A tavaszi kerti munkák apropóján, a telekhatárhoz kapcsolódó jogi kérdésekre adnak választ a dr. Réder Ügyvédi Iroda szakértői.
Itt a tavasz, a kerti munkák ideje! Hogyan kell eljárni a telekhatár mentén található fás szárú növények esetén? Mit tehetünk, ha a szomszéd fái és bokrai átlógnak hozzánk?
A telekhatár mentén található fás szárú növényeket az ingatlan használójának az adott növény tulajdonságainak megfelelően, szakszerűen kell gondoznia, mégpedig oly módon és mértékben, hogy a növényi részek a szomszédhoz tartozó épített elemekhez, az épülethez, kerítéshez, házfalhoz, tetőhöz még szeles időjárás esetén se érjenek hozzá. A szakszerű gondozáshoz az is hozzátartozik, hogy a fák és bokrok annyiban legyenek visszavágva, illetve ritkítva, hogy a fenntartási és gondozási munkálatok arról az ingatlanról legyenek elvégezhetők, amelyen a növények találhatóak.
Felmerülhet az is kérdésként, hogy a saját ingatlanomon úgy telepítek fát, bokrot, ahogy nekem csak tetszik, vagy esetleg van valamilyen szabály, amit figyelembe kell vennem?
A 346/2008. (XII.30.) Kormányrendelet a fás szárú növények védelméről szól, amely szerint fás szárú növény az ingatlan azon részén és módon telepíthető, hogy figyelembe véve az adott növény tulajdonságait, az emberi életet és egészséget nem veszélyeztetheti, a biztonságos közlekedést nem akadályozhatja, és nem okozhat kárt a meglévő építményekben, létesítményekben, ill. nem akadályozhatja azok biztonságos működését.
Kinek a kötelezettsége a növények kezelése, gondozása, fenntartása?
Mindig az ingatlan használójáé, függetlenül attól, hogy az ingatlant milyen jogcímen használja.
A fás szárú növények nem megfelelő kezelése esetén a jegyzőhöz lehet fordulni, illetve a szomszéd növényzetének a saját ingatlanunkra való átnövése, átterjedése esetén birtokvédelmi eljárást kezdeményezhetünk egy éven belül a jegyzőnél, ezen túl fennálló állapot esetén pedig a bíróságnál.
Fontos tudnunk, hogy az ingatlanunk előtt, a közterületen található fát sem vághatjuk ki kedvünkre, arra vonatkozóan a jegyzőnél kell engedélyt kérnünk, és amelyet követően pótlási kötelezettségünk is lesz. A pótlás tekintetében is körültekintően kell eljárni, mert a jogszabályban meghatározott ún. invazív növényekkel az nem végezhető el.
Ingatlanos Péntek/dr. Réder Ügyvédi Iroda
Réder Erika ingatlanforgalmi szakjogász /dr. Pokó Diána stratégiai és fejlesztési igazgató
www.rederugyved.hu