Adósosztályzati szempontból viszonylag jól átvészelték a koronavírus-járvány okozta sokkot Közép- és Kelet-Európa gazdaságai. Köztük van a magyar gazdaság is, amelynek növekedési teljesítményét a beruházási aktivitás táplálja és a stabil bankrendszer támasztja alá – áll a Fitch Ratings térségi helyzetértékelésében.
A nemzetközi hitelminősítő kiemeli, hogy az ebben a térségben általa minősítéssel ellátott 21 ország közül csak kettőnek, Szlovákiának és Örményországnak rontotta az államadós-besorolását a koronavírus-járvány elhatalmasodása óta, viszont ugyanebben az országcsoportban hat besorolásra tart érvényben leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást.
Magyarország “BBB” szintű, befektetési ajánlású szuverén osztályzatát a Fitch Ratings stabil kilátással tartja nyilván.
A közép- és kelet-európai EU-térségen belül Szlovákia és Románia államadós-besorolásának kilátása ugyanakkor negatív a Fitch osztályzati listáján. A Fitch Ratings a befektetési kategória alapszintjén, saját osztályzati módszertana alapján “BBB mínusz” besorolással tartja nyilván Romániát.
Egy másik globális hitelminősítő, a Moody’s Investors Service ugyanennek megfelelő “Baa3” osztályzatot tart érvényben Romániára, szintén leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.
Ha a román államadós-osztályzatokat a Moody’s és a Fitch egyaránt leminősítené, Románia ezeknél a hitelminősítőknél átkerülne a befektetésre nem ajánlott kategóriába, és ebben az esetben a nemzetközi intézményi befektetők körében sem számítana többé befektetésre ajánlott osztályzatú szuverén adósnak.
A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis a befektetési társaságok általában két hitelminősítő osztályzatát veszik figyelembe annak meghatározásához, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adósbesorolását befektetésre ajánlottnak tekintik-e vagy sem.
A Moody’s a “Baa3” szintű magyar államadós-besorolásra felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást tart érvényben.
Friss térségi helyzetértékelésében a Fitch Ratings hangsúlyozza, hogy az általa Magyarországra érvényben tartott “BBB” – a Moody’s magyar besorolásánál egy fokozattal jobb – államadós-osztályzat a magyar gazdaság erőteljes szerkezeti jelzőszámait és a hasonló besorolású társállamokéhoz képest ugyancsak erős növekedési teljesítményét tükrözi.
A cég megállapítja azt is, hogy e növekedési teljesítményt a beruházási aktivitás táplálja és a stabil bankrendszer támasztja alá.
Mindezt a Fitch tanulmánya szerint ellentételezi a magas – jóllehet egyre kedvezőbb összetételű és dinamikájú – magyar államadósság-ráta és a múltbeli “unortodox” szakpolitikai lépések sora.
A Fitch Ratings megerősítette, hogy a 5,1 százalékosra becsült tavalyi visszaesés után az idén 3,2 százalékos, jövőre 5,6 százalékos növekedést vár a magyar gazdaságban.
A Moody’s Investors Service a magyar gazdaságról összeállított idei éves országjelentésében 2021-re 3 százalékos, 2022-re 5,1 százalékos növekedést valószínűsített.