A fehérítésre használt titán-dioxid megtalálható fogkrémekben, festékekben, rágógumikban és számos más élelmiszerben. Szakértők szerint rákkeltő az anyag. A francia hatóságok ideiglenes hatállyal, 2020 végéig megtiltották a használatát. A német szakhatóság, a berlini Szövetségi Kockázatelemző Intézet (BfR) rizikómentesnek tartja az adalékanyagot. Brüsszel mondhatja ki a végső szót.
Titán-dioxid = csillogó fehérség
Hogy a fogkrém, a naptej vagy a rágó csillogóan fehér legyen, a gyártók a kémiát hívják segítségül. Leggyakrabban a titán-dioxid nevű mesterséges pigment anyagot keverik a termékeikbe.
Élelmiszerek összetevőinek felsorolásában E171-ként nevezik meg, kozmetikumokban CI77891-ként szerepel.
E171-et tartalmazó élelmiszerek fogyasztásakor a vegyület bekerül az emésztőrendszerbe, ahol – állatkísérletekre hivatkozó – szakértő állítása szerint nanorészecskék képződéséhez vezet, amelyek mérgezők lehetnek. Az uniós szakhatóság, az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) 2017-ben készült tanulmánya a titán-dioxid belélegzése esetén látja a rákkeltő, illetve a mérgező hatás veszélyét.
A témában már több mint 300 tanulmány született világszerte. Az eredmények ellentmondásosak. A legújabb, a német BfR által publikált. Ez ugyan nem állapított meg rákkeltő, illetve mérgező hatást a színezőanyagnál, de a teljes bizonyossághoz további vizsgálatokat tart szükségesnek.
Franciaországban szakértők vetették fel a rákkeltő hatás veszélyét.
Ezt a szakhatóság állatkísérletei nem igazolták. Viszont más szervezetek vizsgálatai, ha nem is rákkeltő, de mérgező hatást állapítottak meg. A francia hatóságok is további kutatásokat terveznek. De a tiltás mellett döntöttek, ameddig nem látnak tisztán.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) 2016-ban arra az eredményre jutott, hogy a vegyület döntő része feldolgozatlanul távozik a szervezetből, ezért veszélytelen. Azonban nem új, saját vizsgálatról volt szó, az EFSA állásfoglalása régi, más szervezetek által elvégzett kutatások elemzésén és összevetésén alapult – hívják fel a figyelmet a fogyasztóvédők. Ezért a Parmában működő európai ügynökség – gyakorlatától eltérően – nem állapított meg a gyártók számára felhasználási határértéket sem.
Nem értenek egyet, mégis cselekszenek
Tekintettel az ellentmondásos vizsgálati eredményekre a Német Élelmiszergyártók Szövetsége értetlenséggel fogadta a francia döntést. A német gyártók a berlini hatóság számukra pozitív eredményt hozó vizsgálata ellenére óvatosak. Az édességipari szereplők egy része, többek között a Ferrero, a Danone, az Unilever és a Ritter már változtatott a Németországban készülő termékei receptjén és nem alkalmazza a gyanús vegyületet.
A Haribo, a Dr. Oetker, a Lindt és a Nestlé viszont továbbra is használja a titán-dioxidot. De ők is készülnek a kiváltására.
Nem tagadják, hogy nem meggyőződésből teszik, hanem mert az Európa más országaiban gyártott termékeiket továbbra is értékesíteni akarják a francia boltokban. Tartanak a fogyasztóvédők ’hisztériakeltésétől’ is, aminek más országokban is tiltás lehet a következménye.
Félelmüknek van alapja, a legnagyobb, élelmiszerekkel foglalkozó német civil szervezet, a Foodwatch a napokban tervez kampányt indítani, amellyel elsősorban a Dr. Oetkert, az egyik legnagyobb német élelmiszergyártót akarja rábírni, hogy mondjon le a titán-dioxid használatáról.
Brüsszel mondhat végső ítéletet
Miután a tagállamok máshogy ítélik meg az anyagok, az egységes európai piac működőképessége érdekében Brüsszel fogja kimondani a végső szót. Így biztosítható, hogy egy termék bármelyik tagállamban értékesíthető legyen, ha a gyártási országban az ottani jogszabályok betartásával állították elő.
A téma az élelmiszergyártók mellett a vegyiparnak is fontos. Európában a titándioxid értékesítése 3 milliárd euró bevételt jelent évente és 8000 munkahely függ tőle. Ezért a vegyipari szereplők komoly lobbi tevékenységet fejtenek ki. Jóval többet, mint a vitatott növényvédő-szer, a glifozát esetében.
Brüsszeli folyosói információk szerint a vegyipar képviselői egymásnak adják a témával foglalkozó bizottsági szakértők és európai parlamenti képviselők iroda ajtajainak kilincseit.
A gyártók érdekvédelmi szövetsége, a Titanium Dioxide Manufacturers Association (TDMA) eddig 14 millió eurót adott ki lobbi tevékenységre, hogy az európai döntéshozókat meggyőzze a vegyület veszélytelenségéről.