Az Oroszországgal szembeni szankcióknak sikerült megzavarniuk az ország hadiiparát, és megszorongatják a gazdaságát – mondta az amerikai pénzügyminisztérium egyik magas rangú tisztviselője.
Az Egyesült Államok és szövetségesei által bevezetett gazdasági korlátozások arra kényszerítették az orosz harckocsigyártókat, hogy egy időre leálljanak, ami megnehezítette az ország számára a kulcsfontosságú alkatrészek, például a golyóscsapágyak beszerzését – részletezte Brian Nelson, a pénzügyminisztérium terrorizmussal és pénzügyi hírszerzéssel foglalkozó hivatalának (TFI) államtitkára.
Az intézkedések arra is rákényszerítették Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy dollármilliárdokat költsön az ország gazdaságának támogatására, ami az ukrajnai háborútól vonja el a forrásokat – jelentette ki Nelson a Wall Street Journalnak.
“Látjuk, hogy mennyire törékennyé vált az ellátási lánc a harctéren tett védelmi erőfeszítései miatt” – mondta Nelson Putyinra utalva.
Az Oroszország elleni példátlan szankciós program és az Irán, Venezuela és más nemzetek elleni folyamatban lévő nyomásgyakorlási kampányok közepette a pénzügyminisztérium szélesebb körben felülvizsgálja a szankciók alkalmazásának módját. Az egyik aggodalom a szankciók esetleges túlzott alkalmazása, amely arra késztetheti az országokat, hogy alternatív pénzügyi rendszerek felé forduljanak. A dollár iránti globális kereslet – amelyet biztonságos értéktárolónak tekintenek – biztosítja az Egyesült Államok számára a szankciós programjaihoz szükséges pénzügyi befolyást.
Nelson szerint az amerikai pénzügyminisztérium egyik intézkedése annak biztosítására, hogy programja hatékony maradjon, egy vezető szankciós közgazdász alkalmazása, aki gazdasági elemzést készít a jövőbeli szankciós intézkedésekről.
Az oroszországi szankciók mellett a TFI és annak részlegei vizsgálják a kriptopénz és blokklánc piacokkal kapcsolatos lehetséges szabályozási intézkedéseket, valamint a pénzmosás elleni új, átfogó szabályok végrehajtásán dolgoznak.