Kezdőlap Mozaik Európát és Kínát egyesíti a bizalmatlanság?
No menu items!

Európát és Kínát egyesíti a bizalmatlanság?

Európa és Kína egységet demonstráltak a párizsi csúcstalálkozón. Európa két vezető hatalmának első embere és a kínai államfő hitet tett az együttműködés mellett. Az európai gazdasági döntéshozók a tagállamok egységes fellépését sürgetik.  Mega üzletek köttetnek, ugyanakkor a gyakorlatban még sok a feszültség, ami okot adhat a vitára. 

Elméleti egység – demonstrálva

Az európai vezetők és a kínai elnök egyetértést demonstrált Párizsban. A házigazda, Emanuel Macron francia elnök, a hivatalos látogatáson Franciaországban tartózkodó kínai államfő, Hszi Csin-ping, valamint a találkozóra meghívott német kancellár, Angela Merkel és az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Jucker hitet tettek a nemzetközi együttműködés mellett. A WTO szabályainak betartása és továbbfejlesztése, a cégek bejutásának kölcsönös biztosítása a nemzeti piacokra, a termékhamisítás elleni fellépés, a szabadalmi védelem tiszteletben tartása amiben – legalábbis szavakban – egyetértettek a vezetők.

Gyakorlati feszültségek – illúziók

Merkel beszélt a problémákról is. A legégetőbb, hogy az európai cégek nehezen jutnak be a kínai piacra. Említést tett a távollévő Donald Trumpról is. Szerinte „az Egyesült Államok nélkül a nemzetközi kooperáció csak illúzió.” Macron sem hallgatta el a nehézségeket. „Egy olyan hatalmas országtól is, mint Kína, elvárjuk, hogy tartsa tiszteletben az európai államok egységét és az EU értékeit” – mondta a francia elnök. Ezzel burkoltan az Új Selyemútra utalt, amely kiépítésénél Peking igyekszik egymás ellen kijátszani az EU-tagállamokat.

Európa megosztott

Nincs nehéz dolga, mert az európai országoknak eltérő elképzelései vannak a Kínával való kapcsolatról. Amíg a többség örül az invesztícióknak, addig a németek korlátoznák a kínai tőke bejutását Európába. Határozottabb fellépést sürgetnek Kínával szemben. Az ázsiai ország ugyanis jóval keményebb feltételekkel engedi be az európai vállalatok, mint kontinensünk országai a kínaiakat. Berlin már nem elégszik meg a Peking lazítási ígéreteivel, az április 9-ei EU-Kína csúcstalálkozón konkrétumokat vár az ázsiai féltől.

Az Új Selyemút Gazdasági Övezet geostratégiai és földrajzi dimenziói Forrás: unipub.lib.uni-corvinus.hu

Az európaiak megosztottságának aktuális példája az Új Selyemút. Ez Kína infrastrukturális megaprojektje, amely akár Oroszország megkerülésével kötné össze az ázsiai országot az öreg kontinenssel. 14 európai ország, Itáliától Portugálián és Görögországon át Magyarországig aktívan részt vesz az építésében. A németek viszont főleg a veszélyeit, a tovább erősödő kínai expanziót látják benne.

Kína: fenyegetés és példakép

Merkel régi meggyőződése, hogy a német és az európai gazdasági szereplők alábecsülik Kínát. Sok céget elkényelmesít jelenlegi sikere, nem látják a veszélyt – tartja Merkel. Már nem hiszi, hogy a jövőben állami segítség nélkül is helyt tudnának állni a nemzetközi porondon.

Párizs osztja a német kancellár nézeteit. Erősebb állami gazdaságirányításon gondolkoznak. Európai megakonszernek alapítását tervezik. A francia-német gazdasági paradigmaváltásról már írtunk Az Üzletben.

Brüsszel bizalmatlan

Az utóbbi időben Brüsszel is a berlini álláspontot látszik támogatni. A EU stratégiai elemzéseiben Kína, mint fenyegetés szerepel: autokratikus és protekcionista politikája élesen szemben áll az EU által vallott legfőbb értékekkel, a liberalizmussal és a szabad piacgazdasággal.

Ennek konkrét jeleként az Európai Bizottság súlyos biztonsági kockázatnak tartja a kínai telekommunikációs óriás, a Huawei részvételét az európai 5G-mobilhálózat kiépítésben. Az átlag magyar okostelefonjairól ismeri a cégét. Az igazi üzletet azonban a mobilhálózatok kiépítésével csinálja.

Nem vetették el teljesen az EU-ban a kínai óriás részvételét az 5g kiépítésében

Brüsszel Washington álláspontjához közeledik. Amerikában a Huawei nem vehet részt az 5G-fejlesztésben. Az EU nem ment ilyen messzire. Az éppen a párizsi találkozó napján nyilvánosságra hozott javaslat nem nevesíti a kínai cégét. A brüsszeli tervezet két fő rendelkezést tartalmaz: (1) európai szinten határozná meg, milyen biztonsági követelményeknek kellene eléget tenniük a tagállamok által megbízott cégeknek, amelyek az 5G-hálózat kiépítésében vesznek részt; (2) az Európai Hálózat- és Információbiztonsági Ügynökség (Enisa) hatáskört kapna a követelmények betartásának ellenőrzésére. Az ügynökség elnöke, Andrus Ansip szerint „a hálózatbiztonság a működő demokrácia elengedhetetlen követelménye”.

 

Az egység lenne a legfontosabb

A német Szövetségi Iparkamara (DBI) elnöke, Joachim Lang szerint akár az 5G-hálózatról, akár a befektetésekről van szó, „a legfontosabb, hogy a tagállamok egységet demonstráljanak”. Üdvözölte, hogy Macron, Merkel és Juncker között Párizsban teljes volt az egyetértés abban, hogy az invesztíciós feltételeknek a kölcsönösségen kell alapulniuk. Ennek érdekében, ha szükséges, változtatni kell az európai szabályokon, szigorítani kell őket.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

103 millió forint bírságot szabott ki az MNB kilenc biztosítóra

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a csoportos hitelfedezeti biztosítások termékfelügyeleti és -irányítási problémái miatt

Újabb légiforgalmi csúcsdöntésre készül a HungaroControl

A HungaroControl szerint 2025-ben az átrepülő forgalomban 8-12 százalékos, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér esetében pedig 10-15 százalékos növekedés várható az előző évhez képest

A várakozásoknak megfelelő bevételnövekedést ért el a Richter

A Richter Gedeon Nyrt. konszolidált árbevétele az első negyedévben 224 milliárd forint lett, 10 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden.

Beindulnak az adóellenőrzések: a NAV megcélozza a multikat 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén kiemelten ellenőrzi a legnagyobb cégeket, köztük a bankokat, biztosítókat és a többmilliárdos adóteljesítményű vállalatokat
Hirdetés

Hírek

103 millió forint bírságot szabott ki az MNB kilenc biztosítóra

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a csoportos hitelfedezeti biztosítások termékfelügyeleti és -irányítási problémái miatt

Újabb légiforgalmi csúcsdöntésre készül a HungaroControl

A HungaroControl szerint 2025-ben az átrepülő forgalomban 8-12 százalékos, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér esetében pedig 10-15 százalékos növekedés várható az előző évhez képest

Beindulnak az adóellenőrzések: a NAV megcélozza a multikat 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén kiemelten ellenőrzi a legnagyobb cégeket, köztük a bankokat, biztosítókat és a többmilliárdos adóteljesítményű vállalatokat

Az USA és Kína letette a fegyvert a vámháborúban, de a bizonytalanság megmaradt

A globális tőzsdék hétfőn emelkedtek, miután az Egyesült Államok és Kína megállapodott a magas vámtarifák legalább 90 napra történő csökkentéséről, ezzel fékezve a világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelmi háborút, amely globális recessziótól való félelmeket táplált. 

Ankara a világörökség várományosi listára került

Ankara, Törökország szívében fekvő főváros, most hivatalosan is helyet kapott a világörökségi várományosi listán – méghozzá nem ókori romjaival, hanem 20. századi modernista városfejlesztésével.

Bírság mellett osztalékfizetési, kezességvállalási tilalom a River Factoring Zrt.-nek

A jegybank az előírásoknak megfelelő működés helyreállításáig megtiltotta a River Factoring Zrt.-nek az osztalékfizetést, illetve új kezesség- és garanciavállalási ügyletek megkötését.

MÁV: ezer új autóbusz lesz a Volán-flottánál

Ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a MÁV-csoport Volán flottája, miután újabb 869 darab autóbusz beszerzésére jelent meg közbeszerzési ajánlati felhívás

Az árstabilitáshoz fegyelmezett monetáris politika kell

A világban tapasztalható bizonytalan geopolitikai és kereskedelmi helyzet olyan inflációs kockázatokat hordoz magában, amelyek miatt a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) újra és újra meg kell erősítenie elkötelezettségét a fegyelmezett monetáris politika fenntartása mellett
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.