A több mint 10 éve megrongálódott fukusimai atomerőmű szennyvize körüli vita most gazdasági következményekkel jár, Kína ugyanis betiltja a Japánból származó élelmiszereket. Ám egyelőre nem világos, hogy sugárzástól való félelemről vagy egy mélyebb politikai konfliktusról van-e szó.
Kína azért rendelte el a tíz japán prefektúrából származó élelmiszer behozatali tilalmát, mert Japán biztonsági okokból a fukusimai hűtővizet a tengerbe akarja engedni. Ezt a kínai vámhatóság jelentette be – számolt be a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
A hatóság továbbá kifejtette, hogy a Japánból importált élelmiszerek biztonságának biztosítása érdekében folyamatosan erősítik a radioaktív anyagok kimutatására tett erőfeszítéseket. A tilalmat ennek megfelelően a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakértői jelentésére adott reakciónak tekintik, amely a fukusimai atomerőmű romjainak radioaktívan szennyezett hűtővizének ártalmatlanításáról szól, miszerint azt szűrés után a tengerbe kell engedni.
Mint a Global Times című állami tulajdonú kínai lap beszámolt róla, a kínai szakértő, Liu Szenlin, aki tagja volt a NAÜ által kijelölt szakértői csoportnak, csalódott az “elhamarkodott” jelentés miatt. Liu szerint a szakértők hozzájárulása korlátozott volt, és csak referenciaként szolgált.
Kína – a Japánból származó tenger gyümölcseinek legnagyobb vásárlója – szigorúan át fogja vizsgálni a Japán más részeiből származó élelmiszerekre, különösen a vízi termékekre vonatkozó dokumentumokat is – közölte a vámhatóság.
Kína hetek óta nyilvánosan ellenezte Japán azon tervét, hogy a megrongálódott fukusimai atomerőműből származó szűrt radioaktív hűtővizet a tengerbe öntsék.
Dél-Korea elvben egyetért
A dél-koreai kormány közölte, hogy tiszteletben tartja a NAÜ felülvizsgálatát Japán azon tervével kapcsolatban, hogy a szökőár sújtotta atomerőműből származó tisztított radioaktív vizet a tengerbe engedjék, mondván, hogy az megfelel a nemzetközi előírásoknak.
“A Japán által benyújtott szennyezett vízkezelési terv felülvizsgálata alapján megerősítettük, hogy a radioaktív anyagok koncentrációja megfelel a tengerbe való kibocsátásra vonatkozó előírásoknak” – mondta Bang Mun-kjü, a Kormányzati Politikai Koordinációs Hivatal minisztere.
Dél-Korea maga is ellenőrizte Japán tervét, amely szerint több mint egymillió tonna kezelt vizet akar a tengerbe engedni. Bang elmondta, hogy Dél-Korea értékelése a terv végrehajtásától függ, és hogy további felülvizsgálatokat fog végezni, ha bármilyen változás történik.
A NAÜ által 2021-ben kinevezett szakértői csoport a héten adta át jelentését, amelyben értékelte a radioaktívan szennyezett hűtővíz japán kezelését. A szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a víz tervezett kibocsátásának “elhanyagolható” hatása lenne a környezetre, például a tengervízre, a halakra és az üledékekre.
A Reuters hírügynökségnek adott interjújában Rafael Grossi, a NAÜ vezetője megerősítette, hogy egy-két szakértő aggodalmát fejezte ki a kezelt radioaktív hűtővíz kibocsátásával kapcsolatban. “Hallottam, hogy ezt mondták. De ismétlem, amit kiadtunk, az tudományosan megalapozott” – mondta Grossi, hozzátéve, hogy egyik szakértő sem fejezte ki neki közvetlenül az aggodalmát.
Nehéz terepen a NAÜ
Grossi szerint a NAÜ jelentése nem jelenti a terv jóváhagyását. Elmondta, hogy Tokiónak kell meghoznia a végső döntést a víz leeresztéséről, amely a tervek szerint idén nyár végén kezdődik. “Nem támogatjuk a tervet, és nem is javasoljuk annak végrehajtását. Azt mondjuk, hogy ez a terv összhangban van a normákkal” – mondta a NAÜ vezetője, hangsúlyozva: “Nem állunk egyik oldalon sem. Nem állok Japán oldalán, nem állok Kína oldalán, nem állok Dél-Korea oldalán. A normák mindenkire egyformán vonatkoznak“.
Peking korábban élesen bírálta a NAÜ jelentését, mondván, hogy a szabályozó hatóságnak nem kellene jóváhagynia egy olyan tervet, amely kockázatot jelent a tengeri élővilágra és az emberi egészségre.