Kezdőlap Mozaik Európát és Kínát egyesíti a bizalmatlanság?
No menu items!

Európát és Kínát egyesíti a bizalmatlanság?

Európa és Kína egységet demonstráltak a párizsi csúcstalálkozón. Európa két vezető hatalmának első embere és a kínai államfő hitet tett az együttműködés mellett. Az európai gazdasági döntéshozók a tagállamok egységes fellépését sürgetik.  Mega üzletek köttetnek, ugyanakkor a gyakorlatban még sok a feszültség, ami okot adhat a vitára. 

Elméleti egység – demonstrálva

Az európai vezetők és a kínai elnök egyetértést demonstrált Párizsban. A házigazda, Emanuel Macron francia elnök, a hivatalos látogatáson Franciaországban tartózkodó kínai államfő, Hszi Csin-ping, valamint a találkozóra meghívott német kancellár, Angela Merkel és az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Jucker hitet tettek a nemzetközi együttműködés mellett. A WTO szabályainak betartása és továbbfejlesztése, a cégek bejutásának kölcsönös biztosítása a nemzeti piacokra, a termékhamisítás elleni fellépés, a szabadalmi védelem tiszteletben tartása amiben – legalábbis szavakban – egyetértettek a vezetők.

Gyakorlati feszültségek – illúziók

Merkel beszélt a problémákról is. A legégetőbb, hogy az európai cégek nehezen jutnak be a kínai piacra. Említést tett a távollévő Donald Trumpról is. Szerinte „az Egyesült Államok nélkül a nemzetközi kooperáció csak illúzió.” Macron sem hallgatta el a nehézségeket. „Egy olyan hatalmas országtól is, mint Kína, elvárjuk, hogy tartsa tiszteletben az európai államok egységét és az EU értékeit” – mondta a francia elnök. Ezzel burkoltan az Új Selyemútra utalt, amely kiépítésénél Peking igyekszik egymás ellen kijátszani az EU-tagállamokat.

Európa megosztott

Nincs nehéz dolga, mert az európai országoknak eltérő elképzelései vannak a Kínával való kapcsolatról. Amíg a többség örül az invesztícióknak, addig a németek korlátoznák a kínai tőke bejutását Európába. Határozottabb fellépést sürgetnek Kínával szemben. Az ázsiai ország ugyanis jóval keményebb feltételekkel engedi be az európai vállalatok, mint kontinensünk országai a kínaiakat. Berlin már nem elégszik meg a Peking lazítási ígéreteivel, az április 9-ei EU-Kína csúcstalálkozón konkrétumokat vár az ázsiai féltől.

Az Új Selyemút Gazdasági Övezet geostratégiai és földrajzi dimenziói Forrás: unipub.lib.uni-corvinus.hu

Az európaiak megosztottságának aktuális példája az Új Selyemút. Ez Kína infrastrukturális megaprojektje, amely akár Oroszország megkerülésével kötné össze az ázsiai országot az öreg kontinenssel. 14 európai ország, Itáliától Portugálián és Görögországon át Magyarországig aktívan részt vesz az építésében. A németek viszont főleg a veszélyeit, a tovább erősödő kínai expanziót látják benne.

Kína: fenyegetés és példakép

Merkel régi meggyőződése, hogy a német és az európai gazdasági szereplők alábecsülik Kínát. Sok céget elkényelmesít jelenlegi sikere, nem látják a veszélyt – tartja Merkel. Már nem hiszi, hogy a jövőben állami segítség nélkül is helyt tudnának állni a nemzetközi porondon.

Párizs osztja a német kancellár nézeteit. Erősebb állami gazdaságirányításon gondolkoznak. Európai megakonszernek alapítását tervezik. A francia-német gazdasági paradigmaváltásról már írtunk Az Üzletben.

Brüsszel bizalmatlan

Az utóbbi időben Brüsszel is a berlini álláspontot látszik támogatni. A EU stratégiai elemzéseiben Kína, mint fenyegetés szerepel: autokratikus és protekcionista politikája élesen szemben áll az EU által vallott legfőbb értékekkel, a liberalizmussal és a szabad piacgazdasággal.

Ennek konkrét jeleként az Európai Bizottság súlyos biztonsági kockázatnak tartja a kínai telekommunikációs óriás, a Huawei részvételét az európai 5G-mobilhálózat kiépítésben. Az átlag magyar okostelefonjairól ismeri a cégét. Az igazi üzletet azonban a mobilhálózatok kiépítésével csinálja.

Nem vetették el teljesen az EU-ban a kínai óriás részvételét az 5g kiépítésében

Brüsszel Washington álláspontjához közeledik. Amerikában a Huawei nem vehet részt az 5G-fejlesztésben. Az EU nem ment ilyen messzire. Az éppen a párizsi találkozó napján nyilvánosságra hozott javaslat nem nevesíti a kínai cégét. A brüsszeli tervezet két fő rendelkezést tartalmaz: (1) európai szinten határozná meg, milyen biztonsági követelményeknek kellene eléget tenniük a tagállamok által megbízott cégeknek, amelyek az 5G-hálózat kiépítésében vesznek részt; (2) az Európai Hálózat- és Információbiztonsági Ügynökség (Enisa) hatáskört kapna a követelmények betartásának ellenőrzésére. Az ügynökség elnöke, Andrus Ansip szerint „a hálózatbiztonság a működő demokrácia elengedhetetlen követelménye”.

 

Az egység lenne a legfontosabb

A német Szövetségi Iparkamara (DBI) elnöke, Joachim Lang szerint akár az 5G-hálózatról, akár a befektetésekről van szó, „a legfontosabb, hogy a tagállamok egységet demonstráljanak”. Üdvözölte, hogy Macron, Merkel és Juncker között Párizsban teljes volt az egyetértés abban, hogy az invesztíciós feltételeknek a kölcsönösségen kell alapulniuk. Ennek érdekében, ha szükséges, változtatni kell az európai szabályokon, szigorítani kell őket.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Rugalmas szervezetek  Ne várjon...

Az üzleti és a gazdasági élet szereplőit egyik válság éri a másik után, nem könnyű megőrizni a versenyképességet, sok esetben nehéz feladat a talpon-maradás is.

Kishajós megállópont-hálózat lesz a Balaton déli partján

Dél-Balatoni Vízi Kör néven hat állomásból álló kishajós megállópont-hálózat létesül a Balaton déli partján 250 millió forintos támogatásból.

Zsákszámra viszik a munkáshitelt a fiatalok

A januárban induló munkáshitelt két hónap alatt már csaknem 10 ezer fiatal vette fel.

Sürgősségi képzés a Honvédkórházban

Országosan egyedülálló sürgősségi képzést indított szakdolgozóknak az Észak-Pesti Centrumkórház...
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet