Kína legfelsőbb vezetői már azonnali találkozót terveznek, hogy a gazdaság fellendítését és a tőkepiacok stabilizálását célzó intézkedésekről tárgyaljanak – közölték az ügyet ismerő személyek, miközben az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háború eszkalálódik.
Közgazdászok arra figyelmeztettek, hogy a kereskedelmi harcok egy-két százalékpontot faraghatnak le a világ második legnagyobb gazdaságának idei növekedéséből, súlyosbíthatják az ipari túlkapacitást, veszélyeztethetik a hazai munkahelyeket, és tovább táplálhatják a deflációs erőket – szól a Reuters tudósítása.
A tervezett magas szintű találkozó az első, amely nyilvánosan ismertté vált azóta, hogy Donald Trump amerikai elnök a múlt héten „kölcsönös” vámokat vetett ki Kínára, és szerdán közel megduplázták, 104%-ra emelték a Kínából származó importra kivetett amerikai vámokat. A várható résztvevők között az Államtanács, vagyis a kabinet, valamint több kormányzati és szabályozó szerv magas rangú tisztviselői is szerepelnek – mondta a két forrás, akik névtelenséget kértek, mivel nem jogosultak a médiának nyilatkozni. A források szerint a politikai döntéshozók várhatóan megvitatják a belföldi fogyasztás fellendítését és a kínai tőkepiacok támogatását célzó intézkedéseket.
A tárgyalásokon valószínűleg olyan kezdeményezések is szóba kerülnek majd, mint például az exportadó-visszatérítések vonzóbbá tétele a hazai vállalatok számára – tette hozzá egyikük. Az Államtanács Tájékoztatási Hivatala, amely a kínai kormány médiakérdéseit kezeli, nem válaszolt azonnal a kommentárkérésre.
Trump büntető vámjai felborították az évtizedek óta fennálló globális kereskedelmi rendet, felszították a recesszióval kapcsolatos félelmeket és világszerte meredeken zuhantak a részvények. Kína esetében a kereskedelmi háború egy olyan időszakban jön, amikor a gazdasága az elhúzódó ingatlanválság és a helyi önkormányzatok magas szintű eladósodottsága alatt vergődik, ami mind a vállalkozások, mind a fogyasztók körében megingatja a bizalmat.
Miközben Peking a múlt héten ellenvámokat vezetett be az Egyesült Államokkal szemben, és fogadkozott, hogy felveszi a harcot az általa zsarolásnak tekintett intézkedésekkel szemben, elemzők szerint úgy érzi, hogy Trump sarokba szorította Kínát és minden olyan országot, amely kínai árukat vásárol vagy összeszerel. A kormányzati szervek, köztük a Kínai Népbank, a központi bank és a pénzügyminisztérium vezető tisztviselői valószínűleg részt vesznek a találkozón – mondták a források.
Kína nem akar kereskedelmi háborút az Egyesült Államokkal, de kénytelen lesz felvenni a harcot a világ első számú gazdaságával, ha Trump tovább fokozza a kereskedelmi feszültségeket, közölte kereskedelmi minisztériuma szerdán. Közgazdászok szerint a monetáris és fiskális ösztönzők nem valószínű, hogy teljes mértékben meg tudják védeni a tavaly trillió dolláros többletet felmutató kínai gazdaságot a globális keresletnek a vámok okozta súlyos visszaesésétől. A leghasznosabb lépések a háztartások fogyasztásának támogatására irányuló erőfeszítések lennének, amely Kínában 20 százalékponttal a világátlag alatt van. A kínai tisztviselőkre egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy a fogyasztásra összpontosító ösztönző intézkedésekkel csökkentsék a gazdaság exporttól és beruházásoktól való függőségét, és Peking már régóta ígérget ilyen lépéseket a növekedés fenntarthatóbbá tétele érdekében. Eddig azonban még nem jelentett be érdemi lépéseket, eltekintve egy fogyasztói támogatási programtól, amelynek a közgazdászok szerint korlátozott hatása lesz.
A második forrás szerint a következő hetekben elfogadhatnak néhány gazdaságélénkítő lépést, amelyekről várhatóan a találkozón tárgyalnak majd. Peking „teljes mértékben képes fedezni a kedvezőtlen külső hatásokat” – mondta Li Csiang miniszterelnök kedden, hozzátéve, hogy Kína idei politikája teljes mértékben figyelembe veszi a bizonytalanságokat.
Szerdán a kínai részvények némileg visszanyertek, mivel a helyi piac támogatására tett állami ígéretek és a hazai technológiai cégek iránti megugró érdeklődés a legutóbbi vámlépést követően fokozta a hangulatot.
é.m.z.
Fotó:freepik