Kezdőlap Címkék 2021 május

2021 május

Külkereskedelem. Az export és az import is nagyot nőtt

Májusban az export euróban kifejezett értéke 38,9, az importé 39,7 százalékkal nőtt. Az aktívum 68 millió euró volt, az egyenleg 19 millió euróval romlott...

Nettó átlagkeresetek május hónapban: +7,8 százalék

Májusban 8,2 százalékkal nőttek a keresetek az egy évvel korábbihoz képest. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 431 600 forint, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 287 000 forint volt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: közel 20 százalékkal bővült az építőipar májusban

Májusban 18,7 százalékkal nőtt az építőipari termelés az egy évvel korábbihoz mérve, és a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint 2,3 százalékkal haladta meg az előző havit - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: a járműgyártás még nem érte el a járvány előtti szintet

Májusban az ipari termelés 39,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, a járványügyi korlátozások miatti alacsony szintet, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 40,2 százalékkal emelkedett. Az előző hónaphoz viszonyítva 3,4 százalékos volt a kibocsátás szezonálisan és munkanappal kiigazított emelkedése - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Külkereskedelem. 97 millió euró többlet májusban

Májusban 97 millió euró volt a külkereskedelmi termékforgalom többlete: az export 9,397 milliárd eurót, az import értéke 9,3 milliárd eurót tett ki - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal első becslése alapján.

Májusban megugrott a szálláshelyek forgalma

A járványügyi intézkedések könnyítése hatására a belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma májusban háromszorosára nőtt 2020 azonos hónapjához viszonyítva, de 56 százalékkal elmaradt 2019 májusához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: közel 40 százalékkal nőtt az ipari termelés

Májusban az ipari termelés volumene 39,1 százalékkal haladta meg az előző év májusának alacsony bázisszintjét, amelyet a koronavírus-járvány miatt hozott korlátozó intézkedések eredményeztek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: tovább nőtt a boltok forgalma

Májusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint is 5,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

OECD – infláció. Jóval drágább lett az energia

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban 3,8 százalékra gyorsult a fogyasztói árak növekedése májusban éves szinten az áprilisi 3,3 százalékról. Márciusban még 2,4 százalék volt a mutató.

Ipar – KSH: kétszámjegyűre gyorsult a termelői infláció

A belföldi értékesítési árak 14,4, az exportértékesítési árak 9,6 százalékkal emelkedtek májusban. Az ipari termelői árak átlagosan 11,3 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

KSH: 47 ezerrel dolgoztak többen májusban, mint áprilisban

Májusban a munkanélküliek száma 189 ezer volt, az egy évvel korábbinál 26 ezerrel, az áprilisinál 22 ezerrel kevesebb. A munkanélküliségi ráta egy év alatt 0,6 százalékponttal, 3,9 százalékra csökkent. A foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 55 ezerrel nőtt az egy évvel korábbihoz, 47 ezerrel az előző hónaphoz képest, és elérte a 4 millió 607 ezret - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

Idei csúcsán a használtautó-piac – az import még mínuszos

Gyorsan korrigálta áprilisi visszaesését a hazai használtautó-piac: több mint 66 ezer használt személygépkocsi cserélt tulajdonost májusban. Az idén eddig ez volt a legtöbb adásvétel - közölte a JóAutók.hu a DataHouse előzetes adatai alapján.

Németország. Tizenhárom éves csúcson a termelői infláció

Tizenhárom éves csúcsra ugrott a termelői árak emelkedésének üteme májusban Németországban. A meredek növekedés tovább erősítheti az inflációs aggodalmakat.

Uniós infláció. Májusban is a magyar volt a legnagyobb

Májusban két és fél éve a legmagasabb infláció alakult ki az euróövezetben. Az Európai Unióban a legnagyobb inflációt - akárcsak áprilisban - Magyarországon mérték - derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat jelentéséből.

A pénzpiaci alapokból egymilliárdnyi forint áramlott ki

Májusban 0,1 százalékkal, 11 milliárd forinttal csökkent a befektetési alapokban kezelt vagyon - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz).

Amerikai költségvetés: harmadára csökkent a hiány májusban

Meredeken csökkent az amerikai költségvetés hiánya májusban éves összevetésben: a foglalkoztatottság növekedésének és az adózási határidők előbbre hozásának hatására jelentősen emelkedtek a bevételek még úgy is, hogy a koronavírus-járvánnyal összefüggő kiadások nőttek.

Váratlanul magasra szökött az amerikai infláció

A piaci várakozásokat jócskán meghaladó mértékben emelkedtek a fogyasztói árak az Egyesült Államokban májusban, csakúgy mint az előző hónapban. Ez jórészt abból adódik, hogy a koronavírus-járvány után újrainduló gazdaságban a kínálat nem tud lépést tartani a kereslet fellendülésével.

KSH: öt százalék fölött maradt az infláció májusban

Májusban a fogyasztói árak átlagosan 5,1 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben a szeszes italok, dohányáruk és az üzemanyagok ára emelkedett jelentősen - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Államháztartás. Öt hónap alatt 1312 milliárd hiány

Az államháztartás központi alrendszere 269,0 milliárd forintos hiánnyal zárt májusban, ez 55,1 milliárd forinttal alacsonyabb az előző év azonos időszakinál. Az első öt hónapban a deficit 1312,6 milliárd forint volt - közölte a Pénzügyminisztérium.

Élelmiszerárak – meredek drágulás. Nyolcéves csúcson a kukorica

Több mint tíz éve nem nőttek olyan jelentősen az élelmiszerárak havi összevetésben, mint májusban. A kukorica árindexe 2013 januárja óta a legmagasabb szintre nőtt havi összevetésben - közölte az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete.

Friss

A DZT bevezeti az innovatív MI-influenszert az Úticél Németország számára

A DZT weboldalán már 2020-óta egy a mesterséges intelligencia által támogatott chatbot válaszolja meg az ügyfelek kérdéseit a nap minden órájában.

Mozi a bécsi Mozart-házban

Az eseménysorozat a Mozart-ház és a bécsi Lengyel Intézet szervezésében valósul meg.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Fokozódhat a kereslet a lakáspiacon jövőre

A rövid távra kiadott lakások koncentráltan Budapesten az V., VI., VII., és a VIII. kerületében jelennek meg nagyobb számban, itt a lakásállomány 10 százalékát is elérhetik.

Hírek

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.