A klímaváltozás miatt elszaporodtak a kabócák Németországban. A helyi gazdák féltik a termést, a “megakártevők” által okozott növekvő károkról panaszkodnak.
Christian Lang, az Agrarservice Hessen-Pfalz ügyvezető igazgatója a Spiegelnek elmondta, hogy az éghajlatváltozás kedvez azoknak a rovaroknak a szaporodásának, amelyek korábban csak korlátozott mértékben tudtak elszaporodni Németországban. Az üvegszárnyú kabóca például ártalmatlan rovarból a cukorrépa és a burgonya betegségeinek rendkívül veszélyes terjesztőjévé vált.
“Amint nagy számban megjelennek, a dolgok jelentősen megváltoznak” – mondta Lang. Néhány év alatt a faj “megakártevővé vált a szántóföldi növénytermesztésben” – tette hozzá.
Az üvegszárnyú kabóca olyan baktériumokat terjeszt, amelyek károsítják a növényeket. 2022 őszén a burgonyatermesztők megbízást adtak egy wormsi kutatócsoportnak, hogy magyarázatot találjon a károkozásra. Kiderült, hogy a kabócák mind a cukorrépán, mind a burgonyán szaporodnak, majd új földeket fertőznek meg – mondta Lang.
Európa legnagyobb cukorgyártója, a Südzucker azt közölte, hogy hasonlóan rossz tapasztalatai vannak az üvegszárnyú kabócával. “Ha a kártevő megjelenik a szántóföldön, akkor azt hatalmas terméscsökkenés kíséri” – mondta Dominik Risser szóvivő. A helyzet súlyosbodik, ha aszály van, mint tavaly nyáron – figyelmeztetett.