A világ néhány legbefolyásosabb olajtermelőjének szövetsége a hírek szerint a legnagyobb mértékű termeléscsökkentést fontolgatja a koronavírus-járvány kezdete óta. Ez történelmi jelentőségű lépés lenne, és energiaelemzők szerint ismét a három számjegyű értékek felé tolhatja az olajárakat.
Az OPEC és a nem OPEC-termelők, a gyakran OPEC+ néven emlegetett csoport tagjai szerdán találkoznak Bécsben, hogy döntsenek a termelési politika következő szakaszáról.
Az olajkartell és szövetségesei napi egymillió hordónál nagyobb mértékű termeléscsökkentést fontolgatnak a CNBC beszámolója szerint.
“Az OPEC miniszterei nem azért jönnek Ausztriába, hogy két év után először ne csináljanak semmit. Tehát valamilyen történelmi jelentőségű csökkentés lesz” – mondta Dan Pickering, a Pickering Energy Partners informatikai igazgatója, utalva a csoport 2020 óta első személyes találkozójára.
Pickering azonban elmondta, hogy várakozásai szerint a piacról kikerülő hordók tényleges száma valószínűleg 500 ezer körül lesz, ami “elég lesz ahhoz, hogy rövid távon támogassa a piacot“.
Hétfőn a Brent nyersolaj határidős jegyzése 4%-kal 88,54 dollárra ugrott hordónként, míg az amerikai West Texas Intermediate határidős jegyzései 4,2%-kal emelkedtek, és hordónként 82,83 dolláron álltak.
Stephen Brennock, a londoni PVM Oil Associates vezető elemzője azt közölte, hogy úgy tűnik, van némi felfelé irányuló potenciál az olajárakban a szeptemberi súlyos veszteségek után.
“A kereskedési aktivitás további élénkülése, valamint a közeljövőben szigorodó olajipari fundamentumok könnyen visszavihetik az olajárakat 100 dollár/hordó szintre” – írta Brennock egy jegyzetében.
A Goldman Sachs elemzői is úgy látják, hogy a Brent a következő három hónapban három számjegyű árfolyamot ér el, majd hat hónapos távlatban 105 dollárra emelkedik. Az amerikai befektetési bank arra számít, hogy a WTI körülbelül az év végére 95 dollárra ugrik, majd a következő hat hónap során eléri a 100 dollárt.
A múlt hónapban az olajárak több mint 4 dollárral a legalacsonyabb szintre csökkentek Oroszország február végi ukrajnai inváziója óta, miután a recessziós félelmek miatt keresleti aggodalmak merültek fel.
Arra a kérdésre, hogy az OPEC+ masszív termeléscsökkentése elég lehet-e ahhoz, hogy az olajárak visszatérjenek a júniusi csúcsra, Ole Hansen, a Saxo Bank munkatársa azt mondta: “Nem hiszem, mert azt kell figyelembe vennünk, hogy az OPEC+ már hónapok óta küzd azzal, hogy ténylegesen kitermelje a megállapított kvótaszinteket“.
“Ha 1 millióval vagy 1,5 millióval csökkentik, akkor meg kell változtatniuk a kvótarendszert ahhoz, hogy ez a szám valódi csökkentés legyen a piacon” – mondta Hansen.
“Valószínűleg ez az oka annak is, hogy ezen a héten Bécsben személyesen találkoznak, mert ez egy potenciálisan nagyon ellentmondásos döntés lenne. De úgy gondolom, hogy a hatás valószínűleg kisebb lesz, mint amire a piac számít” – tette hozzá.