Kezdőlap Tech Az USA a mesterséges intelligenciában is elhúzott Európától
No menu items!

Az USA a mesterséges intelligenciában is elhúzott Európától

Illusztráció: Bigstock

Európa egyre inkább lemarad az Egyesült Államok mögött a mesterséges intelligenciával (MI) foglalkozó start-up cégekbe történő befektetések terén – derült ki a német Handelsblatt által megrendelt tanulmányokból.

A Pitchbook elemző cég felmérése szerint 2023 első félévében 1129 kockázati tőkeügyletet kötöttek az USA-ban az MI és a gépi tanulás területén. Ezekbe a startupokba 30,8 milliárd dollár áramlott. Ez jelentős növekedés 2022 második félévéhez képest, amikor 1249 üzletbe mindössze 15,6 milliárd dollárnyi tőkebefektetés érkezett.

Európában másképp néz ki a helyzet. Itt 2023 első félévében 646 üzletből 3,7 milliárd dollár folyt be. Ez nem csak az USA-hoz képest jelentősen alacsonyabb MI-beruházást jelent, hanem az európai beruházási ütem lassulását is jelenti, ugyais 2022 második felében még 4,6 milliárd dollárt fektettek be 761 üzletben.

Az, hogy az európai startupok számára kevesebb pénz áll rendelkezésre, nem új jelenség: az amerikai tőkepiacok egyszerűen fejlettebbek, a befektetők pedig hagyományosan kockázatkerülőbbek. Ráadásul az európaiak az Egyesült Államokkal ellentétben erőfeszítéseket tesznek az előremutatóbb, a mesterséges intelligencia kockázatait jobban megfékezni próbáló törvények bevezetésére, és a piac részben ezért is bünteti őket – áll a jelentésben.

A szakértők arra panaszkodnak, hogy az európai kockázati tőkefinanszírozás csökken a 2023-as évben is. “Európa egyre inkább lemarad a mesterséges intelligencia jövőjének építésében” – mondta Brendan Burke, a Pitchbook elemzője.

Az újság számára készített másik értékelés az alapítási fázist túlélő európai startupokat vizsgálta. A jelentés szerint ezek gyakran válnak felvásárlási jelöltekké. A Dealogic elemzőcég szerint 2023 első félévében az Egyesült Államokban 9,3 milliárd dollárt költöttek ilyen cégek felvásárlására, míg Európában mindössze 3,2 milliárd dollárt.

Ugyanakkor az európai MI startupok a jelentés szerint sokkal gyorsabban válnak külföldi felvásárlások célpontjaivá. Európába 2023 első félévében 1,6 milliárd dollár áramlott be külföldről ilyen módon. Az európai vállalatok viszont csak 1 milliárd dollárt költöttek arra, hogy a világ más régióiból szerezzenek meg MI-specialistákat.

Az Egyesült Államokban más a helyzet: ott mindössze 775 millió dollár áramlott fúziókba és felvásárlásokba külföldről, és az amerikai befektetők mindössze 238 millió dollárt fektettek külföldi tranzakciókba.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.