Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Erste. 280 százalékkal nőtt az adózott nyereség
No menu items!

Erste. 280 százalékkal nőtt az adózott nyereség

Jelentősen, 280 százalékkal, 3,9 milliárd forintról 15,1 milliárd forintra ugrott az Erste Bank adózás utáni nyeresége az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest – hangzott el a pénzintézet első negyedéves eredményeit bemutató online sajtótájékoztatón.

Jelasity Radován, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója részletezte: a profit jelentős emelkedése részben a működési bevételek 9 milliárd forintos, 24,1 százalékos növekedésének eredménye, valamint egyszeri bevételek, például egymilliárd forintos extra díjbevétel is hozzájárult – mondta.

Jelasity Radován

A költségek a bevételektől jóval elmaradó mértékben, 6,3 százalékkal emelkedtek, így a pénzintézet működési eredménye 44 százalékkal 25,3 milliárd forintra nőtt. A járvány hatásai bár még látszanak, a pontos költségei majd a moratóriumot követően lesznek ismertek, a kockázati költségek kevesebb, mint egymilliárd forintot tettek ki az időszakban.

Elmondta: a számok a gazdaság felpattanását mutatják, és a pozitívabb járványügyi helyzet alapján arra számítanak, hogy kedvező lesz a 2021-es év. Minden energiájukat a gazdasági növekedés támogatására, az új hitelezésre fordítják – tette hozzá.

Jelasity Radován kitért arra: 2020-ban a moratóriumban lévő hitelek meg nem fizetett kamatai miatt 2021-től a lejárat végéig mesterségesen magasabb lesz a kamatbevétel, minden pénzintézetnél. Az első negyedévben a nettó kamatbevételek 25,1 százalékkal, a díj- és jutalékbevételek pedig 15 százalékkal emelkedtek, míg a kereskedési és konverziós bevétel több mint a duplájára nőtt – ismertette.

A fizetési moratóriumnak, a babaváró hiteleknek, és a jegybanki NHP Hajrá hatásának köszönhetően az ügyfélhitelek állománya március végén 6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, 1822 milliárd forint lett, és a betétállomány is kimagaslóan, 20 százalékkal 2745 milliárd forintra nőtt.

A nem teljesítő hitelek aránya, az NPL-ráta a 2020 március végi 2,2 százalékról 2,9 százalékra nőtt – tette hozzá Jelasity Radován.

Harmati László lakossági területért felelős vezérigazgató-helyettes jelezte: a hitelezésben masszív fellendülésre számítanak a második fél évben.

Harmati László

Közölte: a jelzálog és a mikrohitelek piaca szárnyalt az első negyedévben, a babaváró hitelek piaca szűkült, a személyi kölcsönöknél továbbra is érezhető a pandémia hatása. Megkezdődött a fogyasztás felpattanása, erősödött a kártyahasználat és az online vásárlások aránya, utóbbi 19 százalékkal nőtt. A lakossági területen az új kihelyezések értéke 18 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, mivel a tavalyi első negyedévben még kevéssé voltak érezhetőek a koronavírus-járvány gazdasági hatásai – ismertette Harmati László.

Ezen belül a jelzáloghiteleknél az újonnan folyósított hitelek értéke 5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az otthonfelújítási hitel bevezetésének is köszönhetően. A fogyasztási típusú kölcsönöknél a babaváró hitel nagyrészt kompenzálta a személyi kölcsönöknél tapasztalt, járvány miatti elmaradást, az új kihelyezés azonban így is 29 százalékkal csökkent az egy évvel korábbival összevetve. Az ügyfeleik 56 százaléka digitálisan aktív, az új George-applikációnak már 310 ezer felhasználója van, az új George-számlák 10 százalékát online nyitják – mondta.

Cselovszki Róbert

Cselovszki Róbert, az Erste Befektetési Zrt. elnök-vezérigazgatója közölte: a magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági ügyfélvagyon – befektetés és betét – egy év alatt 24 százalékkal 3867 milliárd forintra nőtt március végére, ezen belül a befektetések aránya 59 százalék volt. A lakossági fogyasztás visszaesése miatt keletkezett megtakarítások a korábbiaknál nagyobb arányban áramlottak értékpapír-befektetésbe – mondta.

Szabados Richárd, a bank vállalati üzletágának vezetője közölte: a vállalati hitelállomány 4 százalékkal 781 milliárd forintra csökkent, év végére ez pozitív lesz a hitelvolumen növekedése miatt. Az új kihelyezések volumene 61 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól, a vállalati betétállomány 34 százalékkal 889 milliárd forintra nőtt az első negyedév végére.

Szabados Richárd

Az Erste aktívan vesz részt az NHP Hajrá programban: 2021 március végéig 120 milliárd forint értékben kötött hitel- vagy lízingszerződést. A bank a Nemzeti kötvényprogramban is jelentős szereplő, 11 jegyzést bonyolítottak több mint 33 milliárd forint értékben – tette hozzá.

Az állomány továbbra is jó minőségű, az NPL-ráta 3,7 százalék volt március végén, szemben az egy évvel korábbi 2,1 százalékkal, miközben a vállalati hiteleknek már csupán negyede vesz részt a moratóriumban. Az Erste vállalati ügyfelei likviditási szempontból is felkészültek a pandémiás helyzettel járó gazdasági nehézségekre: a vállalati betétállomány 34 százalékkal haladta meg a tavaly március végit, míg a tranzakciós forgalom 15 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.