A módosított költségvetésnek megfelelően az augusztusban közzé tett költségvetési finanszírozási terv 83 százalékban teljesült szeptember végéig – közölte az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Az ÁKK honlapján közöltek szerint az államháztartás központi alrendszerének pénzforgalmi hiánya az eredeti 1890 milliárd forintról, 1710 milliárd forinttal, 3600 milliárd forintra emelkedett a koronavírus-járvány miatt.
A forint lakossági piaci kibocsátási terve 85 százalékban, míg a lakossági devizakibocsátás 110 százalékban teljesült.
A lakossági tulajdonban lévő lakossági állampapírok állománya 8619 milliárd forint, 703 milliárd forinttal magasabb, mint 2019. év végén. A teljes lakossági állampapír-állomány az intézményi tulajdonban lévő lakossági papírok lejáratai és a forgalmazóknál lévő saját számlás állományra vonatkozó opció lehívások következtében a tavaly év végi 9227 milliárd forintról 8981 milliárd forintra.
Az ÁKK finanszírozási tervének teljesítéséhez a negyedik negyedévben havi átlag 212 milliárd forint lakossági állampapír értékesítés szükséges, ez havi átlag 50 milliárd forint lakossági állománybővülést feltételez.
Amennyiben a lakossági nettó értékesítés az első három negyedév növekedési átlagának megfelelően alakul,
úgy a lakossági állampapírok állománya 9215 milliárd forint lehet, 84 milliárd forinttal meghaladva a tervezettet.
Az intézményi piaci forint kötvény kibocsátási terv 80 százalékban teljesült, állománya 17 014 milliárd forint, (amely tartalmazza az Önkormányzati Magyar Államkötvények 238 milliárd forintos állományát is) ezen belül a devizakülföldiek aránya 24,6 százalék, szemben a 2019. év végi 29,6 százalékkal.
Az ÁKK stratégiai célja továbbra is az adósságportfolió hátralévő átlagos futamidejének fokozatos, a piaci folyamatokkal összhangban végrehajtott növelése és a lejárati szerkezet simítása – áll a közleményben.
Ennek érdekében és figyelembe véve a Magyar Nemzeti Bank állampapírvásárlási programját az év hátralévő részében a kibocsátás gerincét az 5 éves szektor mellett a 10 éves szektor adja. A kötvényaukciók és csereaukciók rugalmas, a piaci keresletet figyelembe vevő meghirdetésével az ÁKK tovább folytatja a 2029-es, 2038-as és 2041-es hosszú futamidejű kötvények kibocsátását.
A negyedik negyedévben új, 2033-as lejáratú cserepapírt vezetnek be a jelenlegi 2029-es lejáratú mellett, azzal a céllal, hogy 2021. első negyedévében ez az új papír 10 éves benchmark államkötvénnyé válhasson, amikor a jelenlegi 10 éves benchmark (2031/A) kintlévő állománya meghaladta az ezermilliárd forintot.
A 4 milliárd eurós nemzetközi devizakötvény kibocsátási terv 100 százalékban teljesült. A devizaadósság aránya jelenleg a teljes államadósság 18,5 százaléka, a 2019. év végi 17,7 százalékot követően. A devizahitelekre vonatkozó 206 milliárd forintos előirányzat 84 százalékban teljesült időarányosan, itt további hitelfelvétellel számol az ÁKK a nemzetközi hitelintézetektől és az Európai Uniótól az év végéig.
Az ÁKK továbbra is fenntartja a lehetőséget a devizaadósság aktív kezelését célzó műveletek lebonyolítására a korábbi időszak gyakorlatának megfelelően. Az idei évben végrehajtott devizakötvény kibocsátásokkal és devizahitel felvételekkel, valamint a jövő év eleji esedékességű devizakötvény visszavásárlásokkal nem változik az ÁKK stratégia célja, hogy a devizaadósság részarányát a teljes adósság 20 százaléka alatt tartsa – áll a közleményben.