Hangvezérelt és egymással kapcsolatban álló gépek, intelligens otthon, flexibilis kijelző – ezek a hívószavak az új trendek a világ legjelentősebb háztartási elektronikai kiállításán. AzÜzlet.hu berlini tudósítása.
Búcsú a távvezérlőtől
A távirányító ideje lejárt, belátható időn belül minden elektronikus eszközt hanggal fogunk irányítani – az egyik tanulság, amelyet a látogatók levonhattak az IFA (Internationale Funkausstellung) standjai között sétálva.
A berlini vásárközpontban minden év szeptemberében kiderül, mik az aktuális eladási slágerek, a közeljövő újdonságai és a még fejlesztési fázisban lévő ötletek. Évtizedekig a tévék voltak a legfontosabb kiállítási tárgyak. Az ő idejük már lejárt.
Napjaink fő kérdése, hogy miként lehet a legoptimálisabban integrálni a háztartások elektromos eszközeit az online világba, legyen szó hűtőről, mosógépről, tévéről, vagy akar elektromos rolóról.
Mesterséges intelligencia
Már a tavalyi seregszemlén is fontos téma volt, miként lehet a mesterséges intelligenciát a szórakoztató elektronika terültén felhasználni. Ez akkor még inkább a jövő zenéje volt, mint a valóság. Idén már konkrét elképzelésekkel álltak elő a fejlesztők. Példa erre a tévé, amely kijavítja a rossza felbontású filmet, hogy a pixelek ne zavarják a mozizást.
Hangvezérlés
Mesterséges intelligencia nélkül a készülék hangvezérlése se működne. A kapucsínót megrendelhetjük a géptől, akár a kávézóban, miként beszéddel irányítjuk a tévét. Utóbbira példa az Amazon és a Grundig közös fejlesztése. A jövőben várhatóan minden elektronikus eszköz ’hands free’, tehát kezünk nélkül, szóbeli utasításra vezérelheti lesz a háztartásban.
Intelligens otthon
A legtöbbeknek már természetes, hogy laptopjukat összekötik az okostelefonjukkal, vagy az mp3 lejátszó vezeték nélkül tartja a kapcsolatot a fülhallgatóval. De sokan már okostelefon alkalmazással bárhonnan le tudják ereszteni a hálószobái rolót, vagy meg tudják nézni a biztonsági kamera elő képét.
Ez az intelligens otthon, amelynek koncepciója a gyártok számára a jövő legfontosabb területe. Sok az újdonság. Például a Bosch mosógépe, amely a ruhák nedvességéhez igazodva kiszámolja, mennyi ideig és milyen fokozaton kell a szárítót használni.
Flexibilis kijelző
A kijelző mérete határozza meg, mekkorában nézhetjük telefonunkon a videókat. Ami tegnap triviális volt, holnap már a múlt zenéje lesz. Az okostelefon gyártók összehajtható kijelzőket fejlesztettek ki. A bemutató nem sikerült jól. A Samsung modelljei darabjaikra estek szét a kiállításon a tesztelő újságírók kezében. Ennek valószínűleg a sietség az oka. A IFA idejére már sorozatgyártásba akarták vinni a fejlesztést. Nem csak a kijelzők lesznek flexibilisek. A dél-koreai gyártó kifejlesztette a felcsavarható tévéképernyőt is.
Okos kütyük
Az elektronika betört a textiliparba is. A jövő ruházati kiegészítői intelligensek lesznek. Az okos karórát már sokan ismerik. Újdonság viszont, hogy belátható időn belül a póló pulzust fog mérni, a gyári munkások kesztyűje pedig a gyártósorral fog kommunikálni.
A lakat nem kulccsal vagy kóddal, hanem biometrikus azonosítás után, például ujjlenyomatra fog nyílni. Az elkóborolt kutyusukat pedig a nyakörvük által küldött GPS jel segítségével találhatják meg az aggódó gazdák. A fazék tudni fogja, mikor főtt meg a krumpli vagy a tészta, a vágódeszka pedig megmondja, hogy a recept szerint mekkora darabokra kell felvágni a zöldségeket.
Mindezeket a termékeket nem csak az újságírók próbálhatták ki. A nagyközönség számára is nyitott kiállításon bárki megvásárolhatta őket.
5G
Sok a kész fejlesztés, amely mindennapi használatát csak a internet nem kielégítő adatátviteli sebessége akadályozza meg. Az intelligens eszközök működésének feltétele a nagy mennyiségű adat villámgyors továbbítása. Ehhez 5G hálózat kell, amelynek kiépítése még gyerekcipőben jár. 2020-21-re azonban áttörést várnak a szakértők. Onnan nem lesz akadálya, hogy a garázskapu felnyitásakor a hűtő nagyobb fokozatra kapcsoljon a sört tároló rekeszében. Így mire leül a kanapéra a munkából hazatérő, ideális hőfokú ital fogja várni.
Régi és új szereplők
A legtöbb újítás az informatikai cégektől és az okostelefon gyártóitól jön. A szórakoztató elektronikai ipar hagyományos szereplői évek óta bajban vannak. Okosórára egyre nagyobb, míg tévére egyre kisebb az igény. Utóbbiakból tavaly 1,5%-al kevesebb kelt el Németországban. Ráadásul nyomott árakon. Az átlag 9%-al, 550 euróra csökkent. Összességében pedig 4%-al esett vissza a hagyományos szórakoztató elektronika cikkek forgalma.