Az Európai Bizottság június végén új állami támogatási szabályozást fogadott el, a Tisztaipar állami támogatási keretszabályát (Clean Industrial State Aid Framework – CISAF), amely 2030-ig lesz hatályban, és célja a zöld átállást elősegítő beruházások támogatása.
Az új keretszabály felváltja az Ideiglenes válság és átállási keretszabályt (TCTF), célja a megújuló és alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrások gyorsabb elterjedésének támogatása, így különösen a megújuló energiák (pl. nap-, szélenergia) és az alacsony kibocsátású tüzelőanyagok (pl. kék és zöld hidrogén) támogatása, amelyek kulcsszerepet játszanak a nehezen dekarbonizálható iparágak átállásában – közölte a PwC.
Az új keretszabály alkalmazása egyszerűsített eljárásban, gyorsabb jóváhagyási folyamatot tesz lehetővé a megújuló energia programok és a kapcsolódó beruházások felgyorsítása érdekében, az új szabályok segítik a szél- és napenergia integrálását is az energiarendszerbe.
A tagállamok támogatást nyújthatnak a nemzetközi versenynek kitett, energiaintenzív vállalkozásoknak, amennyiben azok készek a dekarbonizációba fektetni. A beruházások támogathatósága rugalmas, minden olyan technológia támogatható, amely hozzájárul a dekarbonizációhoz vagy az energiahatékonyság növeléséhez.
A CISAF alapján a tagállamok várhatóan új támogatási programokat indítanak a zöld beruházások ösztönzésére, így fontos kiemelni, hogy a CISAF keretében nyújtható támogatási lehetőségek tagállami, így magyarországi implementációja még hosszabb időbe telhet. Jelenleg erről nem érhető el érdemi információ, de amint ilyen napvilágot lát, arról ismét tájékoztatást fogunk nyújtani.
A PwC szakértői segítséget tudnak nyújtani a támogatási szabályozás logikájának, illetve az Ön vállalata számára releváns részeinek megértésében, valamint a tervezett projektek CISAF-szempontú előzetes elemzésében. Emellett teljeskörű segítséget tudunk nyújtani a teljes támogatási folyamat során, a projektek azonosításától kezdve azok megvalósításán át az utókövetésig.
-azüzlet-
Fotó: freepik