Kezdőlap Világgazdaság Eurózóna. W-alakú recesszió jön?
No menu items!

Eurózóna. W-alakú recesszió jön?

Miközben az euróövezeti magánszektor gazdasági teljesítménye stagnált októberben, a szolgáltatási szektorra újabb csapást mért a koronavírus-járvány terjedését akadályozó szigorú intézkedések visszavezetése, ami duplaaljú, azaz W-alakú recesszióval fenyeget.

Erre utal legalábbis az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató felmérése, amelynek végleges adatai szerint a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett, összetett beszerzésimenedzser-index (BMI) 50,0 pontra süllyedt az előző havi 50,4 pontról. Elemzők az előzetes adattal megegyező értéket, 49,4 pontot vártak.

Az áprilisi mélypont után emelkedni kezdett és júliusban már erős növekedésre váltott az index, de a következő hónapokban folyamatosan csúszott lefelé az értéke és októberben már a növekedést és a csökkenést egymástól elválasztó 50 pontos küszöbre süllyedt.

A lassulás az euróövezetben domináns szerepet játszó szolgáltatóiparra vezethető vissza, amelynek beszerzésimenedzser-indexe 46,9 pontra esett a szeptemberi 48,0 pontról.

A közelmúltat jellemző trendbe illeszkedve októberben is jelentős különbség volt a szolgáltatások és a feldolgozóipar teljesítménye között. Az IHS Markit felmérése szerint az euróövezeti feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexe 1,1 ponttal, 54,8 pontra emelkedett októberben, ami 2018 júliusa óta a legjobb érték.

Októberben Németország, az euróövezet legnagyobb gazdasága teljesített a legjobban. Az összetett BMI értéke 55,0 pontra, 3 havi csúcsra emelkedett, a szolgáltatóipari beszerzésimedzser-index viszont négy hónap óta először 50 pont alá, 49,5 pontra csökkent a szeptemberi 50,6 pontról.

Franciaországban, a második legnagyobb euróövezeti gazdaságban viszont öthavi mélypontra süllyedt a gazdaság teljesítménye. A szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-index 1,0 ponttal 46,5 pontra, a kompozit BMI pedig ugyancsak 1,0 ponttal, 47,5 pontra esett októberben.

Chris Williamson

Az adatokat kommentálva Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza rámutatott, hogy a koronavírus-járvány második hullámának megfékezését célzó szigorú intézkedések bevezetése után rendkívül nehéz elképzelni, hogy miként tudják elkerülni az euróövezeti gazdaságok teljesítményük csökkenését, különösen Franciaország, Olaszország és Spanyolország esetében, amelyek hazai összterméke már ismét csökkenni kezdett.

Az egyetlen kivétel Németország, ahol a feldolgozóipar ellensúlyozni tudta a szolgáltatási ágazat visszaesését. Ezzel együtt is minden euróövezeti ország kilátásai jelentősen romlottak – figyelmeztetett Williamson.

Az euróövezet gazdasága az előző negyedévhez képest 11,8 százalékkal csökkent április-júniusban, de a vártnál nagyobb mértékben, 12,7 százalékkal nőtt július-szeptemberben.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Gazdasági Kamarák Egyeztető Fórumán fókuszban az amerikai vámintézkedések gazdasági hatásai

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter idén második alkalommal hívta össze a Gazdasági Kamarák Egyeztető Fórumát, ezúttal az Egyesül Államok által bejelentett vámintézkedésekre tekintettel kibővített formában került sor az ülésre

Kevesebben érdeklődnek a panellakások iránt

Az aktuális kínálatban egyre gyakoribb az 1,2-1,7 millió forintos négyzetméteráron hirdetett, jó vagy lakható állapotú panellakás, ezeknél azonban Duna House szerint piaci körülmények és a kereslet nem minden esetben indokolja a drágulás mértékét,

Februárban a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 3,3 százalékkal haladta meg,

A KSH hozzátette, hogy a kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és gépjárműalkatrész-üzletek eladásai 3,0 százalékkal csökkentek.

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Hírek

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.