megszólalásokra reagálva a Süddeutsche Zeitungnak.

 

Elutasítás után tárgyalás

Az Európai Parlament első nekifutásra, nagy többséggel, 465-150 szavazati aranyban elutasította a Bizottság és a Tanács javaslatcsomagját. Egyúttal elfogadott egy eljárást, amely a három nagy frakció sarokpontjait összegezve további tárgyalásokra hatalmazza fel az illetékes strasbourgi bizottságot.

Ursula von der Leyen: le kell nyelni a keserű pirulát

Von der Leyen megértésének adott hangot. Elmondva, hogy a korona-csomagban maga is több forrás szeretett volna a képviselők által forszírozott területekre: „A tagállami vezetők kompromisszuma keserű pirula. De tudomásul vettem, hogy ennél többet nem lehetett elérni.”

David Sassoli: beleszólást akarunk

„Nem vagyunk készek lenyelni a keserű pirulát.” Nem kész, kőbe vésett csomagot, amire csak igent vagy nemet mondhatunk, hanem érdeme beleszólást akarunk” – reagált a szavazás után az Európai Parlament elnöke David Sassoli a Frankfurter Allgemeine Zeitungban (FAZ) a Bizottság elnökének szavaira.

A konzervatív frakció vezetője, a német Manfred Weber kompromisszumkészebb hangot ütött meg az egyik német közszolgálati tévének nyilatkozva (ZDF): „A következő heteket intenzív tárgyalásokkal fogjuk tölteni. Megoldást fogunk találni.

A tét ezermilliárdokban mérhető

A tárgyalások tétje minden idők legnagyobb, 1.074 milliárd eurós 7 éves uniós költségvetés és a 750 milliárdos COVID-konjunktúracsomag elfogadása. Előbbi forrását a tagállami hozzájárulások, utóbbiét a Bizottság hitelfelvétele adná. Az EU történetében először saját közterhet vetne ki a jövő évtől a hitel törlesztésének finanszírozására: Az uniós előírásoknál megengedőbb szabályozás mellett gyártott külföldi termékek importja utáni környezetvédelmi vámot kellene fizetni. A kizárólag digitális tevékenységet végző cégeknek, mint például a Facebook és az Amazon speciális, digitális adót kellene leróniuk. A részletek kidolgozása a Bizottság feladata lenne.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett erősödött a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 67 039,30 pont zárt pénteken, 1994,24 ponttal, 3,07 százalékkal magasabban az egy héttel korábbinál.

Heti makronaptár: GDP és lakásépítési, idegenforgalmi adatok érkeznek majd

A következő héten megjelenik az első negyedévi bruttó hazai termék (GDP) első becslése, emellett lakásépítési és idegenforgalmi adatokat közölnek.

Emelkedő gabonaáraknál nem érdemes a készleteken ülni

Emelkedést mutatnak az európai határidős piacokon a gabonaárak, így a hazai gazdáknak érdemes most odafigyelniük a megfelelő szerződések megkötésére és készleteik értékesítésére is.

Itt az első tervezet: nézzük mire készülhetnek az otthonfelújítók

Mától május 6-ig véleményezhető az otthonfelújítási program felhívástervezete. A júniusban induló pályázat újabb segítséget nyújt a családoknak, és hozzájárul a gazdasági növekedéshez is. A végleges felhívást a társadalmi és szakmai egyeztetések lezárását követően, június elején teszi majd közzé a kormány.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.