Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Elemzők: idén nem emel kamatot az MNB
No menu items!

Elemzők: idén nem emel kamatot az MNB

Londoni pénzügyi elemzők szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának hangvétele a korábbiaknál szigorúbbnak tűnik, az alapkamat emelése azonban várhatóan még jó ideig nem kerül napirendre.

Az MNB monetáris testülete a várakozásoknak megfelelően nem módosította a 0,90 százalékos alapkamatot és a kamatfolyosót sem.

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzőstábja a döntést kommentáló helyzetértékelésében kiemelte, hogy több sarkalatos változtatás történt a monetáris tanács közleményében.

Az egyik annak felidézése, hogy a Standard & Poor’s hitelminősítő a hónap közepén felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az addigi stabilról a hosszú és rövid lejáratú, devizában és forintban fennálló magyar államadósság-kötelezettségek “BBB/A-2” szintű besorolásának kilátását, és ennek indoklásában szerepelt, hogy a magyar gazdaság a várakozásokat meghaladó ütemben növekszik, de ebben az erős növekedési környezetében is sikerül kordában tartani a makrogazdasági egyensúlytalanságokat.

A Morgan Stanley londoni elemzői által fontos változásként kiemelt új elem az is, hogy az új típusú koronavírus megjelenése hatással van a kockázatvállalási hajlandóságra.

A ház fontos változásnak azt tartja azt is, hogy az MNB kivette a közleményből a globális súlyú jegybankok arra szóló útmutatását, hogy részükről további monetáris enyhítés nem várható, és ennek helyére a regionális – a cseh, a lengyel és a román – jegybankok legutóbbi döntéseire tett utalás került.

A Morgan Stanley elemzői úgy tartják: e változtatásokkal a magyar jegybank azt a véleményét jelezte, hogy

az alapmutatók nem indokolják a forint legutóbbi gyengülését a regionális valutákkal szemben, és a ház szerint valószínűsíthető, hogy az MNB a továbbiakban az eddigieknél jobban összpontosítja figyelmét a térségi dinamikákra.

Mindemellett az MNB figyelmét nem kerülte el, hogy a devizaswap-állomány csökkenésével a rövid távú hozamok 40-60 bázisponttal emelkedtek, és felhívta a figyelmet arra, hogy a bankszektor likviditása változatlan további állomány esetén is valószínűleg szűkülni fog – hangsúlyozzák a Morgan Stanley londoni elemzői.

Véleményük szerint az MNB ezzel a módosítással azt kívánta hangsúlyozni, hogy a pénzügyi kondíciók még a teljes lejáró devizaswap-állomány megújítása esetén is valószínűleg feszesebbé válnak autonóm tényezők miatt.

A cég szakértői kiemelték azt a megfogalmazást is, amely szerint a monetáris tanács a rendelkezésére álló teljes eszköztárat kész alkalmazni, ha ezt az inflációs kilátások tartós változása indokolttá teszi.

A Morgan Stanley szakértői szerint a megfogalmazásban alkalmazott feltételes mód fontos, mivel arra vall, hogy az MNB a likviditás kiszorításának eszközével elérhető szigorítás mozgásterének kimerüléséig nem kezd az alapkamat emelésébe.

A ház várakozása szerint a kamatemelés egyébként is csak akkor kerülne napirendre, ha az inflációs kilátásra ható, felfelé mutató kockázat még tovább erősödik. A Morgan Stanley londoni elemzői közölték, hogy nem ez az alapeseti forgatókönyvük.

Mindezek alapján a cég előrejelzése az, hogy az MNB a jövő év második fele előtt nem emeli alapkamatát.

Az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi gazdasági elemzőház, a Capital Economics helyzetértékelésében azt emelte ki, hogy a monetáris tanács közleményéből kimaradt a korábbi utalás az inflációs kockázat szimmetrikus jellegére. A ház véleménye szerint ez azt jelzi, hogy a monetáris döntéshozók most már felfelé hatónak tartják ezt a kockázatot.

A Capital Economics elemzői szerint ez a módosulás indokolt, tekintettel arra, hogy a tizenkét havi magyarországi infláció januárban 4,7 százalékra – hét éve nem mért ütemre – gyorsult.

Jóllehet ezt jelentős részben az üzemanyagárakban mutatkozó bázishatás és az élelmiszerek folytatódó drágulása okozta, az MNB által előnyben részesített mérőszám, a közvetett adóhatásoktól megszűrt maginfláció is tizenkét évi csúcson van – hangsúlyozták a Capital Economics londoni elemzői.

Ők is kiemelték a közleményből azt az elemet, amely szerint a monetáris tanács a rendelkezésére álló teljes eszköztárat kész alkalmazni, ha ezt az inflációs kilátások tartós változása indokolttá teszi.

Mindezt a Capital Economics elemzői is úgy értékelik, hogy a monetáris tanács hangvétele valamelyest szigorodott.

A ház várakozása szerint az MNB – jóllehet valószínűleg kitart azon értékelése mellett, hogy az infláció januárban tetőzött – a márciusi inflációs jelentésben felfelé módosítja az idei év egészére szóló inflációs előrejelzését a jelenleg érvényes 3,5 százalékról.

A Capital Economics előrejelzése mindezt egybevetve az, hogy az MNB a jövő hónapban 10 bázisponttal 0,05 százalékra emeli egynapos betéti kamatát.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Bánhegyi Zsófia: a női karrier alapja az önazonosság és egymás támogatása

Ahhoz, hogy egy női munkavállaló sikeres legyen a karrierépítésben...

30 százalékos béremelés a vízügyi terület dolgozóinak januártól

A 2022-es rendkívüli aszály megmutatta, hogy milyen fontos lételeme Magyarországnak a víz -.
Hirdetés

Hírek

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.