Németország egykori kancellárja, Gerhard Schröder – akit sokat bíráltak a Vlagyimir Putyinhoz fűződő kapcsolatai és az orosz állami energetikai cégeknél betöltött jövedelmező állásai miatt – elmondta, hogy a múlt héten Moszkvában találkozott az orosz elnökkel, és szerinte a Kreml nyitott a tárgyalásokra az ukrajnai háború befejezéséről.
“A jó hír az, hogy a Kreml tárgyalásos megoldást akar” – mondta Schröder a Stern című német lapnak adott, szerdán megjelent interjúban. Bár Oroszország inváziója szomszédja ellen “hiba“, a volt szociáldemokrata pártelnök szerint a konfliktus megoldható.
Schrödert – aki 1998 és 2005 között kormányozta Európa legnagyobb gazdaságát – széles körben elítélték a Putyinnal való kapcsolata miatt. A volt kancellár meg is védte az orosz elnököt az Ukrajnában elkövetett állítólagos orosz atrocitások miatt, mondván, nem gondolja, hogy ezek a parancsok tőle érkeztek volna.
Schröder pártja, az SPD – amelyhez a jelenlegi kancellár, Olaf Scholz is tartozik – felszólította a volt államfőt, hogy távozzon, és a távozásának kikényszerítése folyamatban van. Scholz és a berlini hárompárti kormánykoalíció más vezető tagjai elhatárolódtak Schrödertől, és üdvözölték a törvényhozók döntését, hogy megfosztják őt alsóházi tisztségétől.
A 78 éves Schröder receptje a tárgyalásos rendezésről sokban egyezik Moszkva háborús követeléseivel.
Ukrajnának le kellene mondania a Krímre vonatkozó igényéről - amelyet Oroszország 2014-ben annektált -, valamint NATO-aspirációiról - mondta Schröder. A keleti donbászi régiónak Ukrajna részének kellene maradnia, bár az ottani orosz kisebbségnek különleges jogokat kellene biztosítani - tette hozzá.
Mindkét félnek engedményeket kell tennie – mondta Schröder, jelezve, hogy Törökország közvetítő szerepet játszhatna.
Németország elkerülheti az energiaszűkösséget ezen a télen, ha újraindítja a leállított Északi Áramlat 2 vezetéket – mondta Schröder. Kancellárként ő tárgyalt az Oroszország és Németország közötti közvetlen gázvezetékről szóló eredeti megállapodásról, és ő volt a Nord Stream AG részvényesi bizottságának elnöke is.
“Ha nem akarod használni az Északi Áramlat 2-t, akkor szembe kell nézned a következményekkel” – mondta Schröder, aki a háború kitörése után kísérletet tett a tárgyalásokra Putyinnal. Megismételte, hogy nem fordít hátat az orosz vezetőnek, mondván, hogy még “hasznos lehet“. (Bloomberg)