Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Londoni elemzők: megszenvedné az orosz gazdaság az olajembargót
No menu items!

Londoni elemzők: megszenvedné az orosz gazdaság az olajembargót

Mintegy 20 százalékkal zuhanhat az idén Oroszország nyersolajexportja, ha az Európai Unió elfogadja az orosz olajimport fokozatos betiltására kidolgozott tervet. A rendkívül magas földgázárak azonban így is komoly mértékben javítják az orosz fizetési egyensúlyt – közölték londoni árupiaci elemzők.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament (EP) szerdai plenáris ülésén, az ukrajnai háború társadalmi és gazdasági következményeiről szóló vitában azt mondta, hogy az EU hat hónapon belül szeretné fokozatosan megszüntetni az oroszországi kőolajimportot, az év végére pedig a finomított olajtermékek importját is.

Edward Gardner, az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, a Capital Economics nyersanyagpiaci folyamatokkal foglalkozó főközgazdásza elemzésében közölte: a ház azzal számol, hogy ha az uniós embargótervezetet a jelenlegi formájában elfogadják, az orosz kőolajkivitel 2022 egészében 20 százalék körüli mértékben eshet vissza, és ez 100 dollár felett tartaná a nyersolaj hordónkénti árfolyamát.

Ez azt jelentené, hogy az orosz olajexport mennyisége az ukrajnai háború előtti napi 5 millió hordóról 3,5-4 millió hordóra esne vissza az idei év végére.

A Capital Economics vezető szakértője szerint valószínű, az év későbbi szakaszában emelkedik a nem nyugati országok által vásárolt orosz nyersolaj mennyisége, részben azért, mert Oroszország jelenleg hatalmas árengedményekkel szállít olajat.

Edward Gardner

A ház azonban nem számol azzal, hogy ez teljes mértékben ellentételezné a nyugati import csökkenését. Az elemző szerint ennek egyik oka az, hogy ezek az importőrök sem akarják veszélybe sodorni a Nyugattal fenntartott kereskedelmi kapcsolataikat, másrészt az EU javaslatai között szerepel az is, hogy a tagországok ne nyújthassanak szállítási, brókeri, biztosítási és finanszírozási szolgáltatásokat az orosz nyersolaj továbbításához, és ez is távol tarthatja az importőröket.

A Capital Economics szakértője szerint az Európai Unióba irányuló orosz nyersolajexport kiesését az orosz gazdaság megszenvedné, mivel ennek a kivitelnek az értéke tavaly az orosz hazai össztermék (GDP) hozzávetőleg 4 százalékával volt egyenlő.

A cég a maga részéről azzal számol, hogy az EU-piacra szállított orosz nyersolaj és olajtermékek mennyisége az idén 90 százalékkal zuhan, az EU-n kívüli export ugyanakkor 15 százalékkal emelkedik. A Capital Economics számításai szerint ez azt jelenti, hogy az uniós export kiesésének 20 százalékát sikerül ellentételezni más piacokon.

A ház szerint az orosz nyersolaj árengedményes – a Brent alaptípus hordónkénti árfolyamához képest 35 dollárral olcsóbb – forgalmazása és az uniós export kiesése együtt legalább 70 milliárd dollárral csökkenti az idei orosz olajexport-bevételt ahhoz a jövedelemhez képest, amelyet Oroszország változatlan exportmennyiség és a piacon korábban tipikusnak számító 3 dolláros diszkont mellett elérhetett volna.

Mindez azt jelenti, hogy Oroszország az idén 180 milliárd dollár bevételre tehet szert az olajexportból, de jövőre várható a nagyobb hatás, amikor az EU-olajembargó kiteljesedik, ez ugyanis 100 milliárd dollár alá csökkentheti az orosz olajexport-bevételt 2023-ban – áll a Capital Economics szerdai elemzésében.

A ház szerint ugyanakkor az egekbe szökő földgázárak az idén 125-130 milliárd dollárral emelik az orosz földgázexportból eredő bevételeket, azzal együtt is, hogy az EU az év végéig kétharmadával tervezi csökkenteni az orosz földgáz importját.

A Capital Economics számításai szerint ez több mint a kétszeresére, 260-270 milliárd dollárra – a hazai össztermék 17 százalékára – emeli az orosz folyómérleg-egyenleg 2022-re várható többletét, vagyis a globális nyersanyagárak és a nem nyugati országokba irányuló orosz export egyidejű meredek visszaesésére lenne szükség ahhoz, hogy az orosz energiaszektorra kirótt szankciók keményen megszorongathassák az orosz gazdaságot.

Hirdetés
Nemzetközi ESG konferencia közhelyek nélkül, csak a lényegről.
A legjobb magyar és nemzetközi előadókkal a bevezetés és a sikeres napi gyakorlat jó példái. Mert: a fenntarthatóság, az ESG, ma már mérettől függetlenül minden vállalkozás számára megkerülhetetlen! Mert az ESG messze több, mint a fenntarthatóság! Mert folyamatosan nő az érintettek köre! Mert a beszállítóktól is elvárják az ESG megfelelést! Mert a német beszállítói törvény új korszakot hoz a magyar KKV-knak is. Mert folyamatosan születtek, születnek az új jogszabályok. Ezért segíti a cégeket AzÜzlet november 26.-i ESG konferenciája, ahol Ön is mindent megtudhat az ESG keretrendszerről, kapcsolatokat építhet és személyesen is kérdezhet a téma legjobb előadóitól.
https://azuzletkonferenciakozpont.hu/esg-a-bevezetes-buktatoi-es-sikeres-napi-gyakorlat-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A DZT bevezeti az innovatív MI-influenszert az Úticél Németország számára

A DZT weboldalán már 2020-óta egy a mesterséges intelligencia által támogatott chatbot válaszolja meg az ügyfelek kérdéseit a nap minden órájában.

Mozi a bécsi Mozart-házban

Az eseménysorozat a Mozart-ház és a bécsi Lengyel Intézet szervezésében valósul meg.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Fokozódhat a kereslet a lakáspiacon jövőre

A rövid távra kiadott lakások koncentráltan Budapesten az V., VI., VII., és a VIII. kerületében jelennek meg nagyobb számban, itt a lakásállomány 10 százalékát is elérhetik.
Hirdetés

Hírek

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...