Kezdőlap Pénzvilág Most akkor gyorsan váltsunk valutát?
No menu items!

Most akkor gyorsan váltsunk valutát?

A nyárhoz közeledve mindig aktuális a kérdés: külföldi utazásainkhoz mikor váltsunk valutát? Már csak azért is, mert egy országgyűlési választás és egy új kormány megalakulása általában minden ország valutájára befolyással van.

Amióta honfitársaink számára megszokottá vált a bankkártyás fizetés, nyár előtt már kevésbé kínzó, de azért – különösen, ha egzotikus helyekre utazunk – mégiscsak aktuális kérdés, hogy mikor érdemes kiváltani az utazásra szánt valutát. Az Utazó erről kérdezte a hivatalos pénzváltókat és a pénzintézetek közül a K&H Bank szakemberét.

Abban minden válaszadó egyetértett, hogy Európában, Amerikában, általában a fejlettebb országokban már a bankkártyás fizetés a legegyszerűbb, ugyanakkor több-kevesebb készpénzt mégis érdemes magunkkal vinni, mert nagyon sok olyan hely van, ahol még mindig csak készpénzt fogadnak el – például a reptérről a taxit sem tudjuk mindenütt kártyával kifizetni. (Más kérdés, hogy helyi valutát a reptéri pénz automatából is vételezhetünk, ha nem vittünk magunkkal.) Mindenesetre, főszabályként a K&H-nál úgy tartják: az, hogy mennyiben érdemes valutát magunkkal vinni egy utazás során, mindig attól függ, hogy a célországban mennyire elterjedt a bankkártya használata.

A pénzintézet tapasztalata szerint az eurón és az amerikai dolláron kívül a japán jenre és az angol fontra van nagyobb kereslet Magyarországon, míg a hivatalos pénzváltóknál érthető módon a horvát kunát is nagyon keresik.

A szakemberek abban is egyetértenek, hogy ha egy távoli országba utazunk, és nem tudjuk idehaza beszerezni a helyi valutát, érdemes dollárt vagy eurót váltani, hiszen azok a legelfogadottabb fizetőeszközök világszerte. Árfolyamuk azonban érdekes mozgást mutat, amit a K&H-nál úgy jellemeztek, hogy amíg 2017 elejéig a dollár erősödése volt jellemző, ami alapvetően a két nagy gazdasági övezet eltérő kamatpolitikájának volt köszönhető, addig 2017 óta az euró erősödik a dollárral szemben, mivel a befektetők az európai kamatszintek emelkedésére számítanak a következő években.

Ugyanakkor ami a lényeg: a forint jelenleg stabil, a magyarországi választás sem okozott érdemi árfolyamhatást, hiszen a tőkepiacok a kiszámíthatóságot kedvelik. Éppen ezért egy meglepetés eredmény okozott volna inkább lényegi forintgyengülést. Vélhetően nem lesz hatással a forint árfolyamára a nyár közeledte sem, a nyári hónapok ugyanis annak ellenére, hogy turistaszezonról van szó, a tapasztalatok szerint nem hoznak kiugró változást. A K&H-nál ugyanakkor a forint árfolyam középtávú leértékelődésére számítanak az euróval szemben – alapvetően a jegybank alacsony kamatpolitikája miatt. Ezért ha valaki már az utazás előtt szeretne valutát váltani, akkor a 310-es EUR/HUF árfolyamszint közelében már jó döntés lehet a vásárlás. Turistaként nagy tételt azért így sem érdemes megvásárolni, mert túlságosan nagy elmozdulás semmilyen irányba nem várható.

Végezetül abban is minden szakember egyetértett, hogy az úgynevezett egzotikus valutákat –  amilyen az egyiptomi font, a thai bát és ide sorolhatjuk a horvát kunát is – nem érdemes hazahozni. A reptéren mindig akad lehetőség visszaváltani – ez még akkor is megéri, ha a vásárláskori árfolyamhoz képest bukunk is valamennyit -, vagy ha kis tételről van szó, ajándékra elvásárolni.

Összességében tehát a legfontosabb jó tanács: a forint árfolyama alapvetően stabil, nem érdemes kapkodni, nagy tételben sem kell bevásárolni, ugyanakkor mindenképpen hasznos, ha készpénz is rögtön van nálunk akkor, amikor megérkezünk valahová.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.