A megélhetési költségek Európa-szerte tovább emelkednek az élelmiszerárak drágulása, az ingadozó energiaárak és a lakáspiaci feszültségek miatt. Ebben a gazdasági környezetben a Tradingpedia legfrissebb jelentésében rangsorolta Európa fővárosait aszerint, mennyire megfizethető az élet a helyi átlagjövedelmek tükrében.
Annak feltárására, hogy mely európai fővárosokban a legkedvezőbb az életszínvonal a helyi jövedelmekhez viszonyítva, a Tradingpedia csapata 37 város adatait hasonlította össze. A kutatás a mindennapi kiadások – így a lakhatás, az élelmiszerek, a közlekedés, a személyes gondoskodás és a szórakozás – valamint az átlagos havi fizetések alapján rangsorolta a városokat, hogy átfogó képet adjon a kontinens megfizethetőségi térképéről.
A jelentés részletes bontásban mutatja be az egyes fővárosokban jellemző költségszinteket, és azt is megvizsgálja, mennyire terheli meg a havi jövedelem a lakosokat. Az árak és keresetek összevetése alapján Luxemburg, Bern és Brüsszel kínálják a legnagyobb pénzügyi mozgásteret, mivel ott a megélhetési költségek az átlagfizetések kevesebb mint 50%-át emésztik fel. A skála másik végén Varsó és Tirana állnak, ahol a kiadások több mint 20%-kal meghaladják a havi átlagjövedelmet, komoly pénzügyi nyomást gyakorolva a lakosságra.
Íme, a jelentés néhány legfontosabb megállapítása:
– Luxemburg a legolcsóbb európai főváros. Egy egyedülálló személy havonta körülbelül 2237 eurót költ olyan alapvető dolgokra, mint a lakbér, az élelmiszer és a közlekedés, ami a város 5590 eurós átlagbérének mindössze 40,2%-át teszi ki. Így a lakosoknak havonta 3 353 euró marad megtakarításra vagy kiadásra.
– Bár Bern Európa legdrágább fővárosai közé tartozik, a megfizethetőség szempontjából a második helyen áll. A havi megélhetési költségek átlagosan 2540 eurót tesznek ki, de ez csak 40,6%-a a berni mediánbérnek, amely szintén a legmagasabb az európai fővárosok között (6 262 euró).
– Brüsszel a harmadik helyen áll, ahol a költségek a havi átlagbér mindössze 49,6%-át teszik ki. Egy egyedülálló személy havonta körülbelül 1376 eurót költ, míg a medián jövedelem 2773 euró.
– Varsó a legkevésbé megfizethető európai főváros. Az átlagos lakos 1 701 eurót keres, de havi 2 167 eurós kiadással kell szembenéznie, ami 466 eurós hiányt jelent. A magas lakhatási, élelmiszer- és szórakozási költségek megterhelik a háztartások költségvetését.
– Tirana a lengyel fővároshoz hasonló problémával néz szembe. A havi megélhetési költségek átlagosan 818 eurót tesznek ki, miközben a város átlagbére mindössze 673 euró. A munkavállalóknak így havonta 145 euróval kevesebb marad, ami Európa egyik legnehezebb pénzügyi helyzetű fővárosává teszi a várost.
– Ha kizárólag az árakat nézzük, a legdrágább európai fővárosok Reykjavik, London és Amszterdam 2500 euró feletti kiadásokkal, míg a legkevésbé drága városok Minszk, Szarajevó és Chisinau, ahol az embereknek 500 és 650 euró közötti összegre van szükségük a kiadások fedezésére.
A jelentés arra is rávilágít arra, hogy a magas költségek nem mindig jelentenek megfizethetetlenséget. Bern és Koppenhága például a legdrágább fővárosok közé tartozik, ugyanakkor a legmegfizethetőbbek közé is, ahol az alapvető havi költségek az átlagos havi bérnek mindössze 40,6-54,7%-át teszik ki. Ezzel szemben Chisinau a harmadik helyen áll Európa legalacsonyabb árai között, de egyben a legkevésbé megfizethetőek közé is tartozik, ahol a havi kiadások az átlagbér 104,1%-át teszik ki.
Luxemburg mellett, amely minden kategóriában a legmegfizethetőbbnek számít, az élelmiszerek megfizethetősége tekintetében London, a tömegközlekedés tekintetében Prága, a szórakozási költségek tekintetében pedig Bern következik.
Részletesebb betekintést a leginkább és legkevésbé megfizethető európai fővárosokról, beleértve a megélhetési költségekre vonatkozó adatokat, az átlagjövedelmeket és a megfizethetőségi rangsorokat, a teljes jelentésben ezen a linken olvasható. A jelentés az elemzés mögött álló teljes módszertant is ismerteti.