A kis- és középvállalkozói (kkv) szektor növekedésének erősítésére, tőzsdére lépésük segítésére stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), valamint a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) csütörtökön.
Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója hangsúlyozta, az aláírással magasabb szinte emelik a korábbi együttműködést a magyar kis- és középvállalkozások érdekében. Az együttműködés célja, hogy minél több magyar vállalkozás váljon tőzsdeképessé.
Kiemelte, ebben a folyamatban egyebek közt el kell érni, hogy a vállalat tulajdonosa és menedzsmentje elváljon, és a külső befektető befektető számára is értelmezhető legyen a vállalkozás.Erős és innovatív gazdasághoz erős tőkepiac is szükséges – jelentette ki a BÉT vezérigazgatója, utalva a Draghi-jelentésre.
A novemberi budapesti deklarációba is bekerült a tőkepiaci unió megvalósítása annak érdekében, hogy az európai uniós polgárok megtakarításait hatékonyabban irányítsák a gazdasági növekedést támogató befektetésekbe- mondta Végh Richárd.
Megjegyezte, az európai megtakarítások sok esetben készpénzben, lekötetlen bankbetétekben vannak, amelyek nem tudnak befektetéssé válni, és nem jutnak el a tőkepiacon keresztül a vállalatokhoz .
A kamarákkal közösen hozzáférés tudnak biztosítani a vállalatok számára a tőkével kapcsolatos tudáshoz – mondta a BÉT vezérigazgatója.
Balog Ádám, a BKIK általános alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a tőke fogalmát újra be kell hozni a vállalkozások tudatába, mert eddig leginkább a hitel az, ami meghatározó külső finanszírozásukban. Ezen kívül a tőketulajdonosok jelenlétét is meg kell szokniuk a vállalkozásoknak.
Csókay Ákos, az MKIK főtitkára hangsúlyozta, a területi kamarák fontos szerepet játszanak abban, hogy a vállalkozások minél szélesebb köréhez eljuttassák a tőkepiaci ismereteket, és minél több vállalkozást bevonjanak a tőzsdével közös programba. (MTI)