Az európai cégek és magánszemélyek sokasága szeretne részesedni az Öböl menti arab országok olajnak köszönhető gazdagságból. Sokakat nem csak a pénz hajt. Vonzza őket a kihívás, a semmiből infrastruktúrát, rendszereket, cégeket felépíteni. A helyiek állami alkalmazottak akarnak lenni, az országot vendégmunkások építik.
„Felnéznek a németekre. Tisztelnek, sőt csodálnak minket.” „Dubaiban nagyon nemzetközi a légkör. A helyiek nyitott, kíváncsi emberek.” „A világ legjobb infrastruktúráját építik a semmiből. Ehhez külföldi szaktudásra van szükségük.” – mondja három, az Öbölben dolgozó német szakember a Deutschlandfunk közszolgálati rádiónak.
Az arab kultúrában nem számít elegánsnak a magángazdaságban dolgozni. Az állam szolgálatában állóknak jóval magasabb a társadalmi reputációja. Aki teheti a minisztériumokban, a közigazgatásban vagy az olajkitermelést monopolizáló állami vállalatoknál dolgozik. Ezért a magángazdaság évtizedekig alig fejlődött. Ezen a külföldi cégek megjelenése változtatott.
A konszernek kvalifikált álláshelyeinek 90%-át ma is külföldiek töltik be a világ minden tájáról. A szakmunkások elsősorban a szegény ázsiai országokból érkeznek. Az orvosok, mérnökök, a turizmusban és más kulcságazatoknak dolgozó, magasan kvalifikált szakemberek nyugatiak, elsősorban Európából jönnek. Ezért van a 287 felhőkarcolóval és mesterséges szigettel büszkélkedő Dubaiban multikulturális hangulat.
Az Öböl menti országosban élőknek mindössze 10%-a helyi állampolgár. A többiek külföldi munkavállalók. E miatt érzi jól magát az évek óta Dubaiban elő Clara Fexer és Maximilian Escobar, egy német és egy kolumbiai mérnök.
„A kormányzat mindent elkövet, hogy a szaktudásuk miatt nélkülözhetetlen külföldiek jól érezzék magukat. Toleránsak vélünk” – mondja a kolumbiai mérnök.
Escobar a Simensnél dolgozik. A német céget bízták meg az energetikai infrastruktúra kiépítésével. A kolumbiai gépészmérnök élvezi a kihívásokat. Azt, hogy Dubaiban minden szaktudást és tapasztalatát használnia kell. Szakmai kihívások, kevés állami szabályozás, magas jövedelmek – Dubai a munkavállalók állomországának látszik. Fexer egy orvosi berendezések gyártására specializálódott lübecki cégnek dolgozik.
„ Az infrastruktúra és a szolgáltatások színvonal jobb, mint Európában és a külföldi nők diszkriminációnak sincsenek kitéve” – számol be pozitív tapasztalatairól.
A kvalifikált külföldi munkavállalók többsége ráadásul adómentességet élvez. Az olajban gazdag országok megengedhetik ezt maguknak. Így válnak még attraktívabbá a nyugatiak számára. A gazdagságból a lakosság tizedét kitevő helyiek is profitálnak.
Az egészségügy, az oktatás és az idős ápolás is ingyenes.
Az Öböl menti országok lakosságában jelentős a fiatalok aránya. Új jelenség körükben a munkanélküliség. Ennek oka, hogy az állam nem tud kellő számú állást kínálni, magáncégnél dolgozni pedig ciki.
A kormányzat felismerte, hogy ezen változtatni kell. Továbbá azt is szeretné, ha nem lenne teljes mértékben a nyugati szakemberre ráutalva. Ezért a nemzetközi konszernek kötelesek az álláshelyek meghatározott hányadát helyiekkel betölteni. Ez nagy probléma a cégeknek. A helyi munkaerő ugyanis drága, a fiatalok rosszul képzettek és nem motiváltak. Ha a cégek valamit kezdeni akarnak helyi munkavállalóikkal, képzésükről is nekik kell gondoskodniuk.
Az Öbölben sem minden külföldi munkavállaló élete álom. A leginkább az építőiparban dolgozó, képzetlen ázsiai munkások sokszor rabszolgasorban élnek. Őket ugyanúgy kihasználják az állami vállalatok, mint a nemzetközi konszernek.