Franciaország központi bankja megerősítette korábbi előrejelzését, miszerint a harmadik negyedévben az előző három hónaphoz képest 16 százalékkal bővülhetett a bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévben mért rekordszintű, 13,8 százalékos zuhanás után.
A második legnagyobb euróövezeti gazdaság mély recesszióba süllyedt a második negyedévben, miután a koronavírus-járvány miatt az országban két hónapig tartották érvényben Európa egyik legszigorúbb korlátozásait. Gyakorlatilag az egész francia gazdaság leállt március 17. és május 11. között, mintegy 12 millió embert bocsátottak el rövidebb vagy hosszabb időre.
A nyolc és félezer vállalat körében végzett felmérés alapján a központi bank úgy számolt, hogy a gazdaság szeptemberben – augusztushoz hasonlóan – a járvány előtti szint 95 százalékán működött. Októberre viszonylagos stabilitást várnak a feldolgozóiparban, a szolgáltatási ágazatban és az építőiparban is.
A különböző szektorok teljesítménye között azonban továbbra is nagyok a különbségek. A többség, a gazdaság 90 százalékát lefedő ágazatok, ideértve a gyógyszeripart, a mezőgazdaságot és a telekommunikációt, már a válság előtti szinthez közelít, a közlekedési eszközöket gyártó vállalatokra, az idegenforgalomra és a szórakoztatóiparra azonban továbbra is nagy nyomás nehezedik.
François Villeroy de Galhau, a francia központi bank elnöke az AFP-nek adott nyilatkozatában arra figyelmeztetett, hogy a vállalatok óvatosak októberi előrejelzéseikkel. Bár még mindig stabilitásra számítanak munkájukban, de elismerik, hogy növekszik a bizonytalanság, különösen a járvány által sújtott ágazatokban.
A Banque de France előrejelzése szerint a GDP 8,7 százalékkal csökken az idén, míg a francia kormány 11 százalékos, a francia statisztikai hivatal 9 százalékos visszaesésre számít.
A Világbank hivatalos adatai és a Trading Economics előrejelzései szerint Franciaországban a bruttó hazai termék (GDP) értéke 2715,52 milliárd dollár volt 2019-ben. Franciaország GDP-értéke a világgazdaság 2,26 százalékát képviseli.
source: tradingeconomics.com