A globális mezőgazdasági termények kihalástól való megóvása érdekében épített fagyos sarkvidéki „páncélszekrény” kedden az eddigi legnagyobb számú új közreműködőtől kapott újabb, megóvásra érdemes magokat.
A Svalbard Global Seed Vault, amely a szárazföld és az Északi-sark között félúton lévő szigeten, a permafrost barlangokban található, 2008-ban, a világ génbankjainak végső tartalékaként indult útjára, hogy megóvja az emberiség számára értékes növényeket a háborútól, a betegségektől és az éghajlatváltozástól. Ahogy a Reuters beszámolójából kiderül a trezorba a világ minden tájáról érkeztek minták, és mindez 2015 és 2019 között alapvető szerepet játszott a szíriai háború során megsérült maggyűjtemények újjáépítésében.
A létesítményt a norvég hatóságokkal együtt üzemeltető Crop Trust non-profit szervezet szerint a mostani mag-adományozáson 23 magbank vett részt, közülük kilenc először, ami a legtöbb, ami újonnan érkezett egy alkalommal. A kedden érkezett ládákban olyan termények voltak, mint a bab, árpa, tehénborsó, kukorica, rizs, köles és cirok.
“A genetikai sokféleség megőrzése ebben az északi-sarkvidéki környezetben biztosítja terményeink alkalmazkodóképességét és rugalmasságát, garantálva az élelmezésbiztonságot a következő generációk számára” – mondta Stefan Schmitz, a Crop Trust ügyvezető igazgatója.
A legújabb magleadás nagy része a BOLD néven ismert, 10 éves globális biodiverzitási projekt eredménye, amelynek célja a globális élelmezés- és táplálkozásbiztonság fokozása. A legutóbbi magleadás eredményeként 77 ország 111 vetőmagbankja rendelkezik tartalékkal a Svalbard-ban – közölte a norvég mezőgazdasági és élelmiszerügyi minisztérium. A kamrák, amelyeket évente csak háromszor nyitnak ki, hogy korlátozzák a magvak külvilággal való érintkezését, körülbelül -18 Celsius-fok (-0,4 Fahrenheit-fok) hőmérséklettel büszkélkedhetnek.
Érsek M. Zoltán