A bizalmat és a megbízhatóságot tartja az üzleti élet alapköveinek Barbara Zollmann a több mint 900 tagot tömörítő Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) ügyvezető elnökségi tagja, aki az USA-ban és Koreában töltött megbizatásai után, 2021 júliusban érkezett pozíciójába, Magyarországra.
– Tapasztalt gazdasági diplomataként milyennek látja most a globális gazdaság helyzetet, a kihívásokat és ebben a német cégek szerepét?
– A világgazdaság ma több kihívással áll szemben. A covid-járvány még mindig érezteti negatív hatását a gazdaságra, a klímavédelem és a fenntartható gazdálkodás pedig egész iparágakat késztet átalakulásra. Éles globális verseny folyik a piacokért, a magasan képzett munkaerőért és Németország rendkívül szorosan be van integrálva a nemzetközi szállítási és értékteremtési láncolatokba – ami egyébként ugyanúgy érvényes Magyarországra is. Ez hatalmas üzleti lehetőségeket rejt magában az innovatív és mozgékony vállalatok számára, ha megfelelő üzleti környezetet biztosít a nemzeti és európai uniós gazdaságpolitika.
– Ars poeticája szerint mi a legfontosabb, ami az üzleti életben előmozdíthatja a kétoldalú kapcsolatokat?
a bizalom az egyik legfontosabb alapja a hosszútávon is sikeres üzleti kapcsolatoknak
– Szerintem a bizalom az egyik legfontosabb alapja a hosszútávon is sikeres üzleti kapcsolatoknak – nemcsak vállalkozók között, de országok között is. Németország és Magyarország között évtizedek, évszázadok alatt kialakult egy erős kölcsönös bizalom – ezt mi is tapasztaljuk a Kamara mindennapi munkájában. Erre építünk, amikor törekszünk a gazdaságpolitikai feltételrendszer továbbfejlesztésén, és amikor konkrét projektekben nyújtunk tanácsadást és szolgáltatásokat a magyar és német vállalatoknak.
– Ön szerint melyek a legfontosabb elvárásai azoknak a német cégeknek, akik a magyarországi piacra lépésben, letelepedésben, vagy további beruházásokban gondolkodnak?
– A Magyarországon üzleti kapcsolatokat kereső német vállalatok számára igen fontos elvárás a leendő partnerek megbízhatósága – mint termelő, mint vevő vagy mint beruházási partnerként egyaránt. A befektetők számára kiemelkedően fontos szempont a munkaerőpiac fejlettsége, például a dolgozók képzettsége, a szakképzett munkaerő rendelkezésre állása, a költségszint és a munkatermelékenység, valamint az oktatási és képzési rendszerek színvonala is. Emellett a gazdaságpolitikai keretfeltételek is lényeges szerepet játszanak, az adózástól a jogbiztonságig.
– Ön szerint mire van szükség ahhoz, hogy egy magyar cég sikeres legyen a beszállítói kapcsolatokban?
– A beszállítói partnerek esetében is igen fontos a megbízhatóság. Ez nemcsak a szállítási határidőket jelenti, hanem főleg a minőség folyamatos biztosítását. Minél előbbre lép egy beszállító, annál inkább fontos, hogy nemcsak egyszerűen teljesítse a kapott rendeléseket, hanem folyamatosan együtt fejlődjön a vevővel, és proaktív módon szélesítse saját kutatási és fejlesztési tevékenységét, új termékeket, megoldásokat kínálva a megbízónak. A Német-Magyar Kamara például a kooperációs börzék vagy szakvásárok keretében rendszeresen összehozza a német vállalatcsoportok beszerzőit potenciális magyar beszállítókkal annak érdekében, hogy közvetlen tárgyalások során megismerhessék egymás elvárásait és lehetőségeit.
– Ön rövid ideje van hivatalban. Az egyik legfontosabb kamara ügyvezetőjeként milyen eddigi tapasztalatai vannak és milyen tervekkel kezdett munkába?
egyre jobban a magasabb hozzáadott értékű, és a fenntarthatóságra irányuló együttműködés a jellemző
– A Budapesten töltött első négy hónapom során számtalan német és magyar vállalatvezetővel, gazdáságpolitikai döntéshozóval találkoztam, és rengeteget tanultam az országról, valamint a magyar-német gazdasági kapcsolatokról. Azt tapasztaltam, hogy rendkívül szoros a két ország, illetve vállalataik közötti gazdasági kapcsolatrendszer, és hogy egyre jobban a magasabb hozzáadott értékű, és a fenntarthatóságra irányuló együttműködés a jellemző. Munkámban az utóbbiakra szeretnék még erősebb hangsúlyt fektetni, például a digitalizációt vagy a zöld gazdaságot érintő kérdések felkarolásával, de természetesen folytatjuk például a szak- és továbbképzési erőfeszítéseinket is, hiszen ezen a területen a Kamara csaknem három évtizede igen intenzív és sikeres tevékenységet folytat.
Érsek M. Zoltán