Kezdőlap Gazdaság Államháztartás - KSH: 8,1 százalékos volt a tavalyi hiány
No menu items!

Államháztartás – KSH: 8,1 százalékos volt a tavalyi hiány

Az előzetes adatok szerint 3870 milliárd forint, a GDP 8,1 százaléka volt a kormányzati szektor tavalyi hiánya. Az egyenleg az előző évhez képest 2882 milliárd forinttal, GDP-arányosan 6,0 százalékponttal romlott. A jelentős romlás a koronavírus okozta járvány gazdasági hatásainak és az azok enyhítésére hozott intézkedéseknek a következménye – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

A kormányzati szektor adóssága – az MNB adatai szerint – 2020 végén 38 408 milliárd forintot, a GDP 80,4 százalékát tette ki.

Az adatokat a KSH a túlzotthiány-eljárásról (Excessive Deficit Procedure – EDP) szóló jogszabály alapján, a nemzeti számlák európai rendszerében (ESA 2010) foglalt módszertani előírásoknak megfelelően jelentette az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak – tették hozzá.

Az EDP-jelentés kitér az idei évre tervezett főbb adatokra, amelyek szerint az államháztartás idei hiánya 3860 milliárd forint, a GDP 7,5 százaléka lehet, amiből 186,3 milliárd forint az önkormányzatok deficitjéből ered, 434,8 milliárd forint pedig a társadalombiztosítási alapoknál jelenik meg. Az államháztartás konszolidált bruttó adósságát az év végére 41 153 milliárd forintra teszi a jelentés, ami 2745 milliárd forinttal több a tavaly év véginél és a tervezett GDP 80,15 százaléka az egy évvel korábbi 80,45 százalékkal szemben. A jelentés 51 348 milliárd forintra teszi az idei GDP nominális összegét, ami 7,5 százalékkal nagyobb a tavalyi 47 743 milliárd forintnál.

A KSH szerint a kormányzati szektor bevétele 20 775 milliárd forint, a kiadása 24 644 milliárd forint volt az elmúlt évben. A bevételek 38 milliárd forinttal, 0,2 százalékkal növekedtek, a kiadások 13,4 százalékkal nőttek az előző évhez képest.

A jövedelemadó-bevételek 79 milliárd forinttal, 2,5 százalékkal emelkedtek. A termelési adók 184 milliárd forinttal, 2,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, az áfabevétel emelkedése 190 milliárd forint, 4,2 százalék volt. Ezzel szemben a társadalombiztosítási hozzájárulások 203 milliárd forinttal, 3,6 százalékkal, az egyéb bevételek 20 milliárd forinttal, 0,6 százalékkal csökkentek.

A kiadási oldalon a kifizetett munkavállalói jövedelem 194 milliárd forinttal, 4,0 százalékkal emelkedett, a pénzbeni társadalmi juttatásokat illetően 293 milliárd forint, 5,7 százalék volt a növekedés. A folyó termelőfelhasználás 66 milliárd forinttal, 1,7 százalékkal, a kamatkiadások pedig 67 milliárd forinttal, 6,4 százalékkal nőttek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 131 milliárd forinttal, 4,5 százalékkal emelkedett. A kormányzati szektor egyéb kiadásai 2169 milliárd forinttal, 56,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, elsősorban a koronavírus okozta járvány gazdasági hatásainak enyhítésére hozott intézkedések következményeként.

Az államadósság rátájának csökkenése is folytatódni fog

A tavalyi negyedik negyedévben a kormányzati szektor hiánya 2276 milliárd forint, a GDP 18,1 százaléka volt. Az egyenleg 1515 milliárd forinttal, 11,9 százalékponttal romlott az egy évvel korábbihoz képest. A bevételek 14 milliárd forinttal, 0,2 százalékkal növekedtek, a kiadások 1529 milliárd forinttal, 23,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.

A jövedelemadó-bevételek 44 milliárd forinttal, 5,2 százalékkal emelkedtek a negyedik negyedévben. A termelési adók 169 milliárd forinttal, 7,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, az áfabevétel emelkedése 152 milliárd forint, 12,2 százalék volt. A társadalombiztosítási hozzájárulások 46 milliárd forinttal, 3,2 százalékkal, az egyéb bevételek 153 milliárd forinttal, 13,2 százalékkal csökkentek.

A kiadási oldalon a kifizetett munkavállalói jövedelem 22 milliárd forinttal, 1,7 százalékkal emelkedtek az előző év negyedik negyedévéhez viszonyítva. A pénzbeni társadalmi juttatásoknál 32 milliárd forint, 5,7 százalék volt a növekedés. A folyó termelőfelhasználás 66 milliárd forinttal, 2,4 százalékkal, a kamatkiadások pedig 12 milliárd forinttal, 4,3 százalékkal nőttek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 132 milliárd forinttal, 13,3 százalékkal emelkedett. A kormányzati szektor egyéb kiadásai a koronavírus okozta járvány gazdasági hatásainak enyhítésére hozott intézkedések következményeként csaknem megduplázódtak az egy évvel korábbiakhoz képest, az 1243 milliárd forint emelkedés 97,2 százalékos növekedésnek felel meg.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése

Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen...

10 év, tripla új lakás négyzetméter ár. Az ÉVOSZ elnök most mégis lát reményt.

Az építőipar és a hazai építőanyag gyártás számára is...

Munkavédelmi ellenőrzések az építőiparban

A munkavédelmi hatóság 2024-ben 7739 munkáltatót ellenőrzött, melynek során mintegy 13 ezer látogatásra került sor. Az ellenőrzések között az építőipar változatlanul kiemelt ágazatként szerepelt, mivel itt a munkavállalók egészségének, biztonságának veszélyeztetése magas kockázatú
Hirdetés

Hírek

Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése

Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése.

Magyarországnak is jön a zöld pénz. 3,66 milliárd eurót oszt szét az EU.

Fotó:wikipedia Az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank ma...

10 év, tripla új lakás négyzetméter ár. Az ÉVOSZ elnök most mégis lát reményt.

Az építőipar és a hazai építőanyag gyártás számára is...

Société Générale pert nyert Horvátországgal szemben a devizahitelesek ügyében

A Société Générale francia bank megnyerte azt pert, amelyet a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) indított Horvátország ellen Washingtonban a svájci frank alapú jelzáloghitelek ügyében

A vendégek messziről elkerülik azokat az éttermeket, ahol rossz a mosdók állapota

A Tork nemzetközi felmérésében a válaszadók 73%-a arról számolt be, hogy a kellemetlen mosdóélmények alapvetően befolyásolják döntésüket, hogy visszatérő vendégek lesznek-e1 a vendéglátóhelyeken

Óriásbábokkal hangolunk a Székesfehérvári Királyi Napokra

Székesfehérvár belvárosa idén nyáron ismét megelevenedik: folytatódik a népszerű Királyok a belvárosban eseménysorozat, amely a Székesfehérvári Királyi Napok előprogramjaként varázslatos élményekkel tölti meg a júliusi szombati napokat.

Ingyenesen letölthető a NAV ePénztárgép és NAV eNyugta alkalmazása

Zsebünkben a pénztárgép, ingyenesen letölthető a NAV ePénztárgép és NAV eNyugta alkalmazása.

Az OTP húzta a budapesti piacot

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 735,06 pontos, 0,75 százalékos emelkedéssel, 98 186,74 ponton zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.