Több hét szárnyalás után az olaj ára visszaesett a 100 dollár körüli szintre. A világ legnagyobb független nyersolajkereskedője szerint ennek oka, hogy az árak egyelőre nem reflektálnak az orosz export zavarainak kockázatára, sem a Kínában kíújulóban lévő koronavírus-járványra.
Bár a Brent típusú olaj nem sokkal azután, hogy Oroszország február végén megtámadta Ukrajnát, hordónként közel 140 dollárra emelkedett, a múlt héten 13 százalékkal 104 dollár körüli szintre süllyedt. Ennek oka, hogy az Egyesült Államok példátlan mértékben szabadít fel stratégiai tartalékokat az üzemanyagárak megfékezése érdekében.
Ez a lépés segíthet kiküszöbölni az Oroszországból származó szállítmányok csökkenését az elkövetkező hónapokban. A kereskedők, a szállítmányozók, a biztosítók és a bankárok ugyanis óvakodnak az orosz hordók átvételétől, mivel a nyugati kormányok elszigetelik és szankciókkal sújtják Moszkvát az invázió miatt.
“Az olaj most olcsóbb, mint azt a legtöbben megjósolták volna. Azonban az olajárak magasabbak lehetnek, tekintettel az oroszországi szállítások megszakadásának kockázatára” – mondta Mike Muller, a Vitol Group ázsiai vezetője a Bloomberg beszámolója szerint.
Muller szerint az orosz nyersolaj és olajtermékek áramlása a harmadik negyedévben napi 1-3 millió hordóval csökkenhet. Az ország általában naponta mintegy 7,5 millió hordót exportál.
Újra terjed a vírus Kínában
A napokban a kínai vezetés Sanghaj 25 millió lakosú városának csaknem egészét zárlat alá helyezte, hogy megfékezze a vírus omikron változatának terjedését. A kormány utasította a helyi tisztviselőket, hogy “a lehető leghamarabb” fékezzék meg a járvány kitörését.
“Én történetesen abba a táborba tartozom, amelyik úgy gondolja, hogy Kína továbbra is el fogja nyomni a járványt. A kínai hatóságok mindenesetre nagy erőkkel igyekeznek megfékezni” – mondta Muller.
A szakértő szerint Peking valószínűleg további gazdaságélénkítő intézkedéseket fog bejelenteni a kommunista párt idei kongresszusa előtt. Egy ilyen lépés valószínűleg növeli majd az olaj iránti keresletet.
“Kína mindent be fog vetni annak érdekében, hogy a gazdaság teljesíteni tudjon. A vezetés hatalmas erőfeszítéseket fog tenni az infrastrukturális kiadásokra és a gazdaság támogatására. Nagy költekezést fogunk látni” – mondta.
Iráni kétségek
Muller szerint arra is kevés az esély, hogy az Irán és a világhatalmak közötti 2015-ös nukleáris megállapodás a következő hónapokban újjáéledjen. A megállapodás korlátozná Teherán atomenergia-tevékenységét, és feloldaná az energiaexportjára vonatkozó amerikai szankciókat, lehetővé téve az olajtermelés felfuttatását.
Amerikai tisztviselők a múlt hónap végén azt közölték, hogy a paktum nem “időszerű“. Számos közel-keleti amerikai szövetséges – köztük Izrael és Szaúd-Arábia – is óvakodik az alku megújításától, az ugynis olajvagyonhoz juttatná Iránt, és lehetővé tenné számára, hogy tovább fegyverezze a térségben működő proxy csoportokat.
“Mindenki az iráni szállítások visszatérésére számított. Most viszont senki sem hiszi, hogy ez meg fog történni a második negyedévben. Sokkal kevésbé tűnik valószínűnek, mint néhány héttel ezelőtt” – mondta Muller.