Oroszország diplomatákkal közölte, hogy kész nemzetközi megfigyelőket fogadni az ukrajnai Zaporizzsjai atomerőműben, amelynek biztonsága kétséges, miután a múlt héten támadás érte.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrei szerint a térségben zajló harcok közepette “nagyon is fennáll a nukleáris katasztrófa veszélye” Európa legnagyobb atomerőművében. A zaporizzsjai objektumot – ahol hat, több tízmilliárd dollár értékű reaktor található – március óta az orosz erők tartják megszállva.
A Kreml NAÜ-s megbízottja nemzetközi missziót hívott Zaporizzsjába, hogy “a biztosítéki intézkedések végrehajtásának keretében végzett tevékenységeket, valamint a nukleáris biztonság és védelem állapotának ellenőrzését” végezze el – áll a bécsi diplomaták között terjesztett jegyzékben.
Az orosz lépés csak egy a számos lépés közül, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a NAÜ ellenőröket küldhessen ki. Rafael Mariano Grossi, a NAÜ főigazgatója a múlt héten az ENSZ-ben tartott beszédében elmondta, hogy szükség van az ukrán kormány engedélyére, valamint biztonsági garanciákra és a háborús övezeten való biztonságos áthaladásra.
“Odamenni nagyon összetett dolog, mert számos szereplő együttműködésére és megértésére van szükség” – mondta Grossi.
“Ez egy ukrán létesítmény, tehát Ukrajnának bele kell egyeznie. Ugyanakkor az üzemet Oroszország megszállta, így mindenkivel beszélnem kell”.
Az Energoatom ukrán nukleáris szolgáltató úgy tűnik, hogy támogatja a Zaporizzsjára küldendő nemzetközi misszióra vonatkozó javaslatot.
“Felszólítjuk partnereinket, hogy az erőműnél alakítsanak ki demilitarizált övezetet” – mondta Petro Kotin, az Energoatom elnöke egy sugárzott interjúban. “Békefenntartókból, valamint a NAÜ és más szervezetek szakértőiből álló misszióra lenne szükség“.
Ukrajna úgy véli, hogy mintegy 500 orosz katona tartózkodik a zaporizzsjai telephelyen és környékén, amelyet továbbra is ukrán technikusok üzemeltetnek. A lövések megrongálták egy közeli szénerőmű kábeleit, amely a szabályozó hatóságok szerint áramot szolgáltat az atomerőmű hűtéséhez és keringetéséhez.
Az atommaghasadás mérséklését szolgáló folyamatos áramlás nélkül az atomreaktorok megolvadásának veszélye áll fenn. (Bloomberg)