Az USA és az EU széles körű, 15 százalékos vámokat tartalmazó megállapodást kötött az uniós árukra a kereskedelmi háború elkerülése érdekében. A megállapodás 600 milliárd dolláros uniós beruházásokat tartalmaz az USA-ban, több uniós energia- és védelmi beszerzést. A Japánét tükröző megállapodásban a 15%-os vám jobb, mint az eredetileg fenyegető 30%-os. Az amerikai acél- és alumíniumvámok továbbra is 50%-osak maradnak. Az alku előzetes, és további pontosításra szorul.
Vasárnap este az Egyesült Államok vasárnap kereskedelmi keretmegállapodást kötött az Európai Unióval, 15%-os amerikai importvámot vetve ki a legtöbb uniós árura, de elkerülve ezzel a globális kereskedelem közel egyharmadát bonyolító két szövetséges között kiéleződő csatát. Az alku ugyanakkor előzetes, és további pontosításra szorul.
A bejelentésre azt követően került sor, – írja a Reuters -, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Donald Trump amerikai elnökkel, annak a nyugat-skóciai golfpályáján folytatott megbeszélésekre utazott.
“Azt hiszem, ez a valaha kötött legnagyobb üzlet” – mondta Trump újságíróknak a von der Leyennel folytatott egyórás megbeszélése után, aki szerint a 15%-os vám “mindenre” vonatkozik. “A világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelmi megállapodásunk van, és ez egy nagy üzlet. Ez egy hatalmas üzlet. Ez stabilitást fog hozni. Kiszámíthatóságot hoz” – mondta.
A megállapodás az egyezségben rögzített vámon felül 600 milliárd dollár értékű uniós beruházást is tartalmaz az Egyesült Államokban, valamint jelentős uniós vásárlásokat amerikai energia- és haditechnikai eszközökből.
A 15%-os alapvámot azonban Európában sokan rossz eredménynek fogják tartani az eredeti európai célkitűzéshez képest, amely szerint a vámok nulláról nullára csökkennének. Igaz az alku eredménye még mindig jobb, mint az eredetileg fenyegető 30%-os vám.
A megállapodás egyébként az Egyesült Államok és Japán között a múlt héten létrejött keretmegállapodás egyes részeit tükrözi.
“Megállapodtunk abban, hogy az autókra és minden másra 15%-os vám lesz” – mondta Trump. A 15%-os alapvám azonban nem vonatkozna az acélra és az alumíniumra, amelyekre továbbra is 50%-os vámot vetnének ki.
Trump, aki a világgazdaság újrarendezésére és az évtizedes amerikai kereskedelmi deficit csökkentésére törekszik, eddig Nagy-Britanniával, Japánnal, Indonéziával és Vietnámmal kötött megállapodásokat, bár kormánya így sem tudta teljesíteni a “90 nap alatt 90 megállapodást” ígéretet.
A mostani megállapodás előzményeként az amerikai elnök rendszeresen szidalmazta az Európai Uniót, mondván, hogy az “azért jött létre, hogy az Egyesült Államokat átverje” a kereskedelem terén.
Skóciába érkezve Trump azt mondta, hogy az EU “nagyon rosszul akar alkut kötni”, és a von der Leyennel való találkozásakor azt mondta, hogy Európa “nagyon igazságtalan volt az Egyesült Államokkal szemben”. A fő gondja az Egyesült Államok áruforgalmi deficitje volt az EU-val szemben, amely az amerikai fél adatai szerint 2024-ben eléri a 235 milliárd dollárt. Az EU eközben az USA szolgáltatási többletére mutatott rá, amely szerinte részben megteremtette az egyensúlyt. Trump vasárnap arról is beszélt, hogy a vámok “több százmilliárd dollárt” hoznak.
A mostani megállapodás alaphangját az is megadta, hogy július 12-én Trump azzal fenyegetőzött, hogy augusztus 1-jétől 30 százalékos vámot vet ki az EU-ból származó importra. Az EU pedig 93 milliárd euró (109 milliárd dollár) értékű amerikai árura vonatkozó ellenvámokat készített elő arra az esetre, ha nem születik megállapodás, és Trump a 30%-os vámok bevezetését erőltette volna. Egyes tagállamok azt is szorgalmazták, hogy a blokk használja a legerősebb kereskedelmi fegyverét az amerikai szolgáltatások ellen, ha nem jön létre megállapodás.
Érsek M. Zoltán