Kezdőlap Fókuszban Kína kisegítheti Oroszországot?
No menu items!

Kína kisegítheti Oroszországot?

Az Európai Unió tisztviselői azt gyanítják, hogy Kína kész félvezetőket és más technológiai hardvereket szállítani Oroszországnak az ukrajnai invázió miatt bevezetett szankciók hatásának enyhítésére tett erőfeszítések részeként.

Az EU aggódik amiatt, hogy Kína kész segíteni Vlagyimir Putyin kormányának átvészelni a gazdasági szankciókat, amelyeket az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával és Japánnal együtt vezetett be, különös tekintettel a csúcstechnológiai alkatrészek elérhetőségére – mondta két, az unió belső működését ismerő személy a Bloombergnek.

Amerikai tisztviselők arra is figyelmeztettek, hogy Peking segítséget nyújthat Putyinnak, és Kína potenciális befolyása az ukrajnai helyzetre központi téma volt csütörtökön a Joe Biden elnök és szövetségesei, a NATO, a G7 és az EU között Brüsszelben folytatott megbeszéléseken. A NATO-csúcstalálkozón széles körű egyetértés volt abban, hogy a szövetségeseknek meg kell akadályozniuk, hogy Kína túl közel kerüljön Oroszországhoz, de abban nem volt egyetértés, hogy ezt hogyan érjék el – mondta egy másik diplomata.

Peking és Moszkva tagadja, hogy bármilyen segélykérelmet nyújtottak volna be vagy fogadtak volna el. Az egyik uniós tisztviselő szerint az EU-nak egyelőre nincsenek kézzelfogható bizonyítékai aggodalmainak alátámasztására.

Joe Biden

Biden viszont elmondta, hogy a vezetők megvitatták egy olyan szervezet létrehozását, amely az Egyesült Államok, az EU és más partnerek által Oroszország ellen bevezetett szankciók megsértését figyelné, miután világossá tette, hogy következményei lesznek, ha Kína segíti a Kreml Ukrajna elleni háborúját.

A NATO és a G7 vezetői megvitatták “egy olyan szervezet létrehozását, amely azt vizsgálja, hogy ki, hol, mikor és hogyan sértette meg a szankciók bármelyikét” – mondta Biden a brüsszeli sajtótájékoztatón. “És ez olyasvalami, amit be fogunk vezetni” – tette hozzá.

Biden közölte azt is, hogy a múlt héten egy videokonferencián “világossá tette” Hszi Csin-ping kínai elnöknek, hogy Kína a nemzetközi kereskedelem révén történő gazdasági növekedésre vonatkozó terveit kockáztatná, ha segítséget nyújtana a Kremlnek.

“Jelentős veszélynek tenné ki magát ezekben a célokban, ha valóban továbblépne” az Oroszországnak nyújtott segítséggel – mondta Biden Brüsszelben.

De a NATO-vezetők egységesen is Pekinghez is fordultak a csütörtöki csúcstalálkozón.

Felszólítunk minden államot, beleértve a Kínai Népköztársaságot is, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközi rendet, beleértve a szuverenitás és a területi integritás elvét, ahogyan azt az ENSZ Alapokmánya is rögzíti, tartózkodjon Oroszország háborús erőfeszítéseinek bármilyen módon történő támogatásától, és tartózkodjon minden olyan lépéstől, amely segít Oroszországnak kijátszani a szankciókat” – áll a közleményben.

EU-Kína csúcstalálkozó

Az európai vezetők most megpróbálják kitalálni, hogyan akadályozhatják meg, hogy Hszi aláássa a szankciórendszerüket anélkül, hogy a blokk gazdasága szempontjából kritikus jelentőségű Kínával való kapcsolatuk sérülne. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Charles Michel, az Európai Tanács vezetője április 1-jén videokonferenciát tart Hszivel.

Hszi osztja aggodalmainkat, és helyteleníti a háborút” – mondta Emmanuel Macron francia elnök, aki e hónap elején videokonferenciát tartott Hszivel és Olaf Scholz német kancellárral. “Szeretném hinni, hogy Kína következetes lesz a területi szuverenitásról alkotott elképzeléseivel, és ezért továbbra is arra fog törekedni, hogy megállítsa ezt a háborút. És szeretném hinni, hogy Kína nem fog részt venni az eszkaláció semmilyen formájában” – mondta a francia államfő.

Le Jücseng

A kínai diplomaták rendszeresen az Egyesült Államokat nevezik a NATO bővítése miatt kialakult válság “bűnösének“, Le Jücseng külügyminiszter-helyettes pedig egy nemrégiben elhangzott beszédében azzal vádolta a NATO-t, hogy az ázsiai csendes-óceáni térségben próbál “erőt fitogtatni“.

Jól előre lehetett látni a következményeket. Az ukrajnai válság komoly figyelmeztetés” – mondta Le Jücseng néhány órával Hszi és Biden telefonbeszélgetése után.

Az Egyesült Államok korábban már figyelmeztette az EU-t, hogy Oroszország február végén felfegyverzett drónokat kért Kínától, amikor megkezdte ukrajnai invázióját. Kína kiterjedt szárazföldi határa Oroszországgal rengeteg lehetőséget kínál arra, hogy árut vagy akár katonai szállítmányokat szállítsanak a Kremlnek, és potenciálisan elkerüljék a lelepleződést.

Ennek ellenére Kína amerikai megbízottja, Csin Gang vasárnap azt mondta, hogy Kína “mindent megtesz” a háború deeszkalációjáért, és hogy Peking nem küldött “fegyvereket és lőszert” egyik félnek sem.

Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó szerdán azt mondta, hogy az Egyesült Államok jelenleg nem látja jelét annak, hogy Kína segítené Oroszországot a háborúban, de az USA és a szövetségesek folyamatosan figyelemmel fogják kísérni a helyzetet.

Nem látjuk, hogy a kínai kormány előrelépett volna a fegyverek szállítása terén, de ez olyasvalami, amit minden nap figyelünk” – mondta az Air Force One fedélzetén újságíróknak nyilatkozva.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.