Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Gazdasági hangulat. Az index itthon javult, az EU-ban romlott
No menu items!

Gazdasági hangulat. Az index itthon javult, az EU-ban romlott

Januárban az euróövezetben és az Európai Unióban romlott, Magyarországon viszont javult a gazdasági hangulat – jelentette az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG EcFin).

Az euróövezeti gazdasági hangulatindex (economic sentiment index, ESI) az előző havihoz képest 0,9 ponttal csökkent 91,5 pontra januárban, jóval kevésbé a piaci várakozásoknál. Elemzők 89,5 pontot vártak januárra. Az Európai Unióban az ESI 0,6 ponttal 91,2 pontra csökkent januárban.

A legnagyobb euróövezeti tagországok közül a francia ESI 2,6 ponttal csökkent, a német pedig 2,3 ponttal. Növekedett viszonyt a spanyol 2,4 ponttal, a holland 0,6 ponttal és az olasz 0,4 ponttal.

Az euróövezeti gazdasági hangulatindexen belül a feldolgozóipari hangulatindex mínusz 5,9 pontra javult januárban az előző havi mínusz 6,8 pontról, ami 2019 augusztusa óta a legnagyobb mértékű havi javulás. Elemzők romlást vártak a decemberihez képest, mínusz 7,2 pontot januárra. A megrendelés-állomány alakulásával szembeni várakozások sorban a hetedik hónapban javultak januárban. A termelés és a késztermék készletek alakulásával szembeni várakozások nem változtak.

A szolgáltatóipari hangulatindex 0,7 ponttal hat havi mélypontra, mínusz 17,8 pontra csökkent, de jobb lett a várt mínusz 18,8 pontnál.

A fogyasztói hangulatindex a DG EcFin végleges felmérésében az előzetes adattal megegyezőnek bizonyult, 1,7 ponttal mínusz 15,5 pontra romlott januárban a decemberi mínusz 13,8 pontról. A fogyasztói hangulatindex mind a négy összetevője romlott. Az EU egészében a fogyasztói hangulatindex mínusz 16,5 pontra romlott mínusz 14,9 pontról.

A foglalkoztatási hangulatindex (Employment Expectations Indicator, EEI) romlott az euróövezetben és az EU-ban is, az euróövezetben 88,8 pontra januárban a decemberi 90,4 pontról, az EU-ban pedig 90,0 pontra 91,3 pontról. A foglalkoztatási hangulatindex augusztus óta magasabb volt a januárban elért szintél, a legalacsonyabb szinten pedig áprilisban állt, az euróövezetben 61,9 ponton, az EU-ban 62,2 ponton.

A magyar gazdasági hangulatindex januárban javult, az ESI 90,1 pontra emelkedett a decemberi 86,3 pontról.

Magyarországon a foglalkoztatási hangulatindex, az EEI javult januárban, 104,7 pontot ért el a decemberi 101,3 pont után. A mutató legalacsonyabb értéke 87,5 pont volt áprilisban.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Chemnitz 2025-ben Európa kulturális fővárosa lesz

Chemnitz városával közösen 38 város és község a Közép-Szász, a Zwickauer Land és az Érchegység-régióból alkotják a kulturális fővárosi régiót.

Kód nélkül nincs biznisz: Miért lett kötelező a LEI?

A LEI-kód kezd egyre fontosabbá válni globálisan, erre érdemes figyelniük a magyar vállalkozásoknak is.

Német befektetőé lesz a Honvéd Center irodaház

Az ingatlanfejlesztő és -befektető WING az értékesítés révén felszabaduló forrásokat további ingatlanpiaci tevékenységek finanszírozására kívánja fordítani.

Ingatlanfejlesztési nívódíj a Liget-projektnek

A XXVI. Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat I. díját a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. kapta a Liget Budapest Projektért,.
Hirdetés

Hírek

Végre erősödött hétfő reggelre a forint

A novemberi kezdéshez képest 0,8 százalékkal áll gyengébben a forint hétfő reggel az euróval, 4,7 százalékkal gyengébben a dollárral és 1,5 százalékkal gyengébben a svájci frankkal szemben.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Gazdaság

Háromból két ügyfélszámla már kamatadómentes az idén is profitban fürdő brókereknél

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ,.

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.