Hirdetés
Kezdőlap Mozaik Autóvám-vitával folytatódott az USA és az EU közötti kereskedelmi háború

Autóvám-vitával folytatódott az USA és az EU közötti kereskedelmi háború

Az Egyesült Államok autóiparát sújtó vámemeléssel válaszol az Európai Unió (EU), ha Washington növeli az EU-ban gyártott gépjárművek vámját – mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pénteken a ZDF német országos közszolgálati televíziónak.

A politikus a belgiumi Genvalban, a brüsszeli bizottság kétnapos kihelyezett ülésének szünetében tett nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az az unió nem ül ölbe tett kézzel, hanem válaszlépést tesz, ha a washingtoni kormányzat megemeli az európai autók vámtételét.

Az EU legfőbb végrehajtó testületének vezetője azzal kapcsolatban helyezte kilátásba az amerikai gépjárművek vámjának további emelését, hogy Donald Trump amerikai elnök előző nap elutasította Cecilia Malmström kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos azon javaslatát, hogy kölcsönösen csökkentsék a vámtarifákat.

A Jean-Claude Juncker vezette bizottság kereskedelempolitikai felelőse kiemelte: az EU akár nulla százalékra is hajlandó csökkenteni a vámokat.

Azonban az amerikai elnök szerint ez kevés. Európa majdnem annyira  szörnyű, mint Kína, csak nem olyan nagy – nyilatkozott Donald Trump német hírportálok beszámolói szerint, hozzátéve: az európaiakkal az a baj, hogy európai kocsikat vásárolnak, és nem amerikait.

Donald Trump arról is beszélt, hogy hajlandó kiléptetni hazáját a Világkereskedelmi Szervezetből (WTO), ha nem szolgálja jobban az amerikai érdekeket.

Donald Trump  és Jean-Claude Juncker július végén folytatott washingtoni tárgyalásukon abban állapodtak meg, hogy egyelőre egyik fél sem léptet érvénybe újabb vámokat, mindkét fél törekedni fog arra, hogy az ipari termékeket sújtó vámokat nullára csökkentse, erősíti az együttműködést az energia területén, és Európa több cseppfolyósított földgázt és szóját vásárol az Egyesült Államoktól.

A vámok körüli európai-amerikai vita tavasszal kezdődött, amikor Washington nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva az európai acél behozatalát 25 százalékos, az alumíniumét 10 százalékos vámmal sújtotta.

Az amerikai elnök indulata az európai autógyártókkal szemben nem új. Például hivatalba lépése előtt, 2017 januárjában egy interjúban kifejtette, hogy New Yorkban a Fifth Avenue sugárúton minden épület előtt Mercedesek állnak, a német utakon viszont nemigen látni Chevrolet kocsikat, ami azt mutatja, hogy a két ország autóiparának kapcsolata olyan, mint egy egyirányú utca.

Jelenleg az EU jóval nagyobb vámmal terheli az amerikai gépjárműipar termékeit, mint fordítva. Az amerikai gépkocsik importja után például 10 százalékos, a teherautók behozatala után 22 százalékos vámot kell fizetni. Az EU gépjárműiparának termékeit az Egyesült Államokban átlagosan 3 százalékos vám sújtja.

 

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Közös akció az élelmiszerbiztonság erősítése és az élelmiszerhamisítás elleni küzdelemben

 A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) együttműködve részt vett a nemzetközi OPSON műveletben, amelyet az INTERPOL és az EUROPOL szervezett az élelmiszerhamisítás elleni küzdelem jegyében.

Nem emel árat a Magyar Telekom

Nem érvényesíti az inflációkövető díjkorrekciót a Magyar Telekom.

Nacsa Lőrinc: elindult a Szülőföldön Magyarul program

Elindult kedden a Szülőföldön Magyarul program; az oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra május 8-ig lehet jelentkezni a mipont.hu felületen.

Ismeretterjesztő program a Magyar Termék védjegy témaköréről

A hazai áruk könnyű és egyértelmű azonosíthatóságát biztosító Magyar Termék védjegy témaköre 2024 őszétől szerepel az általános iskolai tantervben – a most induló ismeretterjesztő program még magasabb szintre emeli a védjegyekkel kapcsolatos tudásanyag elsajátítását.  
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.