Kezdőlap Világgazdaság Helyzetkép. Forrongó Dél-Amerika
No menu items!

Helyzetkép. Forrongó Dél-Amerika

Dél-Amerika országaiban leült a gazdaság és feszült a politikai helyzet. Az adottságaik jók lennének, mégis egymást érik a válságok, amiért sokan az extrém társadalmi különbségeket teszik felelőssé. Petrus Szabolcs helyzetképe.

15 forintért forradalom?

Jelentéktelen döntések néha társadalmi lavinát indítanak el. Chile, Dél-Amerika gazdaságilag és politikailag legstabilabb országa 15 forint miatt süllyedt káoszba? Ennyivel emelkedett Santiago de Chilében a metrójegy ára. A fővárosban kezdődött tiltakozás hamar átterjedt az egész országra. A jegyáremelés visszavonása és a kormánytagok felének leváltása sem javított a közhangulaton. Chilét Dél-Amerika Svájcának nevezik. Évtizedekig jelentős volt a növekedés, stabilok a gazdasági és politikai viszonyok – ritkaság a kontinensen. Ezért döbbentette meg a világot, hogy éppen ott szabadultak el az indulatok.

Dél egésze forrong

A hónapok óta súlyos gazdasági válsággal küzdő Argentínában az elnökválasztási kampány tovább polarizálta a lakosságot. Kijárási tilalmat rendeltek el az erőszakba torkolló tüntetések miatt.

Lemondott Evo Morales, Bolívia elnöke, aki tévébeszédében jelentette be, hogy az ország érdekében távozik a hatalomból.

Bolíviában is tiltakoznak az emberek a legutóbbi elnökválasztás feltételezett csalásai miatt. Az évek óta az összeomlás szélén álló Venezuelában exodus zajlik, 4 millióan menekültek el.

Brazíliában a magát nyíltan a katonai diktatúra hívének mondó Bolsonaro hatalomra kerülése óta egymást érik a politikai botrányok. A gazdaság is gyengélkedik. 12%-os a munkanélküliség.

Kevesek részesülnek a javakból

A kontinens gazdag természeti kincsekben, mégsem sikerült soha elérni az észak-atlanti jólétet. A Nemzetközi Valutaalap (IWF) becslése szerint idén mindössze 0,2%-os lesz a gazdasági bővülés. Elkeserítő adat tekintettel arra, hogy a kontinens államainak többsége fejlődő ország, ahol a növekedés általában nagyobb, mint a tehetős európai államokban. Dél-Amerika utolsó a kontinensek növekedési rangsorában. Szakértők nem számítanak javulásra az következő években sem.

A nagyvárosi középrétegek mégis jól élnek. Irányítják a gazdaságot és a politikát. Az őrzött lakóparkokban és bevásárlóközpontokban biztonságban érzik magukat. A gyerekeik magániskolákban tanulnak. Saját kocsival járnak, nem zavarja őket, hogy a tömegközlekedés, ha egyáltalán létezik, megbízhatatlan.

Az átlagember a rossz közbiztonság miatt sosem érezheti magát biztonságban. Gyerekeit színvonaltalan állami iskolákba kénytelen küldeni. A gyenge tömegközlekedésre van utalva. Mindennek fényében érthetőbb, hogy a chilei elit és a nyugati világ számára nevetségesnek tűnő metrójegy árának emelése, miért váltott ki országos tüntetéshullámot.

Az eminens megbukik

Chile a jól működő piacgazdaság szinonimája volt. A Nobel-díjas Milton Friedman tanácsai alapján modernizálták a gazdaságot. A szociálpolitikával azonban a kormányok egyformán mostohán bántak. Ezért lehet a nyugat-európaihoz hasonló megélhetési költségek mellett 250 dollár az átlagnyugdíj. A társadalom legalsó 5 százalékának jövedelme megegyezik a Mongóliában élő legszegényebbek 5 százalékával, míg a leggazdagabb 2 százalék annyit keres, mint a német társadalom felső 2 százaléka!

Chile az utcára vonult

Növekedés nélkül nincs sikeres gazdaság. De, ha a bővülésből csak egy szűk réteg profitál, előbb-utóbb fellázadnak a tömegek. Ez történik Chilében, ahol a tüntetéshullámnak már 20 halálos áldozata volt. Le kellett mondani a Santiagóba tervezett ENSZ klímakonferenciát is.

Elszalasztott lehetőségek

A 2000-es évek első évtizedében a nyersanyagok magas világpiaci árának köszönhetően dübörögtek a gazdaságok. Jó áron lehetett eladni a brazil szóját, a chilei rezet és a venezuelai olajat. Közös volt bennük az is, hogy elmulasztották a gazdaságot függetlenebbé tenni a világpiaci nyersanyagáraktól.

A mulasztás megbosszulja magát. A remény, amely szerint Dél-Amerika lehet az USA és Kína közötti kereskedelmi háború nyertese, szertefoszlott. Hiába növekedett a kínai kereslet a dél-amerikai nyersanyagok és mezőgazdasági termékek iránt, a világgazdaság lassulása és különösen a nemzetközi pénzpiacok elbizonytalanodása nagyon sújtja a kontinenst.

Borús kilátások

Argentína gazdaságfa zsugorodik

Különösen tanulságos Argentína esete. A megbukott elnök, Mauricio Macri liberalizációval és reformokkal pénzügyi és reálgazdasági befektetőket vonzott az országba.

A 2001-ben csődöt jelentő és a nemzetközi adósságai törlesztését felfüggesztő országban az elmúlt években még a 100 éves futamidejű állampapírra is volt külföldi vevő! A nemzetközi pénzpiacokon eluralkodó válásághangulat és az emelkedő nyugati állampapírhozamok miatt azonban hirtelen elmaradtak a pénzügyi befektetők.

A peso mélyrepülésben van, a gazdaság idén 3%-al zsugorodik, 10%-os a munkanélküliség, csökkennek az adóbevételek, ezért a drasztikus kiadáscsökkentés ellenére is nő a költségvetés hiánya, egyre nagyobb gond az államadósság refinanszírozása. Ismét államcsőd fenyeget.

Chilében nem ilyen rossz a helyzet. De a tüntetéshullám a 2014-es foci-vb-t megelőző brazíliai zavargásokra emlékeztet. Ezeket is egy minimális összegű metrójegyár emelés váltotta ki. A legnagyobb dél-amerikai ország politikailag azóta is nagyon megosztott. Az árkot tovább mélyítette Bolsonaro megválasztása és az exelnök, Lula börtönbe vetése. A két tábor között nincs párbeszéd. Így esély sincs hosszú távú reformokra. Borús előjelek Chile számára.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.