Kezdőlap Pénzvilág Most akkor gyorsan váltsunk valutát?
No menu items!

Most akkor gyorsan váltsunk valutát?

A nyárhoz közeledve mindig aktuális a kérdés: külföldi utazásainkhoz mikor váltsunk valutát? Már csak azért is, mert egy országgyűlési választás és egy új kormány megalakulása általában minden ország valutájára befolyással van.

Amióta honfitársaink számára megszokottá vált a bankkártyás fizetés, nyár előtt már kevésbé kínzó, de azért – különösen, ha egzotikus helyekre utazunk – mégiscsak aktuális kérdés, hogy mikor érdemes kiváltani az utazásra szánt valutát. Az Utazó erről kérdezte a hivatalos pénzváltókat és a pénzintézetek közül a K&H Bank szakemberét.

Abban minden válaszadó egyetértett, hogy Európában, Amerikában, általában a fejlettebb országokban már a bankkártyás fizetés a legegyszerűbb, ugyanakkor több-kevesebb készpénzt mégis érdemes magunkkal vinni, mert nagyon sok olyan hely van, ahol még mindig csak készpénzt fogadnak el – például a reptérről a taxit sem tudjuk mindenütt kártyával kifizetni. (Más kérdés, hogy helyi valutát a reptéri pénz automatából is vételezhetünk, ha nem vittünk magunkkal.) Mindenesetre, főszabályként a K&H-nál úgy tartják: az, hogy mennyiben érdemes valutát magunkkal vinni egy utazás során, mindig attól függ, hogy a célországban mennyire elterjedt a bankkártya használata.

A pénzintézet tapasztalata szerint az eurón és az amerikai dolláron kívül a japán jenre és az angol fontra van nagyobb kereslet Magyarországon, míg a hivatalos pénzváltóknál érthető módon a horvát kunát is nagyon keresik.

A szakemberek abban is egyetértenek, hogy ha egy távoli országba utazunk, és nem tudjuk idehaza beszerezni a helyi valutát, érdemes dollárt vagy eurót váltani, hiszen azok a legelfogadottabb fizetőeszközök világszerte. Árfolyamuk azonban érdekes mozgást mutat, amit a K&H-nál úgy jellemeztek, hogy amíg 2017 elejéig a dollár erősödése volt jellemző, ami alapvetően a két nagy gazdasági övezet eltérő kamatpolitikájának volt köszönhető, addig 2017 óta az euró erősödik a dollárral szemben, mivel a befektetők az európai kamatszintek emelkedésére számítanak a következő években.

Ugyanakkor ami a lényeg: a forint jelenleg stabil, a magyarországi választás sem okozott érdemi árfolyamhatást, hiszen a tőkepiacok a kiszámíthatóságot kedvelik. Éppen ezért egy meglepetés eredmény okozott volna inkább lényegi forintgyengülést. Vélhetően nem lesz hatással a forint árfolyamára a nyár közeledte sem, a nyári hónapok ugyanis annak ellenére, hogy turistaszezonról van szó, a tapasztalatok szerint nem hoznak kiugró változást. A K&H-nál ugyanakkor a forint árfolyam középtávú leértékelődésére számítanak az euróval szemben – alapvetően a jegybank alacsony kamatpolitikája miatt. Ezért ha valaki már az utazás előtt szeretne valutát váltani, akkor a 310-es EUR/HUF árfolyamszint közelében már jó döntés lehet a vásárlás. Turistaként nagy tételt azért így sem érdemes megvásárolni, mert túlságosan nagy elmozdulás semmilyen irányba nem várható.

Végezetül abban is minden szakember egyetértett, hogy az úgynevezett egzotikus valutákat –  amilyen az egyiptomi font, a thai bát és ide sorolhatjuk a horvát kunát is – nem érdemes hazahozni. A reptéren mindig akad lehetőség visszaváltani – ez még akkor is megéri, ha a vásárláskori árfolyamhoz képest bukunk is valamennyit -, vagy ha kis tételről van szó, ajándékra elvásárolni.

Összességében tehát a legfontosabb jó tanács: a forint árfolyama alapvetően stabil, nem érdemes kapkodni, nagy tételben sem kell bevásárolni, ugyanakkor mindenképpen hasznos, ha készpénz is rögtön van nálunk akkor, amikor megérkezünk valahová.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Vízpótlás a Tarpai-erdőben

A klímaváltozáshoz való alkalmazkodás komoly kihívás elé állítja az erdészeket is. Ennek egyik alappillére a lecsökkent talajvízszint pótlása. 

Új támogatások segítik a hazai halgazdálkodás és akvakultúra fejlesztését

Két új pályázati felhívás összesen több mint 8 milliárd forint keretösszeggel érhető el augusztustól a hazai halgazdálkodók, akvakultúrával foglalkozó vállalkozások és a halfeldolgozók számára a MAHOP Plusz program keretében

Továbbra is dinamikusan nőnek a keresetek Magyarországon

Továbbra is dinamikusan nőnek a keresetek Magyarországon, a bruttó átlagkereset három hónapja meghaladja a 700 ezer forintot, a nettó átlag karnyújtásnyira van a 500 ezer forinttól, a nettó medián bér pedig a 400 ezer forinthoz közelít.

Befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban

Nem maradt döntésre váró támogatási kérelem a családokat a modern napelemes rendszerek telepítésében támogató kiíráson, befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban
Hirdetés

Hírek

Vízpótlás a Tarpai-erdőben

A klímaváltozáshoz való alkalmazkodás komoly kihívás elé állítja az erdészeket is. Ennek egyik alappillére a lecsökkent talajvízszint pótlása. 

Befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban

Nem maradt döntésre váró támogatási kérelem a családokat a modern napelemes rendszerek telepítésében támogató kiíráson, befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban

Devizahiteles döntés: az MBH Bank is állást foglalt

Az alábbiakban küldjük az MBH Bank állásfoglalását

Már 5 milliárd forint értékben igényeltek kamatmentes forgóeszközhitelt a vállalkozások

Jelentős az érdeklődés a KKV Technológia Plusz Hitelprogramon belül elindított, keddtől elérhető kamatmentes forgóeszközhitelre, az első nap 5 milliárd forint értékben nyújtottak be igényt a hazai mikro- és kisvállalkozások.

Nagy siker a magyar-amerikai gazdasági együttműködés

A jelenlegi, igen kedvezőtlen nemzetközi környezet ellenére is óriási siker a magyar-amerikai gazdasági és beruházási együttműködés, amelyet az is nagyban segít, hogy új aranykor köszöntött be a két ország kapcsolataiban.

Májusban a bruttó átlagkereset 702 800 forint volt, 7,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit

2025. májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800 forint, a nettó átlagkereset 483 000 forint volt. A bruttó átlagkereset 7,8, a nettó átlagkereset 7,7, a reálkereset pedig 3,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 4,4 százalékos növekedése mellett.

Teljes készpénzmentesség jön a Forma-1 magyar futamán

A magyar alapítású Festipay biztosítja a készpénzmentes fizetést a Hungaroringen megrendezendő 40. Formula–1-es Magyar Nagydíjon. A cég a vendéglátó egységek teljes területén több száz érintésmentes terminált üzemeltet, ahol bankkártyával, mobiltelefonnal vagy Festipay kártyával lehet fizetni. A rendszer már Bahreinben is sikerrel debütált.

A nyári szabadságolások után nő a felmondások száma a cégeknél

A nyári szabadságolások lecsengésével sok cégvezető szembesül azzal az évről évre visszatérő jelenséggel, hogy a pihenés után a munkatársak körében kezdetét veszi a felmondási hullám. A szakértő szerint mindez a cégvezetés minőségének és a vállalati struktúra hiányosságainak egy pontos indikátora. A tudatos cégépítéssel és a vezetői képességek fejlesztésével ugyanakkor megelőzhető a tömeges elvándorlás.
Hirdetés

Gazdaság

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése a dollárral szemben péntek reggel az intézményi befektetők keresletének a hatására.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,