A Kaspersky kiberbiztonsági cég tagadta, hogy biztonsági kockázatot jelentene, miután az amerikai kereskedelmi minisztérium betiltotta szoftverének használatát az Egyesült Államokban.
A vírusirtói által hírnevet szerzett Kaspersky kiberbiztonsági cég pénteken tagadta, hogy biztonsági fenyegetést jelentene, miután az amerikai kereskedelmi minisztérium megtiltotta szoftverének használatát az Egyesült Államokban. A moszkvai székhelyű cég – amelynek vezérigazgatója, az orosz Eugene Kaspersky – közleményben közölte, hogy a kereskedelmi minisztérium döntése nem befolyásolja, hogy képes-e eladni és népszerűsíteni kiberbiztonsági termékeit és képzéseit az Egyesült Államokban. A Kaspersky szerint a kormány a “geopolitikai légkörre és elméleti aggályokra” alapozta döntését, ahelyett, hogy függetlenül ellenőrizte volna, hogy fennáll-e kockázat.
A kormány szerint a Kaspersky orosz kapcsolatai miatt a vállalat “indokolatlan vagy elfogadhatatlan kockázatot jelent az Egyesült Államok nemzetbiztonságára vagy biztonságára”. A vállalat üzleti tevékenységének nagy részét Oroszországban végzi, és mivel Eugene Kaspersky orosz állampolgár, aki ott él, maga is az orosz törvények hatálya alá tartozik – áll a Kereskedelmi Minisztérium június 14-én kelt határozatában, amelyet a Federal Registerben tettek közzé – írja az Associated Press.
A minisztérium közölte, hogy figyelembe vette a Kaspersky kifogásait a vizsgálat kezdeti megállapításaival szemben, amelyek arra vonatkoztak, hogy termékei vagy szolgáltatásai veszélyt jelentenek-e, és úgy találta, hogy a szoftver betiltására vonatkozó döntés “jól alátámasztott”. Mert amellett, hogy a vállalatnak be kell tartania az orosz törvényeket és döntéseket, szoftverét kihasználhatják az amerikai állampolgárok érzékeny adatainak azonosítására és orosz kormányzati szereplők rendelkezésére bocsátására – közölte a tárca.
“A jelen végleges határozatban tárgyalt, az Egyesült Államok nemzetbiztonságát érintő kockázatok nem abból erednek, hogy a Kaspersky termékei hatékonyak-e a vírusok és más rosszindulatú szoftverek azonosításában, hanem abból, hogy stratégiailag felhasználhatók-e az Egyesült Államoknak okozott károk okozására” – közölte a tárca.
A Kaspersky büszkélkedhet a világ egyik legnépszerűbb fogyasztói vírusirtó termékével és egy olyan, széles körben elismert kutatási egységgel, amely rendszeresen leleplezi az elit hackercsoportokat. A képet árnyékolja, hogy 2019-ben az Associated Press megállapította, hogy egy beépített ügynök nyilvánvalóan azért vett célba több kiberbiztonsági szakértőt, hogy információkat gyűjtsön a Kaspersky kritikusairól.
A vállalat ugyanakkor azt állítja, hogy nem tud szándékosan érzékeny adatokat szerezni amerikaiakról, és hogy az oroszországi műveletei és alkalmazottai csak olyan összesített vagy statisztikai adatokhoz férhetnek hozzá, amelyek nem köthetők egy adott személyhez. A vállalat szerint az amerikai kormány döntésének fő hatása az lenne, hogy a kiberbűnözésnek kedvezne, miközben a fogyasztók és a szervezetek szabadságát is csökkenti, hogy megválaszthassák a kívánt kibervédelmet.
címlapfotó: Kaspersky.com