Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Európai hódításra készül az Alibaba
No menu items!

Európai hódításra készül az Alibaba

Európai terjeszkedésre készül a legnagyobb kínai online kereskedelmi portál, az Alibaba – írta a Handelsblatt című német üzleti lap.

A beszámoló szerint az Alibaba első lépésként felépít egy 220 ezer négyzetméter alapterületű bázist Belgiumban, a Liége-i repülőtér mellett.

A beruházásra  legkevesebb 75 millió eurót (24,5 milliárd forint) fordítanak.

A bázis az Alibaba szállítmányozási leányvállalata, a Cainiao által üzemeltetett globális hálózat első európai csomópontja lesz, ahonnan európai cégek Kínába szállíthatják majd termékeiket. A Handelsblatt szerint az Alibabánál azzal számolnak, hogy a központ Kínába irányuló forgalma az első öt évben meghaladja majd a 200 milliárd eurót.

Azonban a forgalom ellenkező irányú is lehet, Liége a kínai vállalkozások európai értékesítésre szánt árucikkeit is fogadhatja – emelte ki Olaf Rotax, egy vállalati digitalizációs ügyekre szakosodott tanácsadó cég, a dgroup szakértője.

A Handelsblatt kiemelte, hogy az első európai logisztikai centrum felépítése egy nagyszabású terv része, amelynek célja a nemzetközi kereskedelem gyökeres átalakítása.

 Jack Ma AzÜzlet.hu
Jack Ma

Jack Ma, az Alibaba vezetője electronic World Trade Platform – röviden eWTP – néven vezette be az új elképzelést. Lényege, hogy a kínai cég az online felületén, a semleges platformként működő Alibabán hozza össze a gyártókat és a felhasználókat globális szinten, a Cainiao pedig Kínán belül 24 óra alatt, a világ más országaiban pedig 72 óra alatt leszállítja az árut.

A pénz az Alibaba fizetési rendszerén, az Alipay nevű szolgáltatáson keresztül áramlik, amelynek már most több mint félmilliárd felhasználója van.

A belgiumi logisztikai központ után újabb bázisok létesülhetnek Európában, a Handelsblatt szerint a következő helyszín Bulgária lehet, és a kínai cég európai versenytársak átvételével is terjeszkedhet a kontinensen. Így felvásárlási célpont lehet a németországi online kiskereskedelem egyik vezető szereplője, a ruházati termékekre, lábbelikre és kiegészítőkre szakosodott Zalando.

A lap hangsúlyozta, hogy az Alibaba más üzleti modellt alkalmaz, mint a nagy nyugati versenytársak; az amerikai Amazon például kiskereskedelemmel foglalkozik, és online áruházát csupán megnyitja más kereskedőknek, akik így egy újabb értékesítési csatornán forgalmazhatják termékeiket, ezzel szemben az Alibaba platformot fejleszt, amelyen egymásra találhatnak eladók és vásárlók. Jack Ma így egy “látszólag semleges közvetítőként prezentálhatja az eWTP-t” – írta a Handlesblatt.

Viszont a platform "természetesen a kínai árucikkek számára is nagyon érdekes exportcsatorna lehet" - mondta a lapnak Olaf Rotax. Ez pedig aggodalommal tölti el a német kereskedőket.

“Megengedhetetlen lenne, ha nem EU-tagországokból származó kereskedők a fogyasztóvédelmi és termékbiztonsági előírások betartása nélkül  kínálhatnák termékeiket az EU-s vásárlóknak platformokon keresztül” – mondta a Handelsblattnak Stephan Tromp, a német kereskedelmi szövetség (HDE) helyettes ügyvezetője.

 

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Technológiai szuverenitás: 700 millió eurós beruházással rúgja be az EU a chip piac kapuját

A létesítmény nem tömegtermelésre készült: célja, hogy a kutatási fázisból a gyártás előszobájába vigye a legújabb fejlesztéseket.

Két új családterápiás programot indít a Semmelweis Egyetem

A Semmelweis Egyetem ugyanis három új pszichológiai mesterképzést indít orvos- és egészségtudományi területen.

Lakásfelújítás: garancia csak akkor van, ha tudjuk, ki a felelős

Ha a szakszerűtlen beépítés miatt 5 év múlva párásodik vagy vetemedik a szerkezet, a javítás költsége többszöröse lesz a kezdeti megtakarításnak

Kék bolygó – Űrkutatásból ismert megoldással spórol energiát egy magyar cég

A világ energiafelhasználásának 80 százaléka olaj, szén vagy gáz, tehát e téren nagy szükség van takarékosságra.
Hirdetés

Hírek

Két új családterápiás programot indít a Semmelweis Egyetem

A Semmelweis Egyetem ugyanis három új pszichológiai mesterképzést indít orvos- és egészségtudományi területen.

Most a kínai nénikék befektetőként hajtják fel az arany- és ezüstlázat. Az ezüst az új arany?

A globális arany- és ezüstpiac elmúlt hónapokban tapasztalt árrobbanásának...

Forró infláció jöhet a hideg Amerikában

Pénteken érkeznek a januári amerikai inflációs adatok, a piaci...

Egyre többen keresik az új építésű lakóingatlanokat

Az Otthon Start program júliusi bejelentése óta a családi házakra kiadott építési engedélyek havi száma stabilan 700 felett maradt, ami dinamikus növekedést jelent a korábbi időszakhoz képest.

Dupla díjat nyert az „Erdő a köbön” projekt

Két rangos elismerést kapott az „Erdő a köbön” projekt a vasárnap megrendezett Turizmus Évadnyitó Gálán, a Budapest Congress Centerben.

Szoros együttműködésben az agrárgazdasági és a vadgazdálkodási szervezetek

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, az Országos Magyar Vadászkamara és az Országos Magyar Vadászati Védegylet a jövőben még szorosabban együttműködik az agrárgazdálkodás, az erdőgazdálkodás és a vadgazdálkodás fenntartható működtetése érdekében.

Alibaba: itt a Magyarország-pótdíj – a kormány vizsgálatot indít

Illusztráció:alibaba.com A világ egyik legnagyobb online kereskedelmi platformja, a kínai...

Átadták a Nemzeti Pálinkakiválóság Program 2025 díjait

A szabályzat szerint 18 nevező 74 tétele kapott minősítést: 21 tétel nyerte el a TOP Pálinkakiválóság címet, 39 tétel kapott Pálinkakiválóság minősítést, míg az arany minősítésű gin, vodka, whisky, párlat és likőrök száma 8, az ezüst minősítésűeké pedig 6 volt.
Hirdetés

Gazdaság

Emelkedéssel indították a hetet az európai részvénypiacok

A nyersolajat az amerikai-iráni tárgyalásokkal kapcsolatos feszültség csökkenésével szembeni várakozások nyomták lejjebb.

Szoftverapokalipszis a tőzsdén: az MI-pánik a vagyonkezelőkig ér

Az elmúlt napok egyik leglátványosabb piaci mozgását nem kamatemelés, nem geopolitikai konfliktus, hanem egy mesterségesintelligencia-fejlesztés indította el. Egy új MI-eszköz megjelenése elég volt ahhoz,...

Rekordadósság a leggazdagabb országokban: új kockázat a globális növekedésre

Évtizedeken át elsősorban a szegényebb és alacsonyabb jövedelmű országokat sújtotta a túlzott államadósság problémája, mára azonban a globális gazdasági stabilitást fenyegető kockázat egyre inkább...

Önálló márka, stratégiai szövetségesekkel: Magyarország két meghatározó Pénztára szintet lépett

Balról Kiss Imre Ervin, a Gondoskodás Egészségpénztár és a Gondoskodás Nyugdíjpénztár Igazgatótanácsának elnöke, Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója, Dr. Fedák István, a CIG...