A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szerint az 5 százalékos lakásáfa kivezetése után várható szabályokat, a kompenzáció részleteit még az idén nyilvánosságra kellene hozni, hogy a 2020 utáni helyzetre időben fel lehessen készülni, és ne essen vissza a lakásépítések száma.
Ezt Koji László, a BKIK általános alelnöke, az Építési Vállalkozások Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) ipar és kereskedelem napja rendezvényén mondta, a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban.
Kifejtette, a kamara az ÉVOSZ-szal közösen egyebek mellett azt javasolja, hogy az 5 százalékos kedvezményes lakásáfa kivezetése után, 2020 január elsejétől az áfa-visszaigénylés lehetőségét terjesszék ki a lakásfelújításokra, illetve a kész új lakások vásárlására.
Kezdeményezik azt is, hogy hosszú távon 3-5 százalék kamatozású banki hitelt lehessen felvenni lakásépítésre, lakásfelújításra, illetve a családi otthonteremtési kedvezményt (csok) a gyereket nevelők korhatára nélkül terjesszék ki a kiskorú gyereket nevelő családokra.
Koji László elmondta, szerintük olyan bérlakásokat, “fecskeházakat” kellene építeni, amelyekben a fiatalok kedvező bérleti díj és kiszámítható költségek mellett lakhatnának. Budapesten pedig a kamara javasolja az önkormányzatoknak, hogy adjon építményadó kedvezményt az új lakásokra.
Az általános alelnök kiemelte: az áfa-visszaigénylés lehetősége a lakásfelújításnál segítené a piac kifehérítését is.
A BKIK kamarai napja keretében tartott Taxi Expóhoz kapcsolódóan Zsabka Zsolt, a BKIK ipari tagozata elnöke kitért arra, támogatják, hogy a taxisok ellenőrzése a fővárosban hatékonyabb legyen.
Metál Zoltán, az Országos Taxiszövetség elnöke szerint a fővárosban a taxizás szabályozása jó irányú, de tartalmaz hézagokat, amelyet jó néhányan kihasználnak.
Példaként említette, hogy a hatóságok többnyire azokat ellenőrzik, akik jogszerűen dolgoznak, és nem szűrik ki a “zsiványokat’, akik főleg a hazai szabályokat nem ismerő turistákat csapják be.
Szatmáry-Jahl Angéla, a BKIK kereskedelmi tagozatának elnöke elmondta, hogy a kamara a jövő év január elsejétől érvényes új környezetvédelmi termékdíj bevezetésének halasztását kezdeményezte addig, amíg a magyar ipar és kereskedelem nem készül fel a szabályoknak megfelelő környezetkímélő csomagolóanyagok előállítására, alkalmazására.
A sajtótájékoztatót követően a BKIK és Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) képviselői együttműködési megállapodást írtak alá.